Tekst alternatywny

Radomsko: Potrzeba nowej konstytucji

Radomsko: Potrzeba nowej konstytucji

O potrzebie uchwalenia nowej konstytucji, sporach wewnątrz PiS-u i sytuacji międzynarodowej mówił na spotkaniu w klubie „Gazety Polskiej” w Radomsku Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, współtwórca TV Republika.

Spotkanie odbyło się w piątek wieczorem w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Redaktor Sakiewicz jeszcze tego dnia rano był na Podlasiu, później w redakcji w Warszawie, a wieczorem pojawił się w Radomsku, aby spotkać się z blisko osiemdziesięcioma osobami, które przybyły do muzeum na zaproszenie Waldemara Szwedowskiego, szefa klubu „Gazety Polskiej” w tym mieście. Wśród gości znaleźli się m.in. posłowie PiS-u Anna Milczanowska i Grzegorz Wojciechowski, starosta radomszczański Andrzej Plutecki, samorządowcy i mieszkańcy miasta.

Szef „Gazety Polskiej” skomentował bieżącą sytuację polityczną w kraju, w tym zakończone tego samego dnia rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Wspomniał o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji, gdyż obecna – jak stwierdził – nie spełnia oczekiwań współczesności i generuje konflikty. Mówił o naturalnych sporach, jakie występują w środowisku Prawa i Sprawiedliwości oraz na linii PiS – prezydent, lecz uznał je za budujące, a nie destrukcyjne.

Sakiewicz bardzo krytycznie ocenił mianowanie płk. Czesława Juźwika ekspertem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego bez należytego sprawdzenia jego przeszłości zawodowej. Po tym, jak pod koniec września „Gazeta Polska” ujawniła, że Juźwik w 1983 r. wstąpił do Wojskowej Służby Wewnętrznej i służył w niej do 1990 r., oficer został natychmiast odwołany z zajmowanego stanowiska.

Sporo czasu redaktor Sakiewicz poświęcił sprawom międzynarodowym, m.in. referendum w Katalonii i zamieszkach tam wywołanych. – Jeśli my wyrzucimy z pracy skorumpowanego sędziego, Unia Europejska ostro reaguje, a gdy drewnianą pałką bije się kobiety na ulicy, to Unia twierdzi, że nie będzie ingerować w wewnętrzne spory w Hiszpanii – podsumował. Dodał także, że nie da się nie dostrzec wpływów agentury rosyjskiej na politykę rządu Katalonii. Paradoksalnie Putin wspiera europejskie partie prawicowe i mniejszości narodowe, gdyż mają one wpływ na sianie niepokoju, co grozi destabilizacją w tych regionach, które usiłują wybić się na niepodległość.

Sakiewicz, odpowiadając na jedno z pytań z sali, dotyczące potrzeby utworzenia ministerstwa Polonii, stwierdził, że po wielu wizytach zagranicznych w klubach „Gazety Polskiej” w Europie i USA dostrzega duże zainteresowanie chęcią powrotu do Polski dawnych emigrantów. Mają na to wpływ pozytywne sygnały polityczne, społeczne i ekonomiczne dobiegające z kraju, co jest ewidentną zasługą Prawa i Sprawiedliwości. Sprawami dotyczącymi naszych rodaków za granicą zajmuje się Senat RP, lecz jest on pozbawiony instrumentów organizacyjnych.

Redaktor „GP” z radością mówił o rozwijającej się gospodarce, czego potwierdzeniem okazała się ostatnia decyzja agencji FTSE Russell zmieniająca pozycję Polski z rynków rozwijających się do grona państw rozwiniętych.

Autor, Foto: Mariusz Baryła

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Fotorelacja: http://gazetatrybunalska.pl/2017/10/radomsko-wieczor-z-tomaszem-sakiewiczem/

Radomsko Sakiewicz2017

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress