Tekst alternatywny

Tychy: spotkanie z Ministrem Sportu i Turystyki Witoldem Bańką

Tychy: spotkanie z Ministrem Sportu i Turystyki Witoldem Bańką

Otwarte spotkanie Klubu Gazety Polskiej zgromadziło kilkadziesiąt osób. Głównym gościem spotkania był Minister Sportu I Turystyki, tyszanin, Witold Bańka.  Na spotkanie przybył także senator Czesław Ryszka oraz wiele osób spoza tyskiego Klubu GP. Byli też obecni miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Małej Ojczyzny. Minister w swym wystąpieniu podsumował działalność Ministerstwa Sportu i Turystyki, którym kieruje. Podkreślił znaczenie „dobrej zmiany”, która zachodzi również w polskim sporcie. A jest co zmieniać!

Działalność polskich związków sportowych pozostawia wiele do życzenia. Niejednokrotnie układy sięgające czasem do okresu PRL-u pokazują, że polski sport wymaga głębokiej reformy. Podstawą reformy jest zwiększenie przejrzystości działania polskich związków sportowych, a przede wszystkim walka ze zjawiskami  korupcji i nepotyzmu, które niestety w polskim sporcie są wciąż obecne. Polski sport wymaga gruntownych zmian, do których teraz zabrano się na poważnie. To, co wielu bardzo zaboli, to zakaz sprawowania funkcji członków zarządów związków sportowych przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa w okresie PRL.

Władze związków sportowych powinny składać się z osób o nieposzlakowanej opinii, otwartych na pozytywne zmiany, których celem ma być nie zysk finansowy lecz przede wszystkim sukces sportowy. Problemem tych środowisk są często nieprzejrzyste powiązania kapitałowe, i to też ma się zmienić poprzez wprowadzenie odpowiednich zakazów i regulacji. Zwiększony zostanie także nadzór Ministra Sportu nad działalnością polskich związków sportowych. Wprowadzenie tego będzie możliwe dzięki zmienionej Ustawie o Sporcie. Prezydent już podpisał ten akt prawny. Kluczem jednak do przyszłych sukcesów sportowych jest szkolenie młodzieży, szczególnie młodzieży uzdolnionej sportowo, zaś kluczem do tego mają stać się szkoły mistrzostwa sportowego oraz powrót do kiedyś tak popularnych SKS-ów czyli Szkolnych Kół Sportowych. Dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego wrócą niebawem, do polskich szkół.

Minister Witold Bańka jest również przedstawicielem Europy w Światowej Organizacji Antydopingowej. Polska jest bardzo aktywna w działalności na rzecz czystości w sporcie i jest w tym doceniana. W 2019 roku w Katowicach odbędzie się Światowy Kongres Antydopingowy.

W czasie spotkania padło z sali także wiele pytań na temat naszego tyskiego podwórka. Bardzo ciekawe pytanie, czy wręcz propozycję złożył dr Andrzej Drogoń, który w swojej wypowiedzi zaproponował utworzenie w Paprocanach Ośrodka Sportów Wodnych. Mogłoby to ułatwić doprowadzenie tyskiego jeziora do stanu używalności. Od lat nikt nie chce lub nie potrafi tego zrobić.

Ponad półtoragodzinne spotkanie przebiegło na rzeczowej rozmowie w miłej atmosferze. Na koniec przewodniczący spotkania zaprosił do uczestnictwa w następnych otwartych zebraniach Klubu GP wszystkich przybyłych gości oraz tyskich radnych. Otwarte zebrania klubu będą się odbywać się w każdy pierwszy czwartek miesiąca, o godz 18:00, w sali przy parafii Św. Krzysztofa. Współorganizatorem obecnego zebrania był Radny Jakub Chełstowski.

Janusz Jabłoński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress