Tekst alternatywny

Poznań: IX rocznica tragedii smoleńskiej

W Poznaniu obchody IX rocznicy tragedii smoleńskiej odbyły się 9 kwietnia – dzień wcześniej od daty tragedii, by umożliwić mieszkańcom naszego miasta udział w ogólnokrajowych uroczystościach jakie zostały zorganizowane w stolicy naszego kraju – Warszawie oraz w Krakowie.

Poznańskie rocznicowe obchody tej tragedii rozpoczęły się na terenie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman i poseł na sejm Witold Czarnecki wraz dowódcami bazy w asyście członków Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej uhonorowali pamięć Prezydenta Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP prof. Lecha Kaczyńskiego i Marie Kaczyńską, która była Matką chrzestną samolotów F-16 „Jastrząb” modlitwą i wiązanką kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na terenie lotniska, oraz pod pomnikiem dowódcy sił powietrznych RP generała pilota Andrzeja Błasika, który zginął wraz z parą prezydencką w drodze do Katynia nad Smoleńskiem.

W godzinach wieczornych rozpoczęły się główne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru poprzedzone mszą św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela.

Msza koncelebrowana w intencji ojczyzny i o spokój duszy dla 96 ofiar tragedii smoleńskiej oficjalnej delegacji naszego państwa, która podążała w naszym imieniu na obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego dokonanego przez władzę sowiecką z rozkazu Stalina.

Po mszy jej uczestnicy wraz Wojewodą Wielkopolskim panem Zbigniewem Hoffmanem jego zastępcą panią Anetą Niestrawską, oraz posłami i radnymi w asyście wojska w obecności liczne zgromadzonych członków Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej i ich przyjaciół, oraz mieszkańców Poznania odśpiewali Hymn Państwowy i odsłuchali Apel Pamięci, który wygłosił pułkownik Góral.

Po apelu i krótkiej modlitwie, którą poprowadził kapelan ludzi pracy ks. Tadeusz Magas głos zabrał Wojewoda, który podzielił się swym wspomnieniem o Prezydencie prof. Lechu Kaczyńskim, z okresu swej pracy w kancelarii prezydenckiej.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem i odśpiewaniem Roty, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa.

A. Karczmarczyk

Klub Gazety Polskiej Poznań

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress