Tekst alternatywny

Start VIII Zjazdu Klubów „GP” w USA i Kanadzie


Za nami początek VIII Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie. Podczas łączenia online w serwisie Albicla o obecnej sytuacji politycznej w Polsce mówił w nocy z piątku na sobotę redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Wcześniej kluby „GP” wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem wzięły udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, zwanym „amerykańską Częstochową”. Błaszczak złożył też wieńce pod grobem dowódcy Dywizjonu 303 gen. Witolda Urbanowicza.

W Savannah w stanie Georgia rozpoczął się VIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady, na który przyjechały Kluby z Filadelfii, Nowego Jorku, New Jersey, Bostonu, Massachusetts, Connecticut. Zjazd rozpoczął Maciej Rusiński koordynator Klubów „Gazety Polskiej” USA, nakreślając program wydarzenia, w nim m.in. polsko-amerykańskie obchody śmierci generała Kazimierza Pułaskiego i bitwy o Savannah w 1779 r.

Słowo wstępne dotyczące obecnej sytuacji politycznej w Polsce wygłosił redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, po czym odbyło się wewnętrzne spotkanie klubowe.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Wcześniej kluby „Gazety Polskiej” wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem wzięły udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, zwanym „amerykańską Częstochową”. Błaszczak złożył też wieńce pod grobem dowódcy Dywizjonu 303 gen. Witolda Urbanowicza.

„Ze względu na epidemię długo na to czekaliśmy, ale już jest. Ta tablica upamiętnia Bitwę Warszawską, obronę naszej ojczyzny (…) to cały naród obronił naszą ojczyznę”

– powiedział Błaszczak odsłaniając ufundowaną przez MON pamiątkę, która została w piątek umieszczona przy wejściu do sanktuarium. Polityk podkreślił, że duże zasługi w obronę Polski wnieśli wówczas amerykańscy ochotnicy, którzy „najpierw w armii Hallera wyzwalali Polskę, a później bronili naszej ojczyzny”.

Błaszczak zwrócił uwagę na niezwykły charakter „amerykańskiej Częstochowy” – ufundowanego w 1953 r. sanktuarium prowadzonego przez ojców paulinów, gdzie znajduje się kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej i które jest miejscem pielgrzymek Polonii oraz amerykańskich katolików.

– Na terenie Stanów Zjednoczonych jest fragment polskiej ziemi. Są groby żołnierzy polskich, są groby obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy zawsze przyznawali się do swojej polskości i podkreślali polskie korzenie

– mówił Błaszczak. Jak dodał, miejsce to odwiedzali m.in. prezydenci USA Lyndon Johnson i Ronald Reagan, a także ówczesny kardynał Karol Wojtyła.

Na miejscu znajduje się też największy w USA polski cmentarz. Błaszczak, wraz z delegacjami m.in. Klubów „GP” złożył na nim wieńce pod Pomnikiem Mściciela, przedstawiającym klęczącego husarza, upamiętniającym m.in. ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Złożył też kwiaty na grobie gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy słynnego Dywizjonu 303 i jednego z najskuteczniejszych asów alianckiego lotnictwa podczas II wojny światowej. Zapalił też znicze na grobach innych polskich weteranów wojny, w tym dowódcy Brygady Świętokrzyskiej NSZ Antoniego Szackiego „Bohuna”.

Minister spotkał się też z przedstawicielami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP).

Kolejny dzień Zjazdu 

Dzisiaj (9 października) odbędą się polsko-amerykańskie obchody śmierci generała Kazimierza Pułaskiego i bitwy o Savannah w 1779 r., po czym rozpocznie się część panelowa, transmitowana w serwisie Albicla. W niej udział wezmą:

 • Ryszard Kapuściński
 • Adrian Kubicki – Konsul Generalny RP w NY
 • Tomasz Sakiewicz
 • Adrian Kubicki – konsul gen. RP
 • Edward Królikowski 
 • min. Jan Dziedziczak
 • Adam Kwiatkowski
 • Marszalek Senior Sejmu RP – Antoni Macierewicz
 • Peter Obst
 • prof. Krzysztof Szczerski
 • dr. Marcin Mazurowski

źródło: https://niezalezna.pl/414119-start-viii-zjazdu-klubow-gp-w-usa-i-kanadzie-transmisja-na-albiclacom-nie-przegap-a328539 | www.niezalezna.pl