Tekst alternatywny

Święto Australian and New Zealand Army Corps Day

25-tego kwietnia br. Klub Gazety Polskiej Sydney II po raz pierwszy wziął udział w obchodach najważniejszego australijskiego święta, ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps) Day.

W tym roku przypada 98 rocznica desantu wojsk australijskich i nowozelandzkich na Półwysep Gallipoli w Turcji podczas I wojny Światowej. Ten dzielny wyczyn okupiony został śmiercią tysięcy istnień i do dziś stanowi symbol bohaterstwa i oddania żołnierzy z Antypodów.

Dzień obchodów rocznicy jest wolny od pracy. Uroczystości rozpoczynają się o świcie apelem poległych, w miejscach pamięci w całym kraju.
Najbardziej wyczekiwanym jednak wydarzeniem sa przemarsze uliczne weteranów, których tysiące w asyście wojska krocza ulicami miast. Sa wśród nich potomkowie nieżyjących już żołnierzy, niosący dumnie fotografie i odznaczenia swoich ojców, matek i dziadków.
W przemarszach biorą także udział środowiska byłych żołnierzy państw alianckich II wojny światowej, w tym Polski.
Należy nadmienić, ze główne uroczystości państwowe odbywają sie tam gdzie tradycja ANZAC ma swój początek, na Gallipoli w Turcji. Przedstawiciele rządu australijskiego, parlamentu, organizacji kombatanckich a także tysiące zwykłych Australijczyków składaja tam hołd swoim bohaterom.
Podniosłe obchody ANZAC Day to wyraz pamięci i wielkiego szacunku mieszkańców Australii do tych, którzy służą, służyli i oddali swoje życie dla tego kraju.
Dla nas Polaków udział w tym święcie to także zaakcentowanie polskiego wkładu w walce o wolność „Wasza i Nasza”, taki nasz „11 Listopada” z dala od Ojczyzny.

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress