Tekst alternatywny

Tychy: skarga na Dziennik Zachodni do Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Organizator wydarzenia Marsz Pamięci Wołyń 1943, Klub „Gazety Polskiej” w Tychach w załączonym piśmie składają skargę ma Dziennik Zachodni i dziennikarkę Jolantę Pierończyk za nierzetelną i częściowo nieprawdziwą relację z obchodów 75 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu w Tychach. Zapraszam do zapoznania się z naszym problemem w załączonym pliku i zrzutach z ekranu. W piśmie do SDP jest również link do ww. artykułu w którym podano nieprawdziwe informacje.

Klub „Gazety Polskiej” w Tychach

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Szanowni Państwo,

Klub Gazety Polskiej w Tychach, który od 6 lat jest organizatorem wydarzenia Marsz Pamięci Wołyń 1943, padł ofiarą nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych w Internecie na stronie Dziennika Zachodniego oraz portalu tychymiasto.pl.

Informacje te dotyczą organizowanego w dniu 11.07.2018 r. Marszu Pamięci Wołyń 1943. 12.07.2018 r. na internetowej stronie Dziennika Zachodniego pojawił się artykuł dziennikarki Jolanty Pierończyk na temat tego wydarzenia, w którym autorka całkowicie  pominęła fakt organizowania tego wydarzenia przez Klub Gazety Polskiej w Tychach.  Ponadto w artykule znajduje się następujące zdanie: „Po raz pierwszych pod pomnik na cmentarzu odbyła się procesja spod kościoła św. Krzysztofa w Tychach”. Stwierdzenie opublikowane na stronie Dziennika Zachodniego jest nieprawdziwe i krzywdzące dla organizatorów marszu. Od sześciu lat jestem organizatorem  wydarzenia Marsz Pamięci Wołyń 1943, które również w tym roku zostało zgłoszone jako zgromadzenie publiczne w Urzędzie Miejskim i na które zostało wydane stosowne zezwolenie Prezydenta Miasta.  Marsz Pamięci Wołyń 1943 ma swój finał pod pomnikiem pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-wschodnich. Pod wspomnianym pomnikiem obchody prowadzi w imieniu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-wschodnich Pani Janina Półtorak. Jako Klub Gazety Polskiej w Tychach wspieramy zawsze obchody pod pomnikiem poprzez obecność  oraz inne działania, tj. publikujemy w mediach informacje o wydarzeniu, rozpowszechniamy je w lokalnych parafiach, technicznie zapewniamy nagłośnienie. Uważamy, że trzeba tak czynić, ponieważ pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest dla Polaków bardzo ważna.    Autorka wyżej wspomnianego artykułu całkowicie pominęła rolę Klubu Gazety Polskiej w marszu oraz obchodach pod pomnikiem. W swoim artykule nie wspomniała również o osobach reprezentujących inne organizacje (np. składających kwiaty) oraz osobach, które zabierały głos podczas wydarzenia. Pominęła również fakt, że co roku ks. Prałat Franciszek Resiak wychodzi do maszerujących na drogę przed cmentarzem i wprowadza marsz pod pomnik Pomordowanych na Wołyniu, co dla uczestników marszu jest bardzo ważną chwilą.

Jako autorka artykułu Pani Jolanta Pierończyk prawdopodobnie może fakty traktować wybiórczo, tylko rodzi się pytanie: czy to jest dziennikarstwo?  Autorka nie powinna jednak podawać nieprawdziwych informacji, tj. nazywanie odbywającego się od 6 lat Marszu Pamięci Wołyń 1943 procesją, która odbyła się po raz pierwszy.

W związku z powyższym chciałbym do Państwa złożyć oficjalną skargę na gazetę Dziennik Zachodni, a w szczególności na dziennikarkę i autorkę wyżej wymienionego artykułu Panią Jolantę Pierończyk.

Janusz Jabłoński
Przewodniczący

Klubu Gazety Polskiej w Tychach
Organizator wydarzenia: Marsz Pamięci Wołyń 1943
Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/tychy/a/wolyn-75-rocznica-ludobojstwa-obchody-w-tychach-zdjecia,13332863/

2018-07-12_19-05_TychyMiasto 2018-07-12_18-57_Wołyń. 75. rocznica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress