Tekst alternatywny

Pułkownikowi Kuklińskiemu cześć! – uroczystości w Bydgoszczy

Pułkownikowi Kuklińskiemu cześć!

Msza św. w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy, rozpoczęła uroczystości upamiętniające rocznice 85 urodzin Ryszarda Kuklińskiego. Następnie zgromadzeni przemaszerowali ulicami miasta na most imienia pułkownika. Pod znajdującą się tam tablicą (często niszczoną) złożono wiązanki i znicze.  Jako pierwszy głos zabrał organizator obchodów radny sejmiku Michał Krzemkowski  przypominając ubiegłoroczne obchody rocznicy urodzin Ryszarda Kuklińskiego. – Padał deszcz, było nas tak niewielu, że moglibyśmy się wszyscy zmieścić pod wiatą pobliskiego przystanku MZK. Ukryci w nieoznakowanych wozach policjanci filmowali uczestników uroczystości zaś mundurowi wylegitymowali i spisali uczestniczących w nich radnych. Cieszę się, że dzisiaj tak wielu dopomina się o dobre imię pułkownik. Nawet od pewnego czasu zaniechano niszczenia tablicy pod, którą stoimy.

         Radny Krzemkowski odczytał też list Prezesa Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników obchodów.

Głos też zabrał europoseł Kosma Złotowski – Pamiętam jak swego czasu Wojciech Jaruzelski pytał „ Jeśli Kukliński był bohaterem to kim my jesteśmy?” Ja odpowiadam mu jak i wielu innym generałom LWP. Jesteście zdrajcami.

         Przewodniczący KGP Krystian Frelichowski zwrócił się do zebranych słowami – Kiedy pułkownik Kukliński rozpoczynał swoją działalność marzenia o wolnej Polsce wydawały się mrzonkami. Miał też pełną świadomość, że za równo jemu jak i jego rodzinie grozi za nią śmierć. Mimo to nie cofnął się z raz obranej drogi. Dziś nam walczącym o lepszą przyszłość nie grożą takie represje. Owszem mogą nas dotknąć takie czy inne drobne nieprzyjemności, ale czym one są w porównaniu z zagrożeniem życiem czy wolności. A mimo to tak często szukamy dla swojej bierności takich czy innych usprawiedliwień. A może braknie nam wiary w zwycięstwo. Kochani dzisiaj nasze marzenia rozbudzone w 1980r. są w zasięgu naszych rąk.  Wystarczy je tylko wyciągnąć!

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił lider Solidarnych2010 Maciej Różycki.  W obchodach wzięli też udział Radni PiS: Marek Gralik, Łukasz Schreiber, Stefan Pastuszewski oraz reprezentacje Stowarzyszeń: Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”, Idee Solidarności, Związek Sybiraków kibice Zawiszy.

fot. Adrianna Katarzyna Piekarska

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress