Tekst alternatywny

Suwałki: 100 Rocznica Powstania Sejneńskiego i Wyzwolenia Suwałk

Klub Gazety Polskiej – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał udział w obchodach 100 Rocznicy Powstania Sejneńskiego, które trwało od 23.08. do 28.08.1919 r. i doprowadziło do wyzwolenia Suwałk 24.08.1919 r. i całej Suwalszczyzny.

Najpierw była  konferencja naukowa w Archiwum Państwowym w Suwałkach  z wystawą organizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pt.”Pierwsze Dni Niepodległości”, potem składanie biało czerwonych zniczy i kwiatów przed pomnikiem poległych powstańców i pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Suwałkach oraz przed pomnikiem Powstania Sejneńskiego w Sejnach. Powstanie Sejneńskie 23-28 08.1919 r. doprowadziło do wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny, która w czerwcu 1919 r. bezprawnie została przekazana Litwie przez okupujących ją Niemców. Podobnie było rok później  w lipcu 1920 r. kiedy to okupujący Suwalszczyznę rosyjscy komuniści przekazali ją znowu bezprawnie Litwie. I Litwa zapominając o naszej wspólnej ponad 400 letniej historii w tych obu przypadkach, jakby wbijając nam nóż w plecy, na bardzo krótko przejęła Suwalszczyznę od naszych zaborców – do zwycięskiego Powstania Sejneńskiego 28.08.1919 r. i do pogromu komunistów rosyjskich w sierpniu 1920 r. Tu trzeba też pamiętać o dalszej historii z czasów II wojny światowej – walce Litwy w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami i ludobóczą zbrodnię w Ponarach k. Wilna w latach 1941 – 1944 dokonaną przez policję litewskich szaulisów na ok. 100 tysiącach polskich patriotów i inteligencji, w tym oficerów i polskich Żydów.O tym ciągle mało się mówi, podobnie jak w PRL, kiedy lobby mniejszości prolitewskiej doprowadzało do zatajania tej prawdy historycznej. I obecnie też ma to miejsce – o zbrodni ludobójczej na Ukrainie dużo się mówi, o tej  też ludobójczej w Ponarach ani słowa. Trzeba z tym skończyć, bo zbrodnia jest zbrodnią – zło jest złem i znowu w głównych Wiadomościach w TVP 1 nie było 23.08.2019 r. ani słowa o Powstaniu Sejneńskim i 24.08.2019 r. o wyzwoleniu Suwałk.

Trzeba też pamiętać, że to głównie dzięki lokalnej inicjatywie i powstaniu już w listopadzie 1918 r. Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego i przejęcia władzy przez nią nad Suwalszczyzną,  a potem wyzwolenie Suwalszczyzny przez 41 Suwalski Pułk Piechoty , nazwany później  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, niepodległość stała się faktem.

Grzegorz Kubaszewski przewodniczący Klubu Gazety Polskiej – Myśli Patriotycznej w Suwałkach

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress