Tekst alternatywny

Poznań: 75 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

W 75 rocznice powstania Narodowych Sił Zbrojnych Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętniania Żołnierzy Wyklętych podjęło inicjatywę uhonorowania tej rocznicy zapraszając na Mszę św. do kościoła Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu w sobotę 19 września 2020 r.
Mszę poprzedziło odczytanie Apelu Poległych a liturgię wraz z homilią odprawił ks. Leonard Poloch, kapłan silnie związany z Żołnierzami Wyklętymi i kombatantami Armii Krajowej – jest ich kapelanem, oraz wszelkimi organizacjami patriotycznymi.
Na zakończenie homilii, która związana tematycznie była z odczytaną ewangelią, kapłan podziękował braciom z Narodowych Sił Zbrojnych, którzy na ołtarzu Ojczyzny ponieśli swoje ofiary, z miłości dla Niej i polecił ich Miłosiernemu Bogu. A żyjących polecił Bożej Matce, by tu na ziemi otoczyła ich opieką, a szczególnie weterana Wojny Obronnej 1939 r., żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego, członka Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych pana generała Jana Podhorskiego.
Po zakończeniu Mszy św. wręczono kwiaty 99 letniemu panu generałowi Podhorskiemu i uczestnicy udali się ulicami Poznania do krużganków kościoła o. o. Dominikanów, by pod tablicami pamiątkowymi złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Mimo swego prawie stu letniego wieku i chorych nóg, pan generał Podhorski na stojąco zwrócił się do zebranych (… „dumny jestem, że słabo chodząc tą ostatnią moją Mszę kombatancką mogę tutaj zakończyć złożeniem wieńca pod tablicami ostatnich dowódców z naszego poboru z tego, z wojny 1939 – 1045. Cieszę się, że tak zakończyliśmy początek tego wieku” …).
Po tych uroczystościach członkowie Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej udali się na ulicę Grottgera pod dom, w którym mieszka ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Kasznica, który zginął strzałem w tył głowy w więzieniu na Mokotowie z rąk oprawców z UB i tam pod pamiątkową tablicą złożyli kwiaty i zapalili znicz.

Klub Gazety Polskiej Poznań

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress