Tekst alternatywny

Tomasz Sakiewicz w Sacramento

Tomasz Sakiewicz w Sacramento

2 kwietnia o godzinie 19:00 odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym tygodnika „Gazeta Polska” oraz szefem grupy medialnej Strefa Wolnego Słowa Tomaszem Sakiewiczem. Dyskutowano o wolnych mediach i najważniejszych polskich wartościach.

Sacramento, stolica Kalifornii, położona w północnej części tego stanu. Polonijny Ośrodek został oddany do użytku w 1991 r. i od tego momentu jest centrum życia polskiego w tych okolicach.

Pomimo tego, że spotkanie odbyło się w środku tygodnia, przybyła spora grupa zainteresowanych dyskusją o wolnych mediach. Niektórzy mieli do pokonania ogromne odległości i jechali nawet ponad dwie godziny, aby tam być.

Była to pierwsza wizyta redaktora Sakiewicza w Sacramento – miał on okazję zobaczyć także kaplicę, która jest częścią ośrodka. 

Życie polonijne ośrodka jest bardzo intensywne – co niedziele odbywa się tam msza święta w języku polskim. Po mszy jest wspólny obiad przygotowywany przez członków ośrodka. Przy ośrodku działa także Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego za granicą.

Redaktora Tomasza Sakiewicza oprowadzał Eugeniusz Grellus, współzałożyciel ośrodka, wieloletni prezes oraz działacz opozycji antykomunistycznej w Polsce, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

W spotkaniu brała udział też Maria Michnowska-Okulski, praktykująca w USA lekarz medycyny, prowadząca oddział intensywnej terapii w płn. Kalifornii. Córka Stanisława Michnowskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza Armii Krajowej, członka KEDYW-u i uczestnika Powstania Warszawskiego.  Pan Michnowski jest nadal aktywny, choć jest w wieku Niepodległej.

Polonia w Sacramento to grupa wielkich patriotów, a także ludzi sukcesu, jak chociażby Eugeniusz Gryllus, internowany w Gębarzewie. który z powodzeniem pracował jako inżynier w branży informatycznej.

Rozmawiano o walce państwa podziemnego o suwerenność Polski oraz o bieżącej polityce. Poruszono sprawy, które dla Polaków są najważniejsze, w tym bój o obronę wolności słowa. Mówiono także o historii przedwojennej „Gazety Polskiej”.

Źródło: https://niezalezna.pl/266069-tomasz-sakiewicz-w-sacramento-nasza-relacja

Małgorzata Schulz Los Angeles

Sacramento Sacramento1 Sacramento2

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress