Tekst alternatywny

Rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Trenton NJ

19 października 2015 roku z inicjatywy Grzegorza Tymińskiego twórcy portalu Pamiec.us, w Trenton (New Jersey) na terenie parafii św Jadwigi, pod pomnikiem Bł.Ks Jerzego Popieluszki odbyła sie wieczornica upamiętniajaca 31-sza rocznicę Jego męczeńskiej śmierci. Na uroczystości obecni byli również członkowie Klubu Gazety Polskiej z Filadelfii, Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranow Armii Polskiej w Ameryce. Zjawili sie takze mieszkańcy Trenton.
Na początku Grzegorz Tyminski przedstawił krótko sylwetkę i drogę życia Ks Jerzego. Potem wszyscy razem odśpiewali pieśń „Ojczyzno ma”, odmówiono dziesiątkę różańca, a następnie odsłuchano fragment kazania ks Popiełuszki gdzie mówił że ” tylko prawda nas wyzwoli”. Sytuacja ta skłoniła obecnych do refleksji w perspektywie zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce. Wieczornica zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.
Pomnik – popiersie Bł.Ks.Jerzego jest pierwszym, który powstał na ziemi amerykańskiej. Został on wybudowany w 1987 roku z inicjatywy mieszkańców Trenton za czasów księdza proboszcza Feliksa Schabowskiego. Twórca pomnika jest mistrz Andrzej Pityński, również twórca pomników ku czci ofiar Ludobójstwa Katyńskiego w Jersey City i Baltimore, a także Żołnierzy Niezłomnych w Bostonie i Stalowej Woli.

Przewodniczący Klubu GP Filadelfia
Tadeusz Antoniak

Filadelfia_2015_10_19_2 Filadelfia_2015_10_19_1

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress