W 36 rocznicę wybuchu stanu wojennego, Klubowicze Gazety Polskiej, opozycjoniści lat 80′ oraz Tyszanie uczcili pamięć o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku. Uroczystość odbyła się na pl. Konstytucji 3 maja w Tychach, przy tablicy upamiętniającej Międzyzakładową Komisję Założycielską NSZZ „Solidarność”. To w tym miejscu 12 grudnia 1981r oddział ZOMO dokonał pacyfikacji tyskiego MKZ.
Przewodniczący Klubu GP Janusz Jabłoński podkreślił znaczenie tego miejsca dla obecnych na uroczystości działaczy opozycji antykomunistycznej w Tychach. W swoim krótkim przemówieniu odniósł się do obecnej sytuacji w kraju, zamieszek i burd organizowanych przez pseudo opozycję podszywającą się pod ideały solidarności, ideały tak bliskie zgromadzonym działaczom opozycji. To skutek nie przeprowadzenia procesów lustracji i dekomunizacji.
(Cytat. )
„Chciałem zwrócić się z apelem do was – działaczy opozycyjnych z lat 80 – abyście pomogli dokończyć dekomunizację i lustrację. Być może trzeba to zrobić oddolnie. Macie swoje teczki. Są tam pseudonimy osób które donosiły, a być może one nadal funkcjonują w naszych zakładach pracy, organizacjach i urzędach. Zastanówcie się, żeby wstąpić do IPN o odtajnienie tych pseudonimów. Czas jest taki, że świat musi o tych nazwiskach usłyszeć. Jest wiele sił destrukcyjnych z tamtego systemu, które zrobią wszystko, żeby dobra zmiana się nie udała. „
Kwiaty pod tablicą złożyli, delegacje Klubu Gazety Polskiej, radni Prawa I Sprawiedliwości, radna Solidarnej Polski oraz działacze tyskiej Solidarności lat 80′. Wielu tyszan zapaliło również pod tablicą znicze.
Następnie prelekcję wygłosił dr. Andrzej Drogoń prawnik, wykładowca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, były dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Dr. Andrzej Drogoń mówił sporo o postawach ludzkich w tych trudnych czasach o ofiarach, opozycjonistach, ludziach gnębionych i maltretowanych, tych którzy nie mogli nigdzie dostać pracy i znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Tych, którzy pomimo represji nie wyrzekli się swoich ideałów i wartości. Mówił także o oprawcach o tym jak współcześnie są wybielani, usprawiedliwiani.
„KTOŚ ZAPYTA – ALE CO MÓGŁ WIĘCEJ ZROBIĆ? ZAPYTAJ INKĘ CO MOGŁA ZROBIĆ! ZAPYTAJ TYSIĄCE TYCH, KTÓRZY PO 1944 R. POSZLI DO LASU. ONI ZACHOWALI SIĘ JAK TRZEBA – MÓWIŁ A. DROGOŃ.”
Spotkanie pod tablicą Zakończył Hymn. W sobotę 16 grudnia delegacja Klubu GP w Tychach zapaliła znicze pod tablicą upamiętniającą 9 poległych górników z Wujka.
Klub Gazety Polskiej w Tychach