Tekst alternatywny

Tomasz Sakiewicz w USA (wideo)

Tomasz Sakiewicz w USA

Na zaproszenie przewodniczącej klubu „GP” w Chicago Agaty Mikołajczyk i Janusza Sporka, przewodniczącego klubu „GP” w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych gościł redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz. Jak zaznaczył przed wyjazdem red. Sakiewicz: „Ta wizyta będzie moim pierwszym spotkaniem z czytelnikami ze Stanów Zjednoczonych. Środowisko polskie w USA od zawsze stanowiło przykład postawy patriotycznej i intensywnie wspierało wszystkie nasze inicjatywy. Dlatego chcę im podziękować. Mam także nadzieję, że uda mi się dotrzeć także do nowych czytelników.”

Już w pierwszym spotkaniu na Greenpoincie w Nowym Jorku uczestniczyło ponad 250 osób. „Takich tłumów nie było tu od spotkania z Janem Pietrzakiem” – mówił później szef klubu „GP” w Nowym Jorku, Janusz Sporek. W spotkaniu w Filadelfii udział wzięli dr. Kazimierz Nowaczyk i dr. Wacław Berczyński, obecna była też konsul honorowa, Debbie Majka. Rozpoczęto odtańczeniem poloneza, który poprowadził zespół PKM z Filadelfii. a pierwszą parę stanowili Debbie Majka i Tomasz Sakiewicz. Niestety wcześniej doszło do niesmacznego incydentu: wydarzenie usiłował zakłócić były poseł PO Zbigniew Chrzanowski.

Wizyta naczelnego „GP” w Bostonie rozpoczęła się otwarciem wystawy poświęconej tragedii nad Smoleńskiem oraz Ofiarom Katynia. Zainteresowanie wizytą red. Sakiewicza było tak duże, że trzeba było zorganizować dodatkowe spotkania np. w Newark, czy New Jersey w którym uczestniczyło wielu biznesmenów, naukowców oraz członków Partii Republikańskiej polskiego pochodzenia. Przybyli również przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej z prof. Stanisławem Śliwowskim na czele.

Na wszystkich tych spotkaniach dało się odczuć dużą wiedzę Polonii o aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. Najwięcej pytań dotyczyło tragedii nad Smoleńskiem, możliwości przyspieszenia wyborów parlamentarnych i zmiany władzy w Polsce. Nie kryto obawy przed wyborczymi fałszerstwami. Wiele pytań dotyczyło telewizji Republika. W Chicago red. Sakiewicz gościł w niemal wszystkich polonijnych mediach, a „Nowy Dziennik” i „Polska Gazeta” bardzo życzliwe opisywały jego wizytę. Sakiewicz wielokrotnie podkreślał, że Polacy w USA są dzisiaj największym kapitałem Polski, a media w Polsce – często z przyczyn politycznych – kreują ich fałszywy obraz. Naczelny „GP” apelował również o jedność środowisk patriotycznych w USA.

Ryszard Kapuściński

wideo: Copyright © 2013 VidetisPL. All Rights Reserved


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress