Tekst alternatywny

Tychy i Wałbrzych pamiętają – 30.04.2013 r.

VIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”- Kalwaria Zebrzydowska 2013 odbędzie się w dniach od 24 do 26 maja w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w Klasztorze oo. Bernardynów. Wszelkich informacji udzielają lokalni przewodniczący klubów „GP”.

W Tychach na terenie rzymskokatolickiej parafii Św. Krzysztofa odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary tragedii nad Smoleńskiem. Autorem obelisku wraz z tablicą upamiętniającą ofiary tragedii jest artysta rzeźbiarz pan Romuald Korus. Obelisk powstał z inicjatywy miejscowego Klubu „GP”; honorowymi patronami zostali: ks. prałat Franciszek Resiak oraz ks. Wojciech Wyciślik – proboszcz parafii Św. Krzysztofa w Tychach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego i pozostałych 95 członków oficjalnej polskiej delegacji udającej się na miejsce ludobójczego mordu dokonanego przez Rosjan na oficerach Wojska Polskiego w Katyniu. Poruszającą homilię, która kilkakrotnie była przerywana brawami, wygłosił ks. dr Jan Marek Kaczmarek. Po mszy św. pomnik odsłonił Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka. Odczytane zostały listy, które do organizatorów skierowali premier Jarosław Kaczyński oraz Dorota Skrzypek wdowa po śp. Sławomirze Skrzypku, prezesie NBP.

Idea pomnika połączyła wiele ludzi i środowisk patriotycznych. Komitet wsparły organizacje NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Radio Maryja oraz wielu gości i mieszkańców naszego miasta” – mówił Janusz Jabłoński przewodniczący Klubu „GP” w Tychach. W uroczystościach wzięło udział około 3 tys. osób.

W III rocznicę tragedii nad Smoleńskiem, z inicjatywy wałbrzyskiego Klubu „GP”, PiS i NSZZ Solidarność, w Wałbrzychu, odsłonięto tablicę upamiętniającą Ofiary tragedii smoleńskiej. W uroczystościach wzięli udział: poseł Jacek Świat, mąż tragicznie zmarłej w katastrofie Aleksandry Natalii Świat, posłanka Anna Zalewska oraz władze miasta. Tablicę odsłoniętą przez Jacka Świata, poświęcił JE Ks. Biskup Ignacy Dec.  Gospodarzami uroczystości byli: Ks. Piotr Kopera SAC oraz główna inicjatorka ufundowania i odsłonięcia tablicy, przewodnicząca klubu „GP” Beata Mucha.

Przewodniczący Klubu „GP” w Kalwarii Zebrzydowskiej, Piotr Hlebowicz, oraz burmistrz miasta, Zdzisław Stradomski  otworzyli wystawę fotograficzną, poświęconą 96 Ofiarom tragedii smoleńskiej. Ekspozycja składała się z prywatnych zdjęć Piotra Hlebowicza, zrobionych w czasie różnych uroczystości i spotkań.

W Zamościu  poseł A. Macierewicz otworzył wystawę „Warto Być Polakiem” zorganizowaną przez Klub „GP” w Zamościu, poświęconą Śp. Lechowi Kaczyńskiemu. W uroczystości wzięli udział: poseł PIS Sławomir Zawiślak, senator PIS Jerzy Chróścikowski, członkowie Klubu „GP” w Zamościu oraz liczni mieszkańcy.

Krakowie-Nowej Hucie można było odwiedzić wystawę poświęconą Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wystawa składa się z 15 tablic prezentujących postać Prezydenta, które wypełniają liczne zdjęcia z okresu prezydentury, z podroży zagranicznych oraz fragmenty Jego wypowiedzi. Organizatorami wystawy był Klub „GP” w Nowej Hucie oraz Stowarzyszenie im. Prezydenta Lecha W Kaczyńskiego w Krakowie.

W Chełmie prezentowana była wystawa poświęcona pamięci Prezydenta RP  Śp. Prof. Lecha Kaczyńskiego – „Warto być Polakiem”. Wystawę otworzyła poseł PiS Beata Mazurek   wraz z Dziekanem i Proboszczem tej parafii Ks. kan. Józefem Piłatem.

W Chicago odbył się protest przeciwko dyskryminacji TV Trwam, szkalowaniu arcybiskupa Sławoja Głódzia, żądanie powołania Międzynarodowej Komisji do zbadania tragedii w Smoleńsku. Protest zorganizował Klub „GP” Chicago II.

Członkowie koszalińskiego Klubu „GP” obejrzeli w Muzeum na Zamku Książąt Pomorskich wystawę poświęconą pamięci Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera  Rządu RP oraz posła, który zginął w tragedii smoleńskiej.

Na zaproszenie włocławskiego Klubu „GP” gościł we Włocławku w seminarium duchownym Leszek Żebrowski. Tematem spotkania był „Los Żołnierzy Wyklętych w powojennej Polsce Ludowej”, w spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób

W Pszowie na zaproszenie Klubu „GP” we Wodzisławiu Śl. odbyło się spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem nt. „W obronie Polski i polskości”.

W Aarhus odbyło się  pierwsze, robocze spotkanie Klubu „GP”.  Na spotkaniu wybrano skład zarządu oraz rozmawiano o  przyszłej działalności klubu.

Klub „GP” w Szczecinie zorganizował spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim pt. „Przemilczane ludobójstwo na kresach”. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób.

Członkowie  ZPwN T.z. spod znaku „Rodło” i Klub „GP” Berlin-Brandenburg uczcili śp. księdza proboszcza z Zakrzewa Bolesława Domańskiego w 74 rocznicę śmierci; organizatora I Kongresu Polaków w Niemczech. Mszę św. celebrował Jego Ks. Biskup Wiesław  Śmigiel.

W Księgarni „GP” w Krakowie  odbyło się spotkanie z p. Maryną Miklaszewską, autorką książki „Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera”.

Członkowie Klubu „GP” ze Świdwina uczestniczyli w otwarciu biura poselskiego wicemarszałka Marka Kuchcińskiego i posła Czesława Hoca w Połczynie Zdroju oraz w spotkaniu z europosłem do parlamentu europejskiego Markiem Gróbarczykiem.

Pan Andrzej Brzezik przeprasza pana Artura, red. technicznego strony internetowej pomniksmolensk za  zamieszczenie jako swojego tekstu z uroczystości poświęconej pamięci prof. Janusza Kurtyki, która odbyła się 9 kwietnia w Węgrowie.   Autorem tekstu jest pan Artur.

 Nowy Tomyśl – powstał 353. Klub „GP”, przewodniczącym został Wojciech Kowalski, tel. 730 114 187, e-mail: klubgpnt@gmail.com

Melbourne (Australia) – powstał 354. Klub „GP”, przewodniczącym został Stanisław Zdziech, tel. +61 418 325 530, e-mail: klubgp.melbourne@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress