Tekst alternatywny

Spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim w Myślenicach

We wtorkowy wieczór 17 września 2013 o godz. 19.00 w sali Domu Parafialnego w Myślenicach zebrało się ponad sto osób, które przyszły na spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Spotkanie „O Bogu, o Ludziach, o Polsce i Jej Kresach” w 74 rocznicę agresji ZSRR na Polskę zorganizował myślenicki Klub Gazety Polskiej.

Spotkanie rozpoczęło się gromkim przywitaniem gościa, po czym prowadzący Jarosław Szlachetka zaprezentował krótko jego sylwetkę.

Na początku ksiądz Tadeusz opowiedział o swojej codziennej pracy duszpasterskiej w Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach. Następnie ks. Isakowicz-Zaleski odniósł się do wkroczenia sowietów na teren RP 17 września 1939 r. oraz do następnych represji ze strony ZSRR na Polakach. W swoim wystąpieniu nie pominął także sprawy związanej z ludobójstwem popełnionym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i Wschodniej Małopolsce oraz ze współczesnym ukraińskim nacjonalizmem oraz kultem OUN-UPA. Kapelan Ormian nawiązał również do zarzutów o antyukraińskość jakie często padają pod jego adresem. Odpierając je, opowiedział o swojej rodzinie. Mówił, że w jego żyłach płynie krew polska, ormiańska i ukraińska. Jego prapradziadek był księdzem greckokatolickim, zaś babcia jeszcze w Krakowie chodziła do kościoła grekokatolickiego. „Nie jestem antyukraiński – jak twierdzą zwolennicy Bandery czy Gazeta Wyborcza. Ten wrzód na narodzie ukraińskim, jakim jest nacjonalizm UPA, potępiam”. Jak dodał: „Dziwię się, że polskie wydawnictwa często pomijają w swoich publikacjach sprawy związane z mordowaniem żydów, Polaków, czeskich osadników, czy Ormian, których dokonywali członkowie UPA. A trzeba też pamiętać, że UPA było także katem swojego narodu. Ta prawda wciąż nie chce się przebić”. W swoim wystąpieniu ksiądz Tadeusz często odwoływał się do swoich felietonów m.in. w Gazecie Polskiej i publikacji w których często dotyka bolesnych wydarzeń ze współczesnej historii Polski („Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”), a w szczególności wcześniej wspominanych stosunków polsko-ukrainskich. Rezultatem jego badań są m.in. dwie publikacje „Nie zapomnij o Kresach” oraz „Przemilczane ludobójstwo”. W czasie spotkania można było nabyć książki autora a dochody ze sprzedaży zostały przekazane na Fundację im. Brata Alberta.

Po wystąpieniu księdza nie zabrakło pytań ze strony słuchaczy m.in. o lustracje, sytuacje kościoła w Polsce oraz na tematy związane ze sprawami, które dzieją się współcześnie w naszym kraju.

Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze i wywołało wiele pozytywnych opinii wśród jego uczestników. Na zakończenie ksiądz Isakowicz-Zaleski otrzymał na pamiątkę od Przewodniczącego KGP Jarosława Szlachetki publikacje Z. Kalinowskiego „Bohaterowie wyklęci na Ziemi Myślenickiej 1945-1956”.

Klub „Gazety Polskiej” w Myślenicach.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress