Tekst alternatywny

Ruch na Rzecz Uczciwych Wyborów – 11.12.2013 r.

Ruch na Rzecz Uczciwych Wyborów – 11.12.2013 r.

Jednym z najważniejszych paneli tematycznych które odbyły się na Nadzwyczajnym  Zjeździe Klubów „GP” w Licheniu, był panel poświęcony monitorowaniu zbliżających się wyborów samorządowych i parlamentarnych. Wszyscy mają w pamięci ostatnie wybory prezydenckie, samorządowe, czy parlamentarne i zdumiewającą ilość głosów nieważnych, które być może przesądzały o końcowym wyniku wyborczym. Najbardziej jaskrawym przykładem są wyniki głosowania na Mazowszu w wyborach samorządowych, gdzie liczba głosów nieważnych wynosiła ponad 200 tys.

Dr Wojciech Bogajewski przedstawiciel poznańskiego Klubu „GP” przygotował i przedstawił w Licheniu wstępny projekt sposobu monitorowania wyborów, który nazwał: „Systemem Kontroli Wyborów”. Jak napisał we wstępie do projektu: „Celem powyższego opracowania jest przede wszystkim mobilizacja struktur PiS-u i całego obozu patriotycznego do włączenia się w stworzenie systemu umożliwiającego uzyskanie faktycznych wyników wyborów.” Pełny tekst projektu znajduje się na stronie: klubygazetypolskiej.pl

Kontynuując rozmowy jakie odbyły się w Licheniu, Kluby „GP” na swoich regionalnych zjazdach podążają dalej; powoli organizują się i przygotowują do monitorowania wyborów. Pierwszym z regionów który zaczął realizować ideę uczciwych wyborów jest region województwa pomorskiego, który na swoim zjeździe zorganizowanym przez klub z Wejherowa rozpoczął przygotowania pod hasłem „Ruch na Rzecz Uczciwych Wyborów”. Wstępnym opracowaniem planu przyszłych działań zajmuje się Klub GP z Lęborka. Oczywiście plan będzie podlegał lokalnym korektom i każde województwo będzie mogło go na swój sposób skorygować. Jak zapewniają organizatorzy, posiadają już wstępne poparcie  lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Równie cenną inicjatywę podjęły Kluby „GP” z woj. mazowieckiego i na swoim spotkaniu  w  Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki zainaugurowały społeczną akcję monitorowania wyborów w woj. mazowieckim. Swój projekt zatytułowały: „Mazowsze mówi: sprawdzam!”

Klub „GP” w Krakowie już kilka miesięcy temu jedno ze swoich cotygodniowych spotkań w całości poświęcił zbliżającym się wyborom; plany przyszłych działań można zobaczyć w relacji wideo znajdującej się na stronie krakowskiego klubu.

Do akcji włączyły się Kluby „GP” w Europie i na apel klubu z Berlina zaczęły wymieniać się doświadczeniami z ostatnich wyborów i pomysłami na skuteczne monitorowanie przebiegu wyborów przyszłych, co jest trudne ze względu na rozproszenie Polonii i fakt, że komisje wyborcze znajdują się w konsulatach i ambasadach. Doświadczeniami i pomysłami wymieniają się podczas cyklicznych wideokonferencji przy pomocy Skype’a.

Musimy pamiętać, że wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku zostały przeniesione na maj, dlatego nasze środowisko powinno jak najszybciej rozpocząć przygotowania do skutecznego monitorowania przyszłych wyborów. Musimy również pamiętać, że wynik wyborów może determinować przyszłość Polski na wiele lat.

13 grudnia (piątek) odbędzie się III Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości w Warszawie, organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Kluby „Gazety Polskiej”. Komitetowi Honorowemu marszu przewodniczy prezes PiS‑u Jarosław Kaczyński.

Marsz rozpoczynamy o godz. 18.00 na pl. Trzech Krzyży w Warszawie przed pomnikiem Wincentego Witosa i zakończymy przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ulicy Belwederskiej.

 Przewodniczących klubów proszę o zorganizowanie wyjazdu i współpracę z  regionalnymi strukturami PiS-u, które również będą organizowały transport.

Na zaproszenie Duszpasterstwa Rodzin gliwicki Klub „GP” uczestniczył w spotkaniu z Wandą Półtawską – profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej. Spotkanie zainaugurowało „Rok Rodziny” w Diecezji Gliwickiej.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress