Tekst alternatywny

Premier Beata Szydło w Amerykańskiej Częstochowie

Dzień 23 kwietnia 2016 roku dla Amerykańskiej Częstochowy był dniem historycznym. Po raz pierwszy w progach maryjnego sanktuarium stanął premier polskiego rządu. Pani Beata Szydło uczestniczyła w  odprawianej w intencji Ojczyzny Msza św. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod monumentami na lokalnym cmentarzu: pomnikiem Husarza – Mściciela, Tablicą Smoleńską oraz popiersiami generała Władysława Andersa i Igancego Padarewskiego. Była tez okazja do chwili rozmowy z rodakami, którzy zapewniali szefowa polskiego rządu o swoim poparciu i sympatii. Szef Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego Tadeusz Antoniak przedstawił dokonania komitetu oraz zapoznał dostojnego gościa z najnowszą inicjatywą, z jaką wyszedł Grzegorz Tymiński z portalu Pamięć.us, dotycząca wzniesienia w Amerykańskiej Częstochowie pomnika Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnienie to, w którym znajdzie się ziemia z warszawskiej „Łączki” , ma stanąć jeszcze we wrześniu tego roku obok popiersia generała Andersa.  Grzegorz Gustaw, członek komitetu i autor projektu pomnika, ofiarował premier Beacie Szydło kopię ryngrafu, który będzie stanowił centralny element upamiętnienia. Taka sama kopię otrzymał podczas swojej tegorocznej wizyty w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda. Ofiarowano ją również prof. Andrzejowi Nowakowi, który po południu 23 kwietnia gościł z wykładem w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Amerykańska Polonia ma nadzieję że odsłonięcia monumentu dokona osobiście polski prezydent.

Pani premier dziękowała rodakom na cmentarzu  za ciepłe i serdeczne przyjęcie. Udało się zrobić wiele  wspólnych zdjęć i pokazać gościowi pomnik – „Ławeczkę Nancy i Ronalda Reaganów”

Odprawiający Mszę św przeor klasztoru w Doylestown o. Rafał Walczyk wyjawił ze on sam, podobnie jak pani premier, pochodzi ze śląskiej miejscowości Brzeszcze, i pamięta czasy, kiedy obecna szefowa polskiego rządu pełniła tam funkcje burmistrza. Witając dostojnego gościa zaznaczył, ze dotychczas w Amerykańskiej Częstochowie gościli jedynie przedstawiciele najwyższych władz amerykańskich a nie polskich: prezydent Lyndon B. Johnson, Ronald Reagan oraz w-ce prezydent George Bush.  We wzruszającej homilii przypomina została ofiara życia złożona przez polskich oficerów w Katyniu i  uczestników tragicznego lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Ojciec Rafał przywołał tez słowa Matki Teresy z Kalkuty o konieczności ochrony życia nienarodzonych dzieci.

Uroczystości uświetnił przepiękny sopran Mariki Szczepek, młodej polskiej śpiewaczki, absolwentki Academy of Music w Nowym Jorku. Na Mszy stawiły się poczty sztandarowe polonijnych organizacji kombatanckich i społecznych. Końcowe słowo do wiernych wygłosił goszczący w sanktuarium biskup pomocnicy Diecezji Elbląskiej Józef Wysocki.

W czasie przemówienia wygłoszonego do rodaków w sali konferencyjnej częstochowskiego sanktuarium premier Beata Szydło podkreśliła, ze amerykańska Polonia jest cennym sojusznikiem działań podejmowanych przez polski rząd i zadeklarowała, że mieszkający na emigracji polacy mogą liczyć na obecne władze polskie, na to ze będą partnerami realizowanych poza granicami kraju projektów.

Mimo ograniczeń czasowych przedstawicielom patriotycznych środowisk polonijnych: Tadeuszowi Antoniakowi z Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie, Edwardowi Wojciechowi Jeśmianowi z Kongresu Polonii Amerykańskiej z południowej Kalifornii oraz Romanowi Korzanowi z Federation of Polish American Inc  z Waszyngtonu udało się odbyć z panią premier krótka rozmowę i przekazać jej listy, wyrażające stanowisko konserwatywnej części Polonii wobec zachodzących w ojczyźnie zmian.

Zebrany tłum odśpiewał szefowej polskiego rządu uroczyste „sto lat”, nie zabrakło tez entuzjastycznych okrzyków i chóralnego skandowania „Beata , Beata”.

W imieniu Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej

Aneta Antoniak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress