Tekst alternatywny

Polska musi stworzyć nową koncepcję Europy

Wróg Ludu…

Polska musi stworzyć nową koncepcję Europy

Mianowanie na prezydenta Europy Donalda Tuska nie było próbą wciągnięcia Polski w nowy projekt, lecz raczej skonsumowaniem idei Europy niemieckiej. Tusk bez woli Angeli Merkel niczego by nie dostał. Polska jako największy z wasali została kupiona za popieranie projektu, który nie leży w jej interesie. Jednak ten projekt już się kończy. Nie uratuje go Donald Tusk, który na tle problemów trapiących Europę jest raczej postacią mocno niepoważną. Ale europejskiego projektu nie uratuje też Angela Merkel.

Na czym ten projekt polegał? Przede wszystkim na tym, że w zamian za kupowanie sobie elit, a potem wyborców, sankcjonowano rosnącą pozycję polityczną i gospodarczą Berlina. Ten wprawdzie dorzucał do budżetu UE najwięcej  środków, ale  pieniądze szły ze wspólnej kasy, a nie tylko z Berlina. Projekt rozrósł się tak bardzo, że pieniędzy zaczęło naprawdę brakować. A najbardziej tam, gdzie nikt na serio nie traktuje przepisów, zwłaszcza własnych, czyli w krajach południowych. Przerażony Berlin chciał wymusić jakieś zracjonalizowanie wypływu gotówki, ale to wywołało tylko wściekłość Greków, Hiszpanów, Portugalczyków, a nawet Anglików, którzy nie widzą powodu opłacania niemieckiej Europy.

Bez względu na dalsze wydarzenia wokół Grecji należy dosyć wyraźnie stwierdzić, że kończy się nie tylko projekt euro, lecaz także projekt Unii w obecnej formie. Nie oznacza to ani natychmiastowego rozpadu UE, ani też szybkiego zniknięcia euro. Raczej konieczność poszukiwania nowych projektów. UE nie tylko musi odpowiedzieć na problem grecki, lecz także na aspiracje narodów Europy Wschodniej i dążenia do integracji z USA. Poszerzenie Unii o Europę Wschodnią dałoby nowe siły upadającemu organizmowi. Integracja z USA i Kanadą rozpędzi gospodarkę europejską do poziomu, w którym nie była od lat. Oznacza to jednak rezygnację z idei superpaństwa, zmniejszenie kontroli gospodarczej, ale też zmniejszenie środków wydawanych na wspieranie unijnych projektów.

UE razem z Europą Wschodnią i Ameryką stałaby się projektem luźniejszym, otwartym gospodarczo i bardziej szanującym odrębność narodów. Zdolności do stworzenia takiego projektu nie ma stara Europa kontynentalna, a Wielka Brytania sama nie da rady. Kluczową rolę musi odegrać tu polityka polska. To na nas powinny patrzeć kraje tej części Europy. Należy postulować przeniesienie do Polski tych unijnych instytucji, które najbardziej współpracują z krajami aspirującymi obecnie do UE, a także włączyć się w projekt euro-amerykański. Możemy stworzyć wspólny rynek liczący około miliarda osób, produkujący połowę  światowego PKB, dominujący technologicznie i pod względem rozwoju demokracji nad resztą świata. Nie jest to zadanie ani na rok, ani nawet na dekadę. Niemniej pracę nad tym zadaniem trzeba już podjąć. Chcą tego USA i Kanada, chcą narody Europy Wschodniej, jest to w interesie Polski, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich i południowych. Po drugiej stronie stoją Rosja i struktury niemieckiej Europy. Rosja wchodzi właśnie w jeden z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii, a niemiecka Europa kończy już swój żywot. Możemy czekać na dalszy rozwój sytuacji albo przejąć inicjatywę i wyciągnąć z tego jak najwięcej korzyści.

Tomasz Sakiewicz

Tomasz_Sakiewicz_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress