Tekst alternatywny

Poznań: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Już po raz 7 członkowie Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej w mroźne południe zebrali się przed tablicą pamiątkową ufundowaną przez klub, a umieszczoną na budynku przy ulicy Grottgera, w którym mieszkał Stanisław Kasznica w latach 1920 – 1939
Punktualnie o godz. 12:00 odśpiewano Hymn Państwowy, a po nim przedstawiono krótką historię upamiętnionego bohatera. W dalszej kolejności złożono wieńce pod tablicą.
W imieniu Wojewody kwiaty złożyła pani Joanna Szczechowska.
Po złożeniu kwiatów i krótkiej modlitwie uczestnicy udali się na główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowionego mocą ustawy w 2011 r.

Stanisław Kasznica był ostatni komendantem głównym Narodowych Sił Zbrojnych, który w lutym 1947 roku został aresztowany przez UB i 1948 roku został skazany na czterokrotną karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie.

Uroczystości upamiętniające heroiczną walkę Żołnierzy Wyklętych z okupantem niemieckim a później z sowieckim w Poznaniu odbyły się pod patronatem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana, który wraz z powołanym Komitetem Organizacyjnym Obchodów zorganizował tą uroczystość.
Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, by po niej w pochodzie ulicami miasta udać się pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbyły się główne uroczystości tego dnia.

„Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także „polskich” instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, ażeby nie zamazywać prawdy o naszej przeszłości w tym decydującym momencie dziejów. Kościół wspomina swoich męczenników w martyrologiach. Nie można dopuścić do tego, żeby w Polsce współczesnej, nie zostało odtworzone martyrologium Narodu Polskiego. Taka jest cena, jaką zapłaciliśmy za naszą dzisiejszą Niepodległość” -są to słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas uroczystości pod Monte Cassino z okazji 50 rocznicy zwycięskiej bitwy stoczonej przez żołnierzy II Korpusu Polskiego w czasie II wojny światowej.

Poznański Klub Gazety Polskiej

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress