Tekst alternatywny

Pogrzeb Józefa Zawitkowskiego

Msza Św. pogrzebowa odbyła się w pięknej, drewnianej kaplicy znajdującej się na cmentarzu.
Wśród przybyłych na uroczystość gości oprócz rodziny był zastępca Attache Obrony w Waszyngtonie płk. Michał Sprengel, przedstawiciele organizacji weterańskich (SWAP pl. 12 i 81- Okręg 10 z kom. Tonim Płotka na czele ), Kadeci Pułaskiego (kom. Stanisław Bańkowski ), członkowie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego i organizacji wchodzacych w skład komitetu – Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, NJ, NY, Reduty Dobrego Imienia – USA przew. Jacek Szklarski ), Rodzin Radia Maryja ( Adam Stępień ) i innych organizacji patriotyczno – niepodległościowych.
Mszę Św. celebrował zastępca przeora z Amerykańskiej Częstochowy ojciec Jan Michalak. Tu warto wspomnieć, że pseudonim dowódcy oddziału w którym walczył płk. “ Wierny “ nosił pseudonim “ Ojciec Jan “- Franciszek Przysiężniak – dowódca partyzanckiego oddziału NOW – AK.
W homilii wygłoszonej w czasie mszy św. pogrzebowej ojciec Jan wspominał wojenne losy zmarłego, który był ostatnim żołnierzem tego oddziału , który odszedł na wieczna wartę. Ojciec Jan w sposób szczególny podkreślił udział śp. pułkownika Zawitkowskiego w największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej – Bitwa na Purytowym Wzgórzu. Walki toczyły się od 9 do 25 czerwca w 1944 roku w Lasach Janowskich i w Puszczy Solskiej. W dalszej części kazania ojciec Jan mówił o realizowaniu przez zmarłego hasła – BÓG HONOR I OJCZYZNA. Po nabożeństwie żałobnym głos zabrał płk. Michał Sprengel, który odczytał list od pana ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w który między innymi dziękował , za służbę dla Ojczyzny przez całe jego życie. Następnie głos zabrał Tadeusz Antoniak ( komitet Smoleńsko – Katyńskiego i Klub Gazety Polskiej – Filadelfia, SWAP pl 12 ), który pożegnał płk. Wiernego w imieniu organizacji patriotyczno – niepodległościowych obecnych na uroczystości. Tadeusz Antoniak mówił o tragicznym losie pokolenia
“ Kolumbów “, który reprezentował Józef Zawitkowski. Pokolenia , które w normalnych czasach powinno się było uczyć się , studiować, pracować, zakładać rodziny. Oni jednak “ Rzucili swój życia los na sztos… ), podkreślił również, że wybór pseudonimu nie był przypadkowy – Wierny Bogu i Ojczyźnie, następnie zaznaczył, że pan pułkownik był również żołnierzem II Konspiracji, za co był więziony w ubeckich kazamatach a wyjazd do USA w 1966 r. był spowodowany prześladowaniami , których doświadczyła cała rodzina pp. Zawitkowskich w czasach PRL. Warto też podkreślić, że brat zmarłego śp. Jan Zawitkowski pseudonim “ Jonas “ został zamordowany przez komunistów w 1946 r. Tadeusz Antoniak przekazał również kondolencje w imieniu pana Konsula Generalnego RP w NY – Macieja Golubiewskiego , vice konsula pana Mateusza Gmury oraz dyr. Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska pana dr. Karola Nawrockiego a na koniec swojego wystapienia wręczył synowi Janowi w imieniu Okręgu 10 SWAP polska flagę.
Po mszy św. kondukt żałobny z urna z prochami, czapka rogatywka i szabla oficerska niesiona przez członków rodziny ( dzieci) przemieścił się na cmentarz weterański , gdzie odbyła się ceremonia złożenia prochów do grobu. Grób bohatera znajduje się w bardzo symbolicznym miejscu , pomiędzy pomnikami “Husarza” – poświęconego ofiara ludobójstwa katyńskiego, popiersiem gen. Władysława Andersa ( dzieła mistrza Andrzeja Pityńskiego ) i pomnikiem , który jest poświęconemu Żołnierza Niezłomnym dłuta Bożeny i Andrzeja Praszczyków ( z ziemia z Łaczki ) oraz tablicy poświęconej Tragedii nad Smoleńskiem. Nad grobem przemawiał pan Eugeniusz Gołab, prezes Polonii w Rochester, NY, bliski przyjaciel zmarłego, który podkreślił między innymi jak prawym , uczciwym i gorliwym patriota pozostał do końca swojego długiego życia płk. Józef Zawitkowski – Wierny. Na koniec głos zabrał syn – Jan Zawitkowski, który bardzo wzruszony.W swojej mowie podziękował wszystkim zebranym za udział w ostatniej posłudze dedykowanej jego śp. ojcu. Część artystyczna uświetnił występ Mariki Szczepek z Filadelfii, która w kaplicy zaśpiewała Pieśn Konfederatów Barskich, a na cmentarzu pieśń ” Podziemna Armia Powraca “

Artykuł opracowała Aneta Antoniak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress