Tekst alternatywny

Spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem na 20-lecie Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej (wideo)

29 października redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz odwiedził Gliwicki Klub Gazety Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodzący właśnie dwudziestolecie swojej działalności. Spotkanie rozpoczęło się 10 minutową prezentacją 20 letniej działalności, w której ostatnie siedem lat zapisało się szczególną intensywnością i  różnorodnością realizowanych pomysłów.

Tomasz Sakiewicz przedstawił chwalebną historię i ciągłość polskiej myśli politycznej od ostatnich Piastów do Lecha Kaczyńskiego. Polską racją stanu było i jest nadal  trwanie w systemie wielonarodowym, w unii narodów, mających to samo uwarunkowanie swojego bezpieczeństwa, te same źródła cywilizacji.  Państwo polskie słynęło w Europie  z szacunku do różnorodności obyczajów i kultury. Za uznawanie i potwierdzanie wolności i godności szlacheckiej było znienawidzone przez wzrastające wokół  imperia.

Taki kierunek wytyczył  Kazimierz Wielki, rozwinęli go Jagiellonowie.  Powstańcy Styczniowi walczyli  o przywrócenie Rzeczypospolitej Trojga Narodów, a rozbudzony nacjonalizm Litwinów i Rusinów,  obok  koncepcji endeckiej, stanął w poprzek dążeń Józefa Piłsudskiego. Gdy było blisko celu, w 1920 roku, po wiktorii nad szarańczą bolszewicką,  w pokoju ryskim pogrzebano możliwość odebrania postmongolskim Moskalom Białorusi i Ukrainy.

Nam pod moskiewskim zaborem i pod komunistycznym terrorem fałszowano historię, wtłaczano poczucie winy i wstydu. Poniżano godność narodową, wyznaczano „etniczne granice” i  wskazywano wrogów tuż za obszarem imperium i jego wasali. Szczuto też jednych przeciw drugim.  Moskal zawsze szanuje tylko siłę. Stalin bał się Piłsudskiego i jego koncepcji. Putin uznał Lecha Kaczyńskiego i  jego koncepcje polityczne za śmiertelne niebezpieczeństwo dla odbudowy imperium.  KGB-owiec wie do czego  w takiej sytuacji trzeba  bezwzględnie doprowadzić.

O tym wszystkim jest wiele więcej w książce:  „ Testament I Rzeczypospolitej”, którą autor, publicysta Tomasz Sakiewicz, podpisywał słuchaczom po prelekcji zakończonej  wielkimi brawami.

/Jan Święcicki/

Czy można ucywilizować szarańczę? – spotkanie T. Sakiewicza w Gliwicach

wideo:  logo_VOD_small

Film opublikował:

NiezaleznaPL

Tomasz Sakiewicz w Gliwickim Klubie GP. Spotkanie autorskie z okazji wydania najnowszej książki „Testament I Rzeczypospolitej”.

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress