Tekst alternatywny

Pomnik św Jana Pawła II w centrum Paryża (wideo)

Pomnik św. Jana Pawła II przed katedrą Notre Dame

Radio Maryja

Przed paryską katedrą Notre Dame odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II. Uroczystości zorganizowanej z inicjatywy Polskiej Misji Katolickiej we Francji przewodniczył metropolita paryski ks. kard. André Vingt-Trois. Obecni byli także księża biskupi z Polski oraz francuska Polonia.

 

W wypełnionej po brzegi katedrze Mszę św. koncelebrowało 6 biskupów – wśród nich delegat Konferencji Episkopatu Polski na uroczystość ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, ks. bp Wiesław Lechowicz – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz ok. 200 księży. Eucharystii przewodniczył metropolita paryski ks. kard. André Vingt-Trois – członek Kongregacji ds. Biskupów i Papieskiej Rady ds. Rodziny.

– Bez wątpienia każdy z nas ma w pamięci obraz Jana Pawła II, który  gdziekolwiek na świecie, otoczony niezliczoną rzeszą ludzi, przewodniczył Mszy św. Wyprostowana postawa i skoncentrowana twarz dawały znak głębokiego życia duchowego i budowały taką ciszę i  skupienie, jakim może się pochwalić niewiele zgromadzeń – mówił ks. kard. André Vingt-Trois.

Monument przedstawia św. Jana Pawła II w szatach liturgicznych, skupionego na modlitwie. Statua z brązu mająca ponad 3,5 metra wysokości i ważąca 1,5 tony stanęła na skwerze Jana XXIII przy katedrze Notre-Dame. Ks. Abp Marek Jędraszewski podkreślił symbolikę „punktu zero”, znajdującego się przed katedrą Notre Dame w Paryżu, od którego mierzy się odległości do innych miast francuskich i europejskich.

– Z powodu jego wyjątkowej roli, odległości, które się od tego punktu mierzy nie liczą się tylko w kilometrach, ale również sercem i pamięcią przeszłości – wskazał ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, delegat Konferencji Episkopatu Polski na uroczystość odsłonięcia pomnika.

Na cokole pomnika wyryto fragment z homilii z inauguracji pontyfikat Św. Jana Pawła II  z 22 października 1978 r. odprawionej na Placu św. Piotra: „Bracia i Siostry, nie bójcie się przyjąć Chrystusa. Nie bójcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, Jego zbawczej mocy. Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie”. Są tu także słowa wypowiadane przez św. Papieża z okazji różnych uroczystości, które niosły pokój: „Nie wojnie! Wojna nigdy nie jest nieuchronna! Wojna zawsze jest porażką ludzkości”. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia”.

Fotorelacja: http://www.paris.catholique.fr/album-photos-du-devoilement-de-la.html

 

Wideo: KTOTV

 

Foto. Jarosław Krzysztof Czuba

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress