Tekst alternatywny

Spotkanie opłatkowe Klubów Gazety Polskiej Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych

Spotkanie opłatkowe Klubów Gazety Polskiej Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych

„Podzielić się opłatkiem, powiedz mi, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym. I wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole niech obcy gość zasiędzie.
W twoim rodzinnym kole –  przy opłatku, kolędzie.”

Wiersz Mieczysławy Buczkówny „Przy Wigilii”, sanitariuszki w oddziałach Szarych Szeregów i porucznika Armii Krajowej  w pełni oddaje sens spotkania, które odbyło się 11-go stycznia 2020r. Tego dnia Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z siedzibą w Doylestown PA oraz członkowie i sympatycy Klubów Gazety Polskiej ze Wschodniego Wybrzeża rozpoczęli trzecie spotkanie opłatkowe Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Św. Antoniego w Jersey City w stanie New Jersey.

Idea wigilijnych spotkań zrodziła się w 2017 roku, kiedy to po raz pierwszy, wówczas  jeszcze w wąskim gronie, Maciej Rusiński  wraz ze swoja mamą Grażyną  zorganizowali pierwsze spotkanie w swoim domu. Z roku na rok, ilość osób uczestniczących w klubowej „Wigilii” wzrasta. Obecnie oscylowała w obrębie 60 osób. Przyjechali mimo swoich codziennych obowiązków koledzy działający w Klubach GP z siedzibą w Bostonie, Connecticut, New Jersey, Nowego Jorku i Filadelfii. Wśród sympatyków a zarazem gości byli przedstawiciele Koła Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy NJ, represjonowani uczestnicy wydarzeń „Stanu Wojennego”,  zaprzyjaźnieni członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Czas spędzony przy łamaniu się białym opłatkiem, składaniu życzeń, smakowaniu przygotowanych potraw oraz śpiewie polskich kolęd będziemy wspominać do następnego takiego spotkania. Zapadnie nam wszystkim  w pamięci  kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie”, którą śpiewało pokolenie Polaków zesłanych na Syberie oraz osadzanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.  Nie pierwszy to przypadek wyśpiewanej ludzkiej doli i niedoli w kolędach polskich, są one  nie tylko pieśniami religijnymi o Narodzeniu Pańskim, ale także żywym świadectwem tragicznego losu Polaków na przestrzeni dziejów. Oddając hołd naszemu narodowemu dziedzictwu wygaszono światło na sali a kolęda owa wybrzmiała w płomieniach zapalonych świec.

 W ramach sympatii, współpracy i wsparcia na emigracji w Stanach Zjednoczonych przedstawiciele Klubu GP z Filadelfii uczestniczyli w „Opłatkowym Obiedzie” na zaproszenie Rodzin Radia Maryja w Manville NJ.

Zwyczajem corocznym w niedzielę 12 stycznia 2020 r. odprawiono Mszę Świętą a po niej  dzieci zaprezentowały występ artystyczny poświęcony Narodzeniu  Pańskiemu, czyli tzw. Jasełka. Dalsza część przebiegała tradycyjnie łamanie się opłatkiem, obiad i wspólne kolędowanie.  Całej ceremonii przewodniczył ojciec Stanisław Słaby proboszcz parafii Sacred Heard Church w Manville. Zwrócił uwagę na istotę Nowego Roku poświęconego przez kościół katolicki Świętemu Janowi Pawłowi II , jak podkreślił, to nam Polakom powinno najbardziej zależeć na wyjątkowości tych przyszłych 366 dni, mając na względzie naszego Wielkiego Rodaka.

18 stycznia br. odbędzie się „Wigilijny Opłatek” organizowany przez   Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce z siedziba w Filadelfii. Dorocznie na takim spotkaniu spotyka się tam duża grupa klubowiczów Gazety Polskiej, w tym roku będzie podobnie.

W imię hasła „Polonia Semper Fidelis – Budujmy wspólny front patriotyczny”  nasuwa się istotny wniosek, członkowie Klubów Gazety Polskiej integrują się z innymi organizacjami polonijnymi a wszystko to służy budowie silnego lobby Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress