Tekst alternatywny

Protesty Klubów „Gazety Polskiej” przeciw napaści Rosji na Ukrainę. (Relacje z prostestów w Polsce i za granicą)

„Wzywamy wszystkie organizacje patriotyczne i niepodległościowe działające w naszym kraju do protestów” – napisał Ryszard Kapuściński, prezes Klubów Gazety Polskiej, które będą organizowały demonstracje przeciwko planom zbrojnej interwencji Rosji na Ukrainie.

W związku z zarysowującą się możliwością agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę, Kluby „Gazety Polskiej” wspólnie z NSZZ „Solidarność” przygotowują wspólne demonstracje i inne formy protestu, które odbędą się przed wszystkimi placówkami dyplomatycznymi Federacji Rosyjskiej działającymi w Polsce. Do udziału w tych protestach wzywamy wszystkie organizacje patriotyczne i niepodległościowe działające w naszym kraju.

Apeluję do Klubów „Gazety Polskiej” i innych organizacji w Europie, USA, Kanadzie i Australii do zorganizowania protestów przed rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi działającymi w tych państwach.

Użycie przez Rosję sił zbrojnych na terytorium Ukrainy gwałci najważniejszą umowę międzynarodową, jaką było podpisane w 1994 roku tzw. „Memorandum Budapesztańskie”, które zobowiązywało sygnatariuszy: Stany Zjednoczone, Federację Rosyjską i Wielką Brytanię, do gwarancji integralności i niepodległości Ukrainy w zamian za rezygnację przez nią z posiadania broni nuklearnej i ze statusu mocarstwa atomowego. Jeżeli umowa z 1994 roku przestanie obowiązywać, to Europie grozi wojna i powstanie kolejnego mocarstwa atomowego.

Formy i szczegóły protestów przedstawimy niebawem.

Ryszard Kapuściński

************************************************************************************************

RELACJE Z PROTESTÓW W POLSCE I ZA GRANICĄ:

– KLUB „GAZETY POLSKIEJ” – TORONTO GTA

Protest przeciw napaści Rosji na Ukrainę

W sobotę 1.03.2014r. odbył się w Toronto, przed ambasada Federacji Rosyjskiej protest przeciw napaści Rosji na Ukrainę. Przybyło ok. 1000 osób, głownie Ukraińców, ale nie zabrakło solidaryzujących się z nimi Polaków. Łopotały biało-czerwone flagi niesione przez członków Klubu GP Toronto GTA. Byli również Tatarzy, Litwini, Żydzi, Kanadyjczycy i Niemcy. Przemawiał m.in. Polak, federalny poseł z ramienia Partii Konserwatywnej W. Lizon.

Główne hasła to: 1. Act now- zadanie natychmiastowego wypełnienia Układu Budapesztańskiego.

2.Sankcje na Federacje Rosyjska.

3. Wykluczenie Rosji z G-8 i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Protesty będą kontynuowane do skutku.

 

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” – KRAKÓW

Pod konsulatem rosyjskim w Krakowie odbyła się demonstracja przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Protestowało ponad sto osób, przeważnie młodych Polaków i Ukraińców. Skandowano: Putin do domu, Kijów – Warszawa wspólna sprawa, Ręce precz od Ukrainy, etc…Demonstracja była spontaniczna, powiadamiano się mejlami i esemesami.

(rk)

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress