Tekst alternatywny

Smutek sondaży


Wrzutka
Smutek sondaży

Czy należy przejmować się sondażami? Uważam, że przejmować się nie trzeba, ale brać pod uwagę i owszem. Sondaże bowiem nie przesądzają o wyniku wyborów, których dotyczą, dostarczają jednak sporo informacji o stanie świadomości sondowanego społeczeństwa. Narody, ogólnie rzecz biorąc, są dość przewidywalne. Zwłaszcza jeśli są syte. Do tej pory wyrazem europejskiej schizofrenii były rozpaczliwe próby postawienia na jakąś trzecią siłę: partię Piratów, Ruch Pięciu Gwiazd czy jakąś nową „zbuntowaną” partię (Palikota, Petru, Hołowni) tylko po to, by się przekonać, że są to w istocie klony starego, dobrego układu.
Osiem lat zużywa najlepszą nawet partię. Oczywiście instynkt samozachowawczy nakazywałby popierać ze wszystkich sił aktualny rząd (nawet przy świadomości wszystkich jego błędów i niedoskonałości). Ale… zastanawiam się, na co liczą zwolennicy totalnej opozycji? Że po zmianie władzy w Warszawie Unia z dnia na dzień odblokuje fundusze, a NATO da stuprocentowe gwarancje bezpieczeństwa? (Armia pod wodzą feldmarszałka Siemoniaka starczy może do ochrony zachodnich landów). A co z ekonomią? Leszczyna wprawdzie nie Morawiecki, ale jak wprowadzimy euro… Cena utraty suwerenności wydaje się w tym rozumowaniu nieistotna – lotnisko jest w Berlinie, porty w Niemczech, a Baltic Pipe głupi PiS już wybudował. A że znikną definitywnie programy socjalne, podniesie się wiek emerytalny, a ceny podskoczą trzy razy? Jakieś koszty być muszą. Najważniejsze, że przestaniemy być zadupiem świata, zmieniając się w postępową, tęczową Arkadię.
Tylko czy elektorat totalsów naprawdę na to liczy, czy tylko chce świętego spokoju, zmęczył się wymaganiami reformatorów, a znając swoich ulubieńców, z Donaldem T. na czele, wie, że wiele nie ryzykuje. Przecież i tak zapowiedzi nie spełnią, a to, czego spróbują, z całą pewnością im się nie uda. Więc póki co, niech pocieszą się sondażami!

Marcin Wolski
albicla.com/MarcinWolski
źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Logo Gazeta Polska GP small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress