Tekst alternatywny

Trzebnica: Miesięcznica tragedii smoleńskiej

Wina Polski potrzebna od zaraz.

Kto świadomie i z premedytacją uruchamia lawinę jest winien wszystkich skutków tego działania. Kto świadomie i z premedytacją podpala dom zamieszkały przez ludzi, odpowiada za wszystko co jest wynikiem tej zbrodni. To logiczne i proste. Niestety chyba nie dla wszystkich. Niemcy i Rosja sowiecka we wrześniu 1939 wspólnie podpaliły nasz Polski dom. Te dwa państwa uruchomiły lawinę II-giej Wojny Światowej. Spisały nawet na tą okoliczność „cyrograf” zwany Paktem Ribentrop-Mołotow.

Egzekucja tego wyroku na II Rzeczpospolitą nastąpiła wkrótce. Polacy utracili swoje Państwo. Zostali pozbawieni całkowicie wpływu na rozwój wypadków w swoim kraju. Nie było Polskiego Państwa, to skąd wina Polski?

Brutalną, barbarzyńską i absolutną władzę zaczęli sprawować okupanci, Niemcy i ich wspólnicy rosyjscy Sowieci. Tym samym, w sposób oczywisty te dwa państwa przejęły całkowitą i niepodważalną odpowiedzialność za wszystko co wydarzyło się na zajętym przez III Rzeszę i ZSRR obszarze.

Jak długo Polacy rządzili się sami we własnym Państwie, sprawiedliwość i ład społeczny w Polsce mógł być niedoścignionym wzorem dla sąsiadów za wschodnią i zachodnią granicą. Tam, na długo przed wybuchem wojny, sprawiedliwość i praworządność została świadomie, rozmyślnie i całkowicie podeptana. W Polsce, jak w każdym normalnym kraju, też były problemy, ale nie było tak jak w Rosji Sowieckiej i Niemczech, zaplanowanego i kierowanego przez państwo barbarzyństwa, bezprawia i ludobójstwa.

W okupowanej Polsce Niemcy nie znaleźli Petain’a, Quislinga, Mussoliniego, Własowa czy jak w Danii dywizji SS „Viking”. Byli wśród Polaków indywidualni zdrajcy, kolaboranci i szmalcownicy. Mogli jednak pojawić się tyko dlatego, że nie działało normalne Państwo Polskie. Naród był swego państwa pozbawiony. Polskie Państwo podziemne, działające w warunkach całkowitej konspiracji, skrajnego, śmiertelnego terroru za zdradę przeciwko Żydowskim współobywatelom karało wyrokiem śmierci. Niemcy śmiercią karali za pomoc Żydom. Tą cenę zapłaciło tysiące Polaków. Za wszystkie zbrodnie, zaczynając od 1-go września 1939 do końca okupacji, Holokaust, Auschwitz, Majdanek, Treblinka, Bełżec, Sobibór, Getto w Warszawie i w setkach innych Polskich miast, za Katyń, Wołyń, Sybir, odpowiadają ci co chcieli wspólnie raz na zawsze zetrzeć Polskę z powierzchni ziemi. Ta odpowiedzialność jest prosta, oczywista, niepodważalna. Kto tę odpowiedzialność chce przerzucić na Polskę i Polski Naród, ten ma problemy z wiedzą, logiką, albo co gorsze z uczciwością.

Trzeba przyznać, że Państwo Niemieckie, choć nie wszyscy jego obywatele, tę odpowiedzialność przyjęło.

Rosja wciąż jeszcze, pomimo pewnych postępów, nie może się przełamać. Dla tych co czują potrzebę by siać zamęt i Polsce szkodzić to wszystko i tak nie ma znaczenia.

Tytus Czartoryski

Klub Gazety Polskiej w Trzebnicy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress