Tekst alternatywny

Tablica Sławomira Skrzypka w Katowicach

TABLICA SŁAWOMIRA SKRZYPKA W KATOWICACH

 24.02 br. w Katowicach została odsłonięta tablica upamiętniająca Sławomira Skrzypka, poległego w katastrofie smoleńskiej Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Tablica została umieszczona na ścianie Liceum im.M.Curie-Skłodowskiej przy ul.3 Maja 42. Fundatorem tablicy jest Prezydent Katowic Piotr Uszok a inicjatorem jej umieszczenia Piotr Pietrasz, przewodniczący Katowickiego Klubu „Gazety Polskiej” im.Sławomira Skrzypka.

Sławomir Skrzypek (1963-2010) urodził się i wychował w Katowicach. Był absolwentem wymienionego liceum (wtedy im.W.Piecka) i w Katowicach rozpoczął działalność antykomunistyczną w Federacji Młodzieży Szkolnej i KPN. Pierwszy raz został zatrzymany miesiąc po maturze. W Katowicach mieszkali jego rodzice, jego ojciec Zbigniew zmarł w 2013 r. Także w Katowicach rozpoczął działalność w Porozumieniu Centrum, został wybrany delegatem na Kongres PC a w 1993 startował do Sejmu RP z Katowic.

Uroczystość odsłonięcia tablicy prowadził Wiceprzewodniczący Rady Miasta Katowice Piotr Pietrasz oraz dyrektor LO mgr Anna Dziedzic. Obecnych na uroczystości było około 150 osób. Przy odsłanianiu tablicy przemawiał Prezydent Katowic Piotr Uszok podkreślając, że Sławek mimo robienia kariery w Warszawie zawsze pamiętał o Katowicach i interesował się tym co u nas się dzieje. Tablicę odsłonili Dorota Skrzypek, Prezydent Katowic Piotr Uszok i przedstawiciel samorządu uczniowskiego. Poświęcił tablicę ks.prałat.Stanisław Puchała. Kwiaty pod tablicą złożyły delegacje Prezydenta Miasta, Rady Miasta, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Poseł Mariusz Błaszczak, w imieniu PiS Katowice radni Krystyna Panek i Wiesław Mrowiec oraz delegacja Katowickiego Klubu „Gazety Polskiej” im.Sławomira Skrzypka. Na zakończenie odsłonięcia tablicy orkiestra odegrała Marsz Pierwszej Brygady.

Po odsłonięciu tablicy w szkole odbyła się konferencja poświęcona go w Katowicach prowadzona przez Piotra Pietrasza, przewodniczącego Katowickiego Klubu „Gazety Polskiej” im.Sławomira Skrzypka. Prowadzący przywitał obecnych na sali byłych członków Konfederacji Polski Niepodległej, NZS, Porozumienia Centrum i PiS. Sławomira Skrzypka wspominali jego dawna nauczycielka mgr.Grażyna Tkacz, Maciej Ratajczyk (jego przyjaciel z czasów opozycji), poseł Mariusz Błaszczak i prof.Eugeniusz Gatnar, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Interpelację w sprawie uhonorowania Sławomira Skrzypka złożył w 2012 r. przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Katowice Piotr Pietrasz.

Opis zdjęć:

1 zdj. – przed składaniem kwiatów. Od lewej prof.Eugeniusz Gatnar, Dorota Skrzypek, posłowie Mariusz Błaszczak i Grzegorz Tobiszowski

2 zdj. – Dorota Skrzypek wspólnie z Prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem i przedstawicielem samorządu uczniowskiego odsłaniają tablicę
 3 zdj. – od lewej Piotr Pietrasz, Dyrektor szkoły mgr Anna Dziedzic i Prezydent Katowic Piotr Uszok

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress