Tekst alternatywny

Spotkanie z Ryszardem Kapuścińskim i Pawłem Piekarczykiem w Paryżu (wideo)

W pięknym Domu Kombatanta przy 20 rue Legendre w Paryżu odbyło się pierwsze ze spotkań zorganizowanych przez Klub „GP”, na które zostali zaproszeni przedstawiciele „Gazety Polskiej” – Ryszard Kapuściński i Paweł Piekarczyk. W spotkaniu które trwało prawie pięć godzin oprócz członków paryskiego Klubu „GP” z jego przewodniczącą Mirosławą Woroniecką na czele, uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych organizacji polonijnych we Francji, jak: Stanisław Aloszko – prezes Federacji Polonii Francuskiej, Danuta Nowakowska – sekretarz paryskiego koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Maria Jolanta Dźwigała – prezes Stowarzyszenia Obrońców Krzyża, Jerzy Malinowski – prezes Klubu Dyskusyjno – Filmowego i wielu innych.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością, ks. Infułat mgr Stanisław Jeż Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, oraz prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz z KUL – u. Długa rozmowa o Polsce, o wydarzeniach historycznych mających swoje długofalowe konsekwencje, o problemach Strefy Wolnego Słowa, przeplatane były wspaniałymi utworami wykonywanymi przez Pawła Piekarczyka. Pytania do gości świadczyły o bardzo dobrej znajomości problemów z jakimi na co dzień borykają się Polacy i z poczuciem więzi jaka łączy Polonię z Ojczyzną. Spotkanie podsumował prof. Dłubacz, który między innymi stwierdził, że największym zagrożeniem dla Polski jest masowa emigracja młodych, wykształconych Polaków. Ksiądz Rektor wśród wielu ważnych spraw o których mówił, przypomniał o Krucjacie Różańcowej za Ojczyznę i jako przykład dał Węgrów, którzy przemiany w ich ojczyźnie sobie wymodlili.

Dużym zaszczytem dla Mirosławy Woronieckiej, Pawła Piekarczyka i Ryszarda Kapuścińskiego było zaproszenie na niedzielny obiad do Polskiej Misji Katolickiej we Francji, przez Księdza Rektora Stanisława Jeża w którym uczestniczyli Ks. Prałat dr Krystian Gawron – wicedyrektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji i ks. proboszcz Władysław Szubert. W kameralnej atmosferze kontynuowano rozmowę o przyszłości Polski i sytuacji Polonii we Francji.

Wśród wielu spotkań, np. z uczniami polskiej szkoły L’École Nova Polska i panią dyrektor szkoły Danutą Lemoyne, oraz wizyt w miejscach związanych z Polską, nie mogło zabraknąć cmentarza Montmorency – Polskiej Narodowej Nekropoli Na Wychodźstwie, po której oprowadzała pani Barbara Kłosowicz – Krzywicka, członek Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji dając wspaniałą lekcję historii Polaków na obczyźnie.

Wielkie podziękowania za prawdziwie polską gościnę w domu państwa Mirosławy i Ryszarda Woronieckich, Dorocie Turbak, Andrzejowi Wodzie i wszystkim tym, którzy przez cały czas pobytu służyli pomocą i radą.

rk
Copyright © 2012 VidetisPL. All Rights Reserved

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress