Tekst alternatywny

Szef Klubu „GP” na Florydzie odznaczony

Szef Klubu „GP” na Florydzie odznaczony

W sobotę 30 listopada w Klubie Gazety Polskiej na zachodniej Florydzie w Polskim Klubie w Clearwater nad Zatoka Meksykańską odbyła się wzruszająca uroczystość.

Pan Wiesław Gołębiewski, przewodnczący Klubu GP na Zachodniej Florydzie, prezes Światowej Rady Badań nad Polonią został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka brązowym Medalem Wojska Polskiego za wybitne zasługi w popularyzacji dziejów i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

Dekoracji dokonali ppłk Leszek Kowalczyk, polski oficer łącznikowy przy Amerykańskim Dowództwie Strategicznym USCENTCOM i ppłk Maciej Zaborowski pracujący również w tym Dowództwie w Tampie na Florydzie.

Podczas spotkania zaprezentowana została krótka filmowa relacja z uroczystości, która odbyła się 26 października br. w Warszawie pod pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej podczas trwającej wówczas w Stolicy dorocznej Konferencji Naukowej organizowanej przez Światową Radę Badań nad Polonią. O konferencji szerzej pisaliśmy na Niezależnej i w GPC.

Odbył się również koncert Pawła Piekarczyka, który przedstawił nowy program napisany przez Leszka Czajkowskiego – „Rapsodię drugowojenną” poświęcony niemieckiej odpowiedzialności za II Wojnę Światową. Program ten miał swoją premierę w Kościele Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie 15 sierpnia br. w obecności Ambasadora RP w Niemczech. Paweł Piekarczyk zagrał też wiele innych piosenek. Był również czas na pytania i na osobiste rozmowy z mieszkającymi na Zachodniej Florydzie Polakami.

W niedzielę 1 grudnia po polskiej Mszy św. sprawowanej w kościele Św. Jakuba w Port Richey odprawionej przez Ks. dr Andrzeja Gorczycę z Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg odbyło się kolejne spotkanie Pawła Piekarczyka z Polonią mieszkającą na Florydzie.

Klub GP

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress