Tekst alternatywny

Retrospektywa Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Dzierżoniów – 11.12.2015.

Retrospektywa Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”
Dzierżoniów – 11.12.2015.

Historia to jest to co było, a nie to czego nie było i co się komuś wydaje – Leszek Żebrowski.

 „Nasz festiwal od dawna nie jest już tylko miejscem, gdzie pokazujemy filmy. Od wielu lat zawsze we wrześniu zapraszamy do Gdyni świadków historii i młodzież szkolną, by umożliwić takie międzypokoleniowe spotkania. Ale też jeździmy po całym kraju, by inspirować młodzież, by rozglądała się wokół i szukała bohaterów w swoich rodzinach, albo w najbliższym otoczeniu. Oni często tam są, tylko ukryci” – mówi Arkadiusz Gołębiewski dyrektor festiwalu.
W festiwalu udział wzięła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie i II Gimnazjum w Bielawie. Odbyły się warsztaty – „Nagraj dziadka komórką” – gdzie młodzież poznała różne techniki rejestrowania obrazu – kamerą, aparatem fotograficznym i komórką. Zajęcia praktycznego zastosowania technik rejestrowania obrazu prowadzone były przez: Michała Bożka – operatora i scenarzystę, Adama Szklarka – operatora i montażystę, Marcina Wikło – dziennikarza telewizyjnego i prasowego (wSieci, wPolityce) oraz przez Sebastiana Kniża – operatora i montażystę. Program opracował i zrealizował Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, inicjator i dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który wraz ze współpracownikami 11.12.2015 r. gościł w Dzierżoniowie. Na zakończenie warsztatów  odbył się pokaz filmów przygotowanych przez młodzież w ramach „Młodzi dla historii”.
Jednym z najważniejszych celów, jaki postawili przed sobą organizatorzy Festiwalu NNW jest wyjście z inicjatywą w teren. Temu służą retrospektywy i warsztaty filmowe „Nagraj dziadka komórką”.
W Dzierżoniowie podczas gali festiwalu Jan Pospieszalski poprowadził panel dyskusyjny o znaczeniu tradycji i historii w życiu narodu pt. „Czy potrzebna nam historia?”. W panelu dyskutowali: Michał Dworczyk, Marcin Wikło, Stefan Grefling oraz Jarosław Kresa.
Organizatorzy uhonorowali także bohaterów działaczy niepodległościowych z czasów Solidarności. ”Sygnety Niepodległości” otrzymali pośmiertnie śp. Walerian Tewzadze oraz śp. Teofil Frankowski. „Drzwi do wolności” wręczono Stefanowi Greflingowi (członkowi Klubu GP Dzierżoniów II).
Na zakończenie retrospektywy widzowie obejrzeli film: „Było sobie miasteczko” Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego. Ten drugi był gościem pokazu. Film przestawia historię Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Czesi. 11 lipca 1943 r. nacjonaliści ukraińscy w murach świątyni brutalnie wymordowali część polskich mieszkańców Kisielina. Reszta ratowała się, uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi.
Gala zakończyła się koncertem pieśni w wykonaniu Pawła Piekarczyka.

Organizatorzy: Fundacja „Wolność i Demokracja”, Klub „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II, Prawo i Sprawiedliwość Dzierżoniów, Ruch Społeczny im. L. Kaczyńskiego w Dzierżoniowie, Prawica Rzeczypospolitej Dzierżoniów, Związek Strzelecki Rzeczypospolitej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58PP (4PSW).

 

Kazimierz M. Janeczko

Rzecznik prasowy Kubu GP Dzierzoniów II.

Relacja fotograficzna w serwisie: http://pisdzierzoniow.pl/strony/nnw15.html

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress