Tekst alternatywny

Polacy na Zachodnim Wybrzeżu USA – refleksje i wrażenia po otwarciu Klubu GP w Los Angeles

Polacy na Zachodnim Wybrzeżu USA – refleksje i wrażenia po otwarciu Klubu GP w Los Angeles

Niedzielna Inauguracja Klubu Gazety Polskiej w Los Angeles była wielkim sukcesem.

Na spotkanie w Sali Parafialnej Sanktuarium Św. Jana Pawła II przybyło prawie 100 osób.

Poza gośćmi z Polski, Redaktorem Naczelnym Gazety Polskiej Tomaszem Sakiewiczem i Prezesem Klubów Gazety Polskiej Ryszardem Kapuścińskim na uroczystość licznie przybyła Polonia z Los Angeles, Yorba Lindy, San Diego a także z Filadelfii, Chicago i Nowego Yorku. Obecni byli Przewodniczący Klubów GP w USA: Jacek Karwowski z Chicago, Tadeusz Antoniak z Filadelfii, Andrzej Piotrowski z San Diego oraz koordynator Klubów w USA i Kanadzie Maciej Rusiński. Na uroczystości był także obecny Ksiądz proboszcz Rafał Dyguła oraz Konsul Anna Dębecka, która odczytała i przekazała list od Konsula Generalnego w Los Angeles Mariusza Brymory do Przewodniczącej klubu, Małgorzaty Schulz. Po wspólnym uczestnictwie we mszy świętej w Sanktuarium Św. Jana Pawła II, której przewodniczył ksiądz proboszcz Rafał Dyguła, kustosz Sanktuarium uczestnicy Inauguracji przeszli do Sali Parafialnej.

Zgromadzeni licznie odpowiedzieli na zaproszenie przewodniczącej klubu Małgorzaty Schulz.

Obecna była także przedstawicielka weteranów Pani Hanka Gutkowska – powstaniec Warszawski a także Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii Wojciech Lesman.

Niektórzy będąc po raz pierwszy na Zachodnim wybrzeżu mieli okazję poznać swoich rodaków w słonecznej Kalifornii i aż łza w oku się kręciła widząc iż może nieraz dzielić nas, Polaków wiele mórz i oceanów, wiele mil i lądów ale łączą nas wspólnie wyznawane wartości i miłość do ojczyzny.

Jacek Karwowski – Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Chicago dzieląc się swoimi przeżyciami powiedział: „ Inauguracja Klubu GP Polskiej w Los Angeles miała bardzo wymierny wydźwięk, ponieważ przybyło wielu ludzi, co potwierdziło iż pośród prawicowej Polonii w Los Angeles jest ogromny potencjał, który trzeba umiejętnie zagospodarować. Widać było, że ludzie którzy przybyli na spotkanie z wielkim zaciekawieniem wsłuchiwali się w kolejne wykłady. Spotkanie trwało ponad 4 godziny a zebrani na sali wykazywali wielkie zainteresowanie poruszaną tematyką.”

Małgorzata Schulz zauważyła tą ogromną nie wypowiedzianą potrzebę działania w obronie dobrego imienia Polski i Polaków pośród młodego pokolenia. Odpowiedzią na to jest jej jeszcze większe zaangażowanie w życie polonijne i przybliżenie obrazu Polaka mieszkającego w Kalifornii, w Polsce. Tak powstał też klub – w odpowiedzi na potrzebę jednoczenia i zbliżenia się do siebie nie tylko Polaków w Los Angeles i Południowej Kalifornii ale w całych Stanach.

Jednoczenie to odbywa się pod hasłem wspólnie wyznawanych wartości, dowodem na to że to już się dzieje, jest to że na Inaugurację w Los Angeles przybyły licznie osoby z innych stanów.

Tadeusz Antoniak – Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii dzieląc się swoimi wrażeniami z inauguracji powiedział: „Ciesze się że idea zapoczątkowana na Obchodach pamięci Smoleńsk i Katyń w Filadelfii, który jest związany ściśle z Klubami Gazety Polskiej a hasłem tej idei jest budujmy wspólny front patriotyczny – Polonia Semper Fidelis była możliwa do zrealizowania także na zachodnim wybrzeżu USA. Dzięki inauguracji klubu GP zapoczątkowanego przez Małgorzatę Schulz idea ta dotarła do Los Angeles. Widzę ogromne zainteresowanie pośród Polonii i moralne wsparcie między innymi od księdza proboszcza Rafała Dyguły, szefa Instytutu Polonia Pana Jana Małka oraz Państwa Joli i Aleksa Wilków”.

Maciej Rusiński, Koordynator Klubów w USA i Kanadzie także podzielił się swoimi refleksjami z inauguracji mówiąc „Powstanie Klubu GP w Los Angeles cieszy nas wszystkich i wiążemy z tą inicjatywą pewne nadzieje. Na wstępie, należą się podziękowania przewodniczącej Małgorzacie Schulz, która włożyła wiele starań w zawiązanie klubu, a jego formalne otwarcie stało się doniosłym wydarzeniem polonijnym w Los Angeles.

Jednym z głównych założeń jest integracja Polonii a także zabieganie o sprawy Polski i polskiej społeczności w USA. Osiągnęliśmy na tym polu znaczne sukcesy na wschodnim wybrzeżu USA, w metropolii Nowego Jorku i Filadelfii, zawiązując współpracę z różnymi organizacjami i z polską dyplomacją. Mamy nadzieję, że coś podobnego zawiąże się w innej ogromnej metropolii USA, czyli w Los Angeles i jego obrzeżach. Pragnęlibyśmy, by Klub GP Los Angeles pobudził do powstania kolejnych klubów w okolicy, które wraz z istniejącymi klubami i organizacjami, jak np. obecny Klub GP w San Diego, tworzyłyby istotny, aktywny i rozpoznawalny obywatelski ruch polonijny.

Chcę dodać, że Klub GP LA powstaje tez w ważnej chwili. Angażowanie Polonii będzie szczególnie kluczowe w nadchodzącym roku 2018. Wiąże się to z obchodami 100-lecia niepodległości, które powinny wspomóc budowanie tożsamości, umacnianie środowisk patriotycznych, a także z promocją Polski poza jej granicami. Dlatego liczymy na większy udział Polonii. Może to być też ważny rok co do umacniania roli Polski jako strategicznego sojusznika, a na szczeblu lokalnym cenne będzie dbanie o rzetelny wizerunek Polski i Polaków oraz zawiązywanie kontaktów z innymi społecznościami w USA, które mają zbieżne interesy.”

Tomasz Sakiewicz w swoim wystąpieniu przypomniał nam co to znaczy być Polakiem, jakie mamy wspaniałe tradycje jako naród, co jest powodem do dumy oraz dodaje otuchy i odwagi w skutecznym działaniu na rzecz obrony dobrego imienia Polski i Polaków.

Ryszard Kapuściński przedstawił bardzo ciekawą prezentację o historii Klubów Gazety Polskiej w Polsce i na świecie.

 Małgorzata Schulz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress