Tekst alternatywny

Racibórz: uroczystość nazwania ronda na Placu Mostowym imieniem Żołnierzy Niezłomnych.

Racibórz: uroczystość nazwania ronda na Placu Mostowym imieniem Żołnierzy Niezłomnych.

Klub Gazety Polskiej w Raciborzu w dniu 21.marca 2017 r. zorganizował uroczystość nazwania ronda na Placu Mostowym imieniem Żołnierzy Niezłomnych.
Uchwałą Rady Miasta z dn.22. 02. 2017 nasz wniosek, poparty około dwustoma podpisami i materiałami źródłowymi na temat bohaterskiej walki Wyklętych, został pozytywnie przegłosowany.

Po uprawomocnieniu się uchwały rozpoczęliśmy intensywne przygotowania, by nadania nazwy mogło odbyć się z udziałem młodzieży, mieszkańców Raciborza i zaproszonych gości.

Tablicę z nazwą „Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych” przygotował Wydział Dróg Urzędu Miasta. Tę przepasaliśmy biało – czerwoną szarfą, obok stanęła przepiękna dekoracja z goździków, także w barwach narodowych, a z obu stron tablicy polskie flagi. baner Klubu Gazety Polskiej w Raciborzu i baner z napisem „Racibórz – Żołnierzom Niezłomnym”.
Uroczystość zainaugurowali uczniowie raciborskich szkół Biegiem Niezłomnych, przemierzając trasę 1963 metrów, a przedszkolaki z Przedszkola Nr 13 – jej część. W nagrodę biegacze otrzymali pamiątkowe łuski z wygrawerowanym tekstem „Bieg Niezłomnych. Racibórz 2017″. Maluszkom zaś wręczono paczuszki z cukierkami, przepasane biało – czerwoną wstążką.
Obecnością na nadaniu rondu imienia Żołnierzy Niezłomnych zaszczycili nas oficerowie z Jednostki Straży Granicznej w Raciborzu, porucznik AK, Pan Marian Szlapański, Pan Tadeusz Płużański, syn Żołnierza Niezłomnego, a także Pan Prezydent Miasta Racibórz oraz harcerze z Związek Harcerzy RP, przedstawiciele Klubu GP Gliwice, Klubu Ziemi Gliwickiej i goście ze Stowarzyszenia „Solidarni 2010″ z Katowic.
Na centralnym miejscu stanął poczet sztandarowy Gimnazjum Nr 5, najaktywniejszej szkoły w uświetnieniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po modlitwie w intencji Żołnierzy Niezłomnych, którą poprowadził Proboszcz Parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Raciborzu, Ksiądz Adam Rogalski, historię walki i bohaterskich postaw Wyklętych w obronie Ojczyzny przedstawił Pan Tadeusz Płużański.
Pan Marian Szlapański mówił o przyczynach zawiązania się Drugiego Podziemia po 22.lipca 1944 roku, czyli po wyłonieniu PKWN.

Przecięcia wstęgi, a tym samym nadania rondu imienia dokonali zwycięzcy Biegu Niezłomnych, także jeden z przedszkolaków, Pan Tadeusz Płużański, Pan Czesław Sobierajski, poseł na Sejm RP, dowódca Oddziału Straży Granicznej, drużynowy ZHRP, i przedstawiciele goszczących u nas Klubów Gazety Polskiej.
Po tej ceremonii odśpiewaliśmy Hymn Państwowy.
Koledzy z Klubu GP wręczyli obecnym na uroczystości paniom czerwoną różę, po czym wrażeniami z przebiegu uroczystości mogliśmy się podzielić na spotkaniu przy kawie w pobliskiej restauracji.
Dziękuję moim koleżankom i kolegom z Klubu Gazety Polskiej w Raciborzu za
ogromny wkład pracy w organizację i przebieg uroczystości, za zbierania podpisów poparcia tej inicjatywy, za zaangażowanie w roznoszenie zaproszeń, za rozmowy z raciborzanami, z instytucjami i za Wasz aktywny udział w pracach przed i w trakcie całego przedsięwzięcia.
Dziękuję Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu i Straży Miejskiej za zapewnienie nam bezpieczeństwa i za życzliwość.
Dziękuję Urzędowi Miasta za oflagowanie miejsca uroczystości.
Dziękuję Oddziałowi Strzelców z Jastrzębia – Zdroju za prezencję i aktywną pomoc w organizacji ruchu na placu.

Dziękuję Raciborskiemu Centrum Kultury, Pani Dyrektor, Joannie Benczew oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za organizację Biegu Niezłomnych, przygotowanie nagród i nagłośnienia całej uroczystości.
Wspólnie uczciliśmy bohaterów.
Dziękuję Wam wszystkim w Ich imieniu.

Wieczorem spotkaliśmy się z Panem Tadeuszem Płużańskim, dziennikarzem i publicystą. To wszystko w hołdzie historii i dla Pamięci.

Przewodnicząca Klubu GP w Raciborzu

Foto. nowiny.pl

Relacja delegacji gliwickiego Klubu „GP” z uroczystości nadania rondu w Raciborzu nazwy „Rondo Żołnierzy Niezłomnych”: http://www.klubygp.pl/gliwickie-klubu-gp-wziela-udzial-w-uroczystosci-nadania-rondu-w-raciborzu-nazwy-rondo-zolnierzy-niezlomnych/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress