Tekst alternatywny

Polonia amerykańska oraz kanadyjska w Amerykańskiej Częstochowie wspólnie obchodziły 6. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej oraz 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Polonia amerykańska oraz kanadyjska w Amerykańskiej Częstochowie wspólnie obchodziły 6. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej oraz 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Już po raz trzeci w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary katyńskiego ludobójstwa i śmierć członków prezydenckiej delegacji 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Impulsem do organizowania corocznych obchodów tych tragicznych wydarzeń była wizyta złożona w 2012 r. w Doylestown przez Antoniego Macierewicza.  Wtedy to, z inicjatywy Witolda Kowalczyka i Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie, zawiązał się Smolensk Disaster Commemoration Committee, w skład którego weszli także przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydział w New Jersey, Koła Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy w stanie New Jersey, Fundacji Kościuszkowskiej i portalu Pamiec.pl. Podobnie jak w poprzednich latach obchodom towarzyszyła zwołana 16 kwietnia 2016 roku konferencja naukowa. Odbywała się ona pod hasłem „Polonia Semper Fidelis – Budujemy wspólny front patriotyczny”. Konferencję otworzyli Tadeusz Antoniak i Stanisław Sliwowski. Wspólna modlitwę poprowadził przeor Amerykańskiej Częstochowy ojciec Rafał Walczyk. Jako pierwszy wystąpił Krzysztof Zawitkowski z wykładem „Bezpieczeństwo Polski w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie”.

W ramach pierwszego panelu zatytułowanego „SWAP – Walka o patriotyczno-niepodległościowy charakter Polonii  amerykańskiej” dr Teofil Lachowicz omówił udział  SWAP w kształtowaniu postaw patriotycznych i niepodległościowych organizacji polonijnych w USA i Kanadzie. Przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych, uczestniczyli zarówno w sobotnich jak i niedzielnych uroczystościach rocznicowych. Przybyli z Warszawy pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przedstawili zebranym działania SB wobec Polonii amerykańskiej w latach 80”, a Wojciech Jesman i Waldemar Biniecki zaprezentowali obecne i planowane na przyszłość działania KPA. Panel zakończył wykład Johna Czopa pt. „Polish-American Politycal Power. Decline or Renewal”.
Kolejny panel, zatytułowany „Państwo polskie i Polonia – czy możliwe jest wzajemne otwarcie” otworzyło wystąpienie Ewy Stankiewicz na temat sytuacji społeczno-politycznej w kraju, widzianej oczyma dziennikarza, świadka oraz uczestnika wydarzeń. Kolejnymi mówcami byli Paweł Piekarczyk, poseł Michał Dworczyk i prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski. W ramach trzeciego panelu, poświęconego przypadającemu na 2016 rok 1050-leciu Chrztu Polski, ojciec Rafał Walczyk wygłosił wykład pt. „Chrześcijaństwo, Polska, jej historia i kultura – nierozerwalna więź”, a Grzegorz Tymiński przedstawił projekt budowy Pomnika Zołnierzy Niezłomnych w Amerykańskiej Częstochowie. Ostatni z paneli, zatytułowany „Najnowsza historia Polski” otworzyła wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Sachnowska wykładem pt. „Żołnierze Wyklęci – próby zniesławienia i wymazania z pamięci w PRL i przywracanie pamięci w wolnej Polsce”. Następnie oddano głos dr. Karolowi Nawrockiemu, który mówił o aferze Żelazo. Panel zakończyła prezentacja filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów pt. „Jedwabne – Świadkowie, świadectwa, fakty”. Ważne przesłanie do uczestników konferencji wygłosił goszczący w Amerykańskiej Częstochowie biskup pomocniczy z Elblaga Józef Wysocki.

Niedzielna rocznicową Mszę św odprawił Przeor Sanktuarium Ojciec Rafał Walczyk. Dzień rozpoczęto uroczystym przemarszem uczestników na cmentarz Weteranów Armii Polskiej, gdzie odbył się Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem Husarza – Mściciela oraz tablicami katyńską oraz smoleńską. Apel został uświetniony obecnością przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Smoleńskich Magdaleny Merty oraz posła RP Jacka Świata, którzy w krótkich, ale bardzo poruszających wystąpieniach do zgromadzonych Rodaków,  odnieśli się do wydarzeń sprzed 6 lat oraz tych, które po nich nastąpiły. Krótkie wystąpienie wygłosił także obecny na uroczystościach poseł RP Michał Dworczyk. W obchodach udzial wzięli przedstawiciele organizacji polonijnych z Kanady. Uroczystości uświetniała grana na kobzach muzyka w wykonaniu zespołu policyjnego w Filadelfii. Wśród uczestników znaleźli się członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Banner of Jasna Góra” w strojach husarzy.

Organizatorzy otrzymali okolicznościowe listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, Ministra Obrony Antoniego Macierewicza oraz od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńskiego.

Na niedzielne uroczystości składał się też Koncert Rocznicowy, który miał miejsce w Domu Pielgrzyma Sanktuarium. Wśród wykonawców znależli się Marika Szczepek – sopran, chór Angelus pod dyrekcja Izabeli Grajner-Partyki oraz Paweł Piekarczyk, który wykonał m.in. węgierską pieśń patriotyczną, zadedykowaną obecnym na uroczystościach przedstawicielom społeczności węgierskiej w USA. Okolicznościowe wiersze recytowała Ewa Tymińska.

Końcowym punktem programu tego dnia było otwarte spotkanie z gośćmi honorowymi uroczystości tj. przedstawicielami rodzin ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz z zaangażowanymi w badanie przyczyn tragedii sprzed 6 lat ekspertami: profesorem Wiesławem Biniendą, profesorem Chrisem Cieszewskim oraz dr. Glenem Jorgensenem. Spotkanie to, jak też i inne wydarzenia tego dnia w Amerykańskiej Częstochowie, cieszyły się dużą frekfencją i były bardzo pozytywnie odebrane przez wszystkich uczestników.
Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Przewodniczący Klubu GP Filadelfia
Tadeusz Antoniak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress