Tekst alternatywny

Publicysta i historyk dr. Paweł Zyzak w Kętrzynie

W dniu 09 czerwca 2013r. (niedziela) na zaproszenie Przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w Kętrzynie Pana Andrzeja Michalskiego oraz ks. kan. Stanisława Majewskiego Proboszcza kościoła Św. Jerzego gościliśmy publicystę i historyka dr. Pawła Zyzaka . Mimo młodego wieku może on się pochwalić licznymi artykułami publikowanymi w pismach „Zakaz Skrętu w Lewo” czy wydawanym przez siebie periodyku „ W prawo zwrot”.

Rozgłos Pawłowi Zyzakowi bez wątpienia przyniosła książka na temat biografii Lecha Wałęsy, za którą otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, a także został laureatem nagrody im. Jacka Maziarskiego.

Kontrowersyjna książka pt.” Lech Wałęsa – idea i historia „ przedstawiającą biografię polityczną legendarnego przywódcy „Solidarności „ do 1988r. a wydaną w 2009r. przyniosła autorowi wiele przykrości. Książka ta jednak pozostanie na zawsze ważnym świadectwem czasów ograniczania swobody wypowiedzi, a nawet naukowych poszukiwań w III Rzeczpospolitej. Jest ona również zapisem społecznej choroby, której charakterystycznym objawem jest „abdykacja rozumu”. Co najsmutniejsze choroba ta dosięgła przede wszystkim środowiska opiniotwórcze i intelektualne – dziennikarzy, naukowców i artystów.

Paweł Zyzak jest również autorem książki „ Gorszy niż faszysta”, która jest wycinkiem jego osobistych przeżyć między rokiem 2008 ( po wydaniu biografii Lecha Wałęsy ) a rokiem 2010.

Na spotkaniu w Kętrzynie oprócz omówienia tematyki zawartej w wydanych książkach o których mowa powyżej promował swoją najnowszą książkę pt. „ Tajemnica Wilczego Jaru „. Książka ta przenosi czytelnika w okres sprzed wybuchu społecznego latem 1980r. Osią narracji jest sprawa katastrofy autobusowej, która wydarzyła się 15 listopada 1978r w Beskidach. Autor, łącząc style badacza, reportażysty oraz dziennikarza śledczego, dąży do wyjaśnienia przyczyn tragedii. Tłem dla tytułowej historii są największe katastrofy PRL-u. Paweł Zyzak wraca do wypadków z Osiecznicy i z Otłoczyna, do pożaru rafinerii w Czechowicach – Dziedzicach czy do wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie. Nie tylko stara się wyjaśnić towarzyszące im kontrowersje, ale ukazuje uniwersalny mechanizm działania władz, sterujących organami śledczymi oraz przekazem medialnym, po to, by zablokować rozprzestrzenianie się niewygodnych informacji.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy mogli autorowi zadawać pytania dotyczących wydanych publikacji jak również jego badań prowadzonych nad najnowszą historią Polski.

Klub „GP” w Kętrzynie

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress