Tekst alternatywny

STULECIE WALK LEGIONÓW POLSKICH – KOSCIUCHNÓWKA

9.09.2016.  STULECIE  WALK  LEGIONÓW POLSKICH – KOSCIUCHNÓWKA

Po raz trzeci Gliwicki Klub Gazety Polskiej wraz z Komendantem WKU Gliwice, na leśnej strzelnicy LOK, nad jeziorem Dzierżno Małe, zorganizował zawody strzeleckie dla uczczenia pamięci walk Legionów Józefa Piłsudskiego.

 W imieniu organizatorów Marta Święcicka powitała gości z klubów w Myślenicach z przewodniczącym panem posłem Jarosławem Szlachetką oraz z Tych z Januszem Jabłońskim i z Katowic. –Koszutki z Wiesławem Wroną, drużynę Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z Komendantem mł, insp. Pawłem Wasążnikiem, grupę naszych sympatyków i pana Adama Majchrzaka Hetmana Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego z kilkoma Braćmi.

Kol. Anna Zingler przedstawiła rys historyczny przebiegu i znaczenia walk pod Kościuchnówką na Wołyniu, od października 1915 roku do lipca 1916. Była to najcięższa i najkrwawsza bitwa Legionów z Moskalami w I Wojnie Światowej. Modlitwę za poległych pod Kościuchnówką i za wszystkich walczących o wolność Ojczyzny poprowadził kol. Jan Święcicki. O bezpieczeństwie na strzelaniu, o zasadach i regulaminie zawodów powiedzieli ppłk dypl. Roman Nowogrodzki i kierownik strzelnicy –  sędzia Stanisław Czarnobil. Bracia Kurkowie odpalili z moździerza –  jego huk dał sygnał rozpoczęcia zawodów.

Był też  poczęstunek, wojskowa grochówka, sponsorowana przez posła Jarosława Szlachetkę, a także kiełbaski pieczone na ognisku, wypieki oraz inne smakołyki przygotowane przez gospodarzy. Profesjonalni sędziowie liczyli trafienia. Zaszczycił nas swoją obecnością sędzia – zawodnik, wielokrotny reprezentant Polski w strzelaniu Brat Kurkowy Dariusz Schuppik. .Cieszyli się zwycięzcy z dyplomów i pucharów. A pokonani też, bo wszyscy dostali dyplomy uczestnictwa, zawieszki – ryngrafy i kokardy narodowe – rozetki na pamiątkę. Część strzelała przecież  po raz pierwszy w życiu. Pierwsze miejsce i nagrodę komendanta WKU zdobył Mateusz Milik ZSR, przed Zbigniewem Sajdakiem z Tych,  Wojciechem Nowogrodzkim z Gliwic i Mają Ingarden z Myślenic pierwszą  śród kobiet. Zespołowo wygrał Gliwicki Klub Gazety Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Klubem z Myślenic i Związkiem Strzeleckim Rzeczypospolitej.

J.Ś.  Zdjęcia Maja Ingarden i Wojciech Nowakowski

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress