Tekst alternatywny

SZPROTAWA | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


SZPROTAWA | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest to doskonała okazja do upamiętnienia młodego bohatera Bronisława Kozaka. Bronek Kozak był mieszkańcem mojego miasta – Szprotawy, poniósł wysoką karę, bo karę śmierci za swoje poglądy patriotyczne. A także za to, że był oddany naszej Ojczyźnie, poniósł najwyższą ofiarę – oddał swoje życie!

Warto byłoby wspomnieć krótki życiorys tego młodego człowieka, mieszkańca Szprotawy.

Bronisław Kozak syn Władysława i Stanisławy z.d. Barczyk, Ur. 19 Lipca 1928r w Brzezinach powiat Lubartów, pochodzenie miał chłopskie, narodowość i obywatelstwo Polskie, wykształcenie 10 klas szkoły ogólnokształcącej, kawaler, uczeń szkoły ogólnokształcącej w Szprotawie, zamieszkały w Szprotawie, plac Browarny 1.

W listopadzie 1948r. Bronisław Kozak wstąpił do ZMP i od razu został przewodniczącym koła X klasy, podjął aktywną walkę z obecnie panującym ustrojem jaki wtedy panował w kraju, poprzez prowadzenie rozmów i działań o charakterze politycznym z wyraźnym podkreśleniem wrogości do ZSRR.

W dniu 5 sierpnia 1950 został zatrzymany w charakterze podejrzanego, zeznał, że w 1949 założył nielegalną organizacje wśród młodzieży szkolnej. Bronek Kozak także został oskarżony o dokonanie zabójstwa oficera Armii Radzieckiej Wasilija Żukowa. Zabójstwa miał niby dokonać nad rzeką Bóbr w dniu 9 czerwca 1949r.

Został aresztowany pod zarzutem dokonanego czynu i osadzony w więzieniu we Wrocławiu, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu z dnia 15 października 1951 roku został skazany na karę śmierci.

Prezydent RP Bolesław Bierut, nie skorzystał z prawa łaski w sprawie Bronka Kozaka i wyrok śmierci wykonano dnia 10 stycznia 1952r. Bronek Kozak jest pochowany na cmentarzu osobowickim we Wrocławiu.
Bronisław Kozak jest przykładem dla współczesnej młodzieży jak rozumieć postawy patriotyczne polegające na bohaterstwie, czyli oddaniu życia za swoją Ojczyznę, aż do przelania własnej krwi.
Dzisiejsza młodzież musi brać przykład z takich wzorców jak Bronek Kozak. Gdzie wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna zawsze były na pierwszym miejscu w życiu i stały się mottem jego całego życia.
Bronku Kozaku, Szprotawa i Polska dzisiaj Ciebie pamięta i upamiętnia twoją postawę jako godną naśladowania dla dzisiejszych Polaków, a w szczególności dla dzisiejszej młodzieży. Jesteś w naszej pamięci na zawsze! Bronku, Chcemy brać przykład z Ciebie, jeśli zdarzy się, że nasza Ojczyzna znajdzie się w trudnych momencie. Tak jak Ty, będziemy walczyć o naszą Polskę!
Cześć i chwała bohaterom!

Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Szprotawie 

Piotr Płaskociński

https://albicla.com/PiotrPlaskocinski

https://albicla.com/KlubGazetyPolskiejSzprotawa3

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress