Tekst alternatywny

Relacja z czwartego australijskiego motocyklowo – samochodowego Rajdu Katyńskiego, “KATYŃ 1940 SMOLEŃSK 2010”

Relacja z czwartego australijskiego motocyklowo – samochodowego Rajdu Katyńskiego, “KATYŃ 1940 SMOLEŃSK 2010”

Z inicjatywy Klubu “Gazety Polskiej” im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney, w dniach

5-7 kwietnia 2019 roku odbył się czwarty australijski motocyklowo – samochodowy Rajd Katyński,

KATYŃ 1040 SMOLEŃSK 2010” PAMIETAMY – AUSTRALIA!

“KU PAMIĘCI ANDRZEJA POKORSKIEGO”

 

Niżej przypominamy tragiczny moment Rajdu w 2018 roku,

Przy wyjeździe z Cooma wydarzył się tragiczny wypadek. Kawalkadę Rajdu prowadził na motorze, Komandor Rajdu, dr Ryszard Dzierzba, wraz z drugim motocyklem, którym kierował śp.Andrzej Pokorski. Pierwszy wyjechał dr Ryszard Dzierzba, a za nim na drugim motocyklu Andzej Pokorski.śp. W momencie, kiedy Andrzej wyjechał motorem na ulicę, niespodziewanie  zderzył się z nadjeżdzającym samochodem z przyczepą kampingową. Rajd został zatrzymany, Przyjechał Ambulans, Straż Pożarna, Policja i helicopter. Ambulans zabrał Andrzeja do szpitala w Cooma, ale niestety, Andrzej Pokorski  zmarł w Ambulansie.

Przy wypadku był obecny Pan Ambasador RP, Michał Kołodziejski, Burmistrz Cooma John Rooney i wszyscy uczestnicy Rajdu.  Po godzinie może póżniej wszyscy ruszyli w stronę Jindabyne oprócz jednego motocykla.

Trudno się z tym pogodzic jeszcze do dzisiaj.

 

W tym roku, jak zawsze wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali się 5 kwietnia,

o godz. 7.30 rano w sali Jana Pawła II na terenie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong, gdzie powitał nas bardzo troskliwy Komandor Rajdu

dr Ryszard  Dzierzba.

Przywitała nas również Wicekonsul d/s Polonii Pani Joanna Splocharska, która odczytała list z Kancelarii  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarza Stanu Adama Kwiatkowskiego, skierowany do Uczestników IV Rajdu “Katyń 1940 – Smoleńsk 2010” ku pamięci Andrzeja Pokorskiego.

Następnie odbyła się rejestracja i odprawa uczestnikow Rajdu,

W czasie odprawy otrzymaliśmy informacje i dokladne wskazówki, które przedstawił uczestnikom Rajdu Staszek Żak. Otrzymaliśmy również ważne informacje na piśmie

Samochody i motocykle były udekorowane  flagami polskimi i australijskimi Z tymi flagami wędrowaliśmy przez cały nasz Rajd. Wzbudzało to jak zawsze wielkie zainteresowanie.

Następnie spotkaliśmy się przed Obeliskiem Smoleńskim w Marayong,

gdzie ks. Artur Botur odmówił krótką modlitwę i pobłogosławił wszystkich uczestników na całą drogę Rajdu.

Około godziny 9.00 rano wyruszyliśmy z Marayong w trasę szesnastoma samochodami i dwoma motocyklami.  Dwa motory dołaczyły do nas w drodze do Canberry. W Canberze dołączyły do nas jeszcze dwa samochody z Melbourne oraz 1 samochod z Perth dołaczył juz do nas w Cooma. Kawalkadę Rajdu prowadził na motorze Komandor Rajdu, dr Ryszard Adams-Dzierzba, wraz z trzema motocyklami.

Trasa Rajdu prowadziła od Marayong w Sydney przez Berrima – Penrose Park, Canberrę, Cooma, Jindabyne, powrót do Canberry w niedzielę, a po spotkaniu z tutejszą Polonią powrót do Sydney.

Pierwszym miejscem postoju była miejscowość Berrima – Penrose Park, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia należącego do Ojców Paulinów w oddalonym od Sydney około 150 kilometrów, gdzie o godz.10.30 czekał na nas

  1. Marek Dutkiewicz OSPPE, który serdecznie powitał uczestników Rajdu.

Następnie o. Marek zaprosił wszystkich na wspólną modlitwę przed obrazem Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia w kaplicy Sanktuarium.

Wsłynnej świetlicy-namiocie mieliśmy okazję odpocząć przy kawie i herbacie oraz zjeść śniadanie.

Odwiedziliśmy tam również posadzone przez nas Dęby Katyńskie, gdzie  zgromadziliśmy się, aby zadumać się ponownie nad losem naszych pomordowanych bohaterów.

Po krótkim postoju powędrowaliśmy do Canberry, na miejsce zakwaterowania w Ośrodku Księży Chrystusowców i Hotelu IBIS w Narrabundah. Dojechaliśmy tam przed godz.14.00.

Okolo godz.16.00 uczestnicy Rajdu spotkali się z przedstawicielami w Australijskim Mauzoleum Pamięci .

O godz. 17.00 odbył się Apel Pamięci w Australijskim Mauzoleum Pamięci. W ceremonii uczestniczyli uczestnicy Rajdu. Pamiątkowe dwa wieńce złożyli: Prezez SPK w Sydney, Stanisław Żak razem z Prezes ZK SPK w Australii – Bogdan Platek oraz członkiem SPK w Sydney Maciejem Jarysz. Drugi wieniec złożyli: Komandor Rajdu, dr Ryszard Dzierzba razem z Witoldem Skoniecznym – Prezesem Klubu Gazety Polskiej im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney – Australia oraz Hubertemo Blaszczykiem – Prezesem Związku Polskich Więźniów Politycznych. Była to bardzo podniosła chwila.

Po uroczystościach w Mauzoleum Pamięci pojechaliśmy na bratnie spotkanie do Ambasady Polskiej aby uczcić Dzień przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W Ambasadzie Polskiej zostaliśmy powitani, jak zawsze, uroczyście i miło. Przybyło ponad 150 przedstawicieli społeczności polskiej i węgierskiej. W uroczystości udział wzięli uczestnicy Ambasady RP w Canberze. Na zaproszenie Ambasadora RP JE Michała Kołodziejskiegow uroczystości udział wzięli rownież JE Ambasador Węgier dr Istvan Mikola oraz partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej – HE Tomas Dub, Ambasador Republiki Czeskiej i JE Tomas Ferko, Ambasador Republiki Słowackiej, a także uczestnicy czwartego Rajdu “Katyń 1940 – Smoleńsk 2010”

Specjalnym gościem był John Ronney, burmistrz Comma, Jindabyne i Snowy Monaro Regional Council’s.

Podczas części oficjalnej uroczystości przemówienia okolicznościowe wygłosili; Ambasador RP, Michał Kołodziejski, Ambasador Węgier, dr Istvan Mikola oraz Komandor Rajdu, dr. Ryszard Dzierzba.

Ambasador RP powitał z wielką przyjemnością wszystkich na kolejnej edycji Polsko – Węgierskiego Dnia Przyjaźni.

Ambasador Węgier powiedział krótkie przemówienie powitalne, a na zakończenie dodał w języku polskim: “Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki”.

 

Nasz Komandor dr Ryszard Dzierzba zabrał głos po wystąpieniach

Ambasadorów Polski i Węgier. Jak zwykle powiedział kilka słów z głębi serca

raczej niż z kartki.

W pierwszych słowach powiedział, że jest to nasz obowiązek pamiętać o ofiarach Zbrodni Katynskiej oraz o poległych w Smoleńsku po wsze czasy.

Przypomniał również o ofiarach tzw. Zachodniego Katynia tzn. Zamordowaniu elit narodu polskiego na Pomorzu i w Wielkopolsce jak rownież o aresztowaniach

i mordach profesorów Lwowskich i Uniwersytetu Jagielonskiego w Krakowie.

Konsekwencje strat elit narodu Polskiego są odczuwalne po dziś dzień, powiedział.

Komandor nasz odniósł się również do aktualnej sytuacji politycznej w Europie, mówiąc o projekcie Miedzymorza gdzie razem narody centralnej i południowej Europy bedą partnerami a nie konsumentami tudziez dostarczycielami taniej siły roboczej dla krajów założycieli Unii Europejskiej.

Na zakończenie zaapelował do Ambasadorów Grupy Wyszechradzkiej

o spotkanie w Canberze na wiosnę.

Na pamiątkę naszego spotkania Ambasador Węgier dr Mikola otrzymał od naszej grupy wręczony przez Komandora Album o Katyniu, a burmistrz miasta Cooma Medal Kościuszki  bity przez Mennice Polską.

Chwile wcześniej nasz artysta oraz uczestnik Rajdu Wilold Skonieczny

przekazał do Ambasady na ręce Pana Ambasadora Michała Kolodziejskiego

Obrazy Ojców Niepodległości Polski, Józefa Piłsudskiego ,Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego.

Wieczór uświetniły nam tańce poskich i węgierskich zespołów folklorystycznych: “Wielkopolska”z Canberry  i węgierski “Gyongyosbokreta”.

Do długich godzin nocnych rozmawialiśmy jeszcze z węgierskimi i polskimi przyjaciółmi oraz częstowaliśmy się przysmakami.

Po wizycie w Ambasadzie Polskiejj udaliśmy się na spoczynek do naszego miejsca zakwaterowania w Narrabunah do Osrodka Chrustusowców pod gospodarskim okiem ks. Przemyslawa Karasiuka.

Nastepnego dnia w sobotę udaliśmy się do miejscowości  Jindabyne, z przystankiem w Cooma, gdzie znajduje się monument z tablicą poświęconą naszemu narodowemu bohaterowi, Tadeuszowi Kościuszce. W Cooma pod słonecznym niebem i wspaniałą ciepłą pagoda uczciliśmy Apelem Pamięci śp.Andrzeja Pokorskiego, który w tym miejscu zakończył swoje życie w czasie Rajdu w 2018 roku.

Wspaniałą niespodzianką była i jest zamontowana W Cooma “ŁAWECZKA ku Pamięci ANDRZEJA POKORSKIEGO, UCZESTNIKA RAJDU “KATYŃ 1940/SMOLEŃSK 2010” z miłości od rodziny i przyjaciół. Obok “Ławeczki” został zamontowany kamień z tarczą hamulcową motoru śp. Andrzeja, znalezioną po wypadku, w środku której jest zamontowany Krzyż. Przy tej “Ławeczce” zostały złożone kwiaty.

Pomysł ławeczki zrodził się na spotkaniach  Klubu Gazety Polskiej w Sydney.

Finansował Klub Gazety Polskiej wspólnie ze Związkiem Polskich Więźniów Politycznych w Australii. Wszystko zostało zamontowanie przez Council w Cooma.

Następnie pojechaliśmy wszyscy do Jindabyne i przy Pomniku Strzeleckiego został odczytany Apel Pamięci Poległych w Katyniu i Smoleńsku.  Apel odczytał Maciej Jarysz.

Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjecia z flagami i sztandarami.

Po Alelu udaliśmy się do hotelu i po małym odpoczynku wiekszość z nas poszła na Górę Kościuszki. Jedni zdobyli Górę inni weszli tylko kilka km. w Górach było bardzo zimno ze śniegiem na szczycie Góry Kościuszki.

Wieczorem odbyła się wspólna kolacja w restauracji hotelowej. Po kolacji jeszcze długo rozmawialiśmy na świeżym powietrzu.

W niedzielę rano, po śniadaniu udaliśmy się do Canberry na Mszę św. zatrzymując się już tylko na chwilę w Cooma.

Po Mszy św. w Canberze odbyło sie krótkie spotkanie z Polonią Wypiliśmy kawę lub herbatę i zjedliśmy przygotowane ciasto.

Natępnie wracaliśmy do Syndey zatrzymując się po drodze na Lunch.

Wszyscy wrocili szcześliwie.

W przyszłym roku być może uda sie zmienic trase Rajdu aby zostac dłużej w Jinabyne i spokojnie od rana wejść na Górę Kosciuszki.

A to od naszego Komandora Rajdu dr Ryszarda Dzierzby:

Dojechalismy bezpiecznie, pełni wrażeń do domu po Rajdzie Katyń/Smoleńsk Australia 2019 Ku Pamieci Andrzeja Pokorskiego. Tym którzy uczestniczyli dziekuję, drugich zapraszamy na kolejny V Rajd 2020.

Dziękuję fotoreporterom, redaktorom, tym, którzy nagrywali kamerą Video.

Dziękuje również naszym dzieciom za ich obecność z nami.

Ja w imieniu wszystkich uczestników Rajdu dziękuję organizatorom  i Komandorowi Rajdu. Do następnego roku!!!

Bogumiła Filip

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress