Tekst alternatywny

Rocznica katastrofy smoleńskiej w amerykańskiej Częstochowie

Rocznica katastrofy smoleńskiej w amerykańskiej Częstochowie

W miniony weekend w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylvanii odbyły się uroczyste obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W ramach obchodów w sobotę w amerykańskiej Częstochowie odbyło się III Forum Polonijne „Polonia Semper Fidelis – budujemy wielki front patriotyczny” w którym wzięło udział kilkanaście organizacji patriotycznych w tym kluby Gazety Polskiej. – To, że z roku na rok jest nas tutaj coraz więcej wynika z tego, że rośnie świadomość tego, że mimo różnicy poglądów i środowisk, z których pochodzimy zbieramy się wokół tego samego, wokół polskiej racji stanu – mówił podczas jednej z debat Paweł Piekarczyk publicysta „Gazety Polskiej” i koordynator polonijnych klubów GP.

Po raz pierwszy w forum polonijnym wzięli udział reprezentanci polskich władz. – Planujemy przyjąć ustawę o opiece Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Ta ustawa ma dookreślić obowiązki poszczególnych organów w ramach administracji państwowej i ustalić program współpracy z Polonią – zapewniał podczas forum poseł Michał Dworczyk.Organizatorzy otrzymali okolicznościowe listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, Ministra Obrony Antoniego Macierewicza oraz od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńskiego.W konferencji wziął udział także prezes Reduty Dobrego Imienia Marcin Świrski i Ewa Stankiewicz, założycielka stowarzyszenia „Solidarni 2010″.

W niedzielę odbyły się uroczystości związane z 76 rocznicą zbrodni katyńskiej i 6 rocznicą katastrofy smoleńskiej. Rocznicową Mszę św odprawił Przeor Sanktuarium Ojciec Rafał Walczyk. Dzień rozpoczęto uroczystym przemarszem uczestników na cmentarz Weteranów Armii Polskiej, gdzie odbył się Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia kwiatów przed tablicami katyńską oraz smoleńską.Polonia spotkała się m.in. z rodzinami ofiar katastrofy, Magdaleną Mertą i posłem Jackiem Światem. W spotkaniu wzięli udział także członkami nowo powstałej podkomisji d.s. zbadania katastrofy TU-154 i naukowcami zaangażowanymi w badanie przyczyn tragedii sprzed 6 lat Profesorem Wiesławem Biniendą, Profesorem Chrisem Cieszewskim oraz z Glenem Jorgensenem.

Obchody 6 Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz 76 Rocznicy Katynia w Częstochowie Amerykańskiej zorganizowanebyły już po raz trzeci przez Smolensk Disaster Commemoration Committee. Komitet powstał przed ponad trzema laty z inicjatywy Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie. W skład Komitetu poza Klubami Gazety Polskiej wchodzą przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, Oddział w New Jersey, Koła Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy, New Jersey, Fundacji Kościuszkowskiej oraz portalu pamiec.us.

ChicagoII_2016_04_10

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress