Tekst alternatywny

Trzebnica – uroczystość odsłonięcia Pomnika Krzyża Katyń-Smoleńsk, 10 listopada

Trzebnica uroczystość odsłonięcia Pomnika Krzyża Katyń-Smoleńsk

Klub Gazety Polskiej w Trzebnicy zaprasza na uroczystość odsłonięcia Pomnika Krzyża Katyń-Smoleńsk w dniu 10.11.2016 roku. Uroczystość rozpoczyna się mszą św. o godz. 10:00 w Bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy. Pomnik stanie na placu przed Bazyliką.
Honorowy Patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Również Gazeta Polska objęła patronatem medialnym tę uroczystość.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Krzyża Katyń-Smoleńsk, zajmujący się budową pomnika oraz organizacją uroczystości, składa się wyłącznie z członków Klubu Gazety Polskiej w Trzebnicy.

Pomnik jest krzyżem z jasnego granitu o wysokości 6 metrów i grubości 40×40 cm. Płyta bazowa ma wymiary 2,60 x 2,60 m. Na ramionach krzyża są inskrypcje „BÓG”, „HONOR”, „OJCZYZNA” oraz „KATYŃ 1940 SMOLEŃSK 2010″. Na skrzyżowaniu ramion krzyża umieszczono linearny wizerunek Orła Białego.

Załączam plakat informujący o uroczystości (zaakceptowany przez Kancelarię Prezydenta) oraz informacje o pomniku przygotowane dla mediów, które objęły patronatem uroczystość odsłonięcia pomnika.

Serdecznie zapraszamy.

Henryk Jacukowicz
przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Trzebnicy

Społeczny Komitet Budowy Pomnika-Krzyża „Katyń – Smoleńsk” ma zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego Polaków zamordowanych w 1940 roku przez sowiecki reżim komunistyczny. Pomnik upamiętnia również ofiary katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią, udających się do Katynia, aby złożyć hołd pomordowanym.

Program uroczystości przedstawia się następująco:
Uroczystość rozpocznie się 10 listopada 2016 roku o godzinie 10.00 Mszą Świętą w Bazylice pod wezwaniem Św. Bartłomieja i Św. Jadwigi w Trzebnicy.
Po uroczystej mszy świętej, ok. godziny 11.00 nastąpi przejście pod Pomnik zlokalizowany tuż obok, w kompleksie Sanktuarium św. Jadwigi, na pl. Jana Pawła II w Trzebnicy.
Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu monumentu wygłoszone zostaną przemówienia okolicznościowe.

Ważnym elementem ceremonii będzie udział orkiestry wojskowej i kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Honorowy patronat nad uroczystością odsłonięcia pomnika objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Obecny pomnik został wykonany z jasnego granitu. Wysokość krzyża wynosi 6 metrów, wymiary płyty bazowej wynoszą 2,60×2,60m. Na ramionach krzyża znajdują się inskrypcje „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna” oraz „Katyń 1940 Smoleńsk 2010”. Na skrzyżowaniu ramion krzyża umieszczono linearny wizerunek Orła Białego.

Prosty, surowy monument nawiązuje formą i rozmiarami do drewnianego krzyża katyńskiego wykonanego z drewna dębowego w 1990 roku, który został zniszczony przez wichurę wiosną 2014 roku. Tymczasowy, brzozowy krzyż został postawiony w tym miejscu 9 kwietnia 2014 roku, a poświęcony 10 kwietnia 2014 roku.

Latem 2014 roku zorganizowano pierwszą zbiórkę pieniędzy na budowę kamiennego pomnika i dokonano zakupu kamienia. Wówczas rozpoczęto procedury związane z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, w tym z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu oraz uzyskano pozwolenie na budowę obecnego monumentu.

trzebnica-odsloniecie-pomnika-2016

trzebnica-odsloniecie-pomnika-2016a

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress