Tekst alternatywny

Tychy: uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej mieszkańcom miasta Tychy, którzy uczestniczyli w tworzeniu NSZZ „Solidarność”, 8 września

Społeczny Komitet Upamiętnienia Udziału Mieszkańców Miasta Tychy w tworzeniu NSZZ „Solidarność”  oraz Klub Gazety Polskiej w Tychach, zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej mieszkańcom miasta Tychy, którzy uczestniczyli w tworzeniu NSZZ „Solidarność”.  Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Tablicy odbędzie się w dniu 08.09.2017r. przy placu Konstytucji 3 Maja, w miejscu ostatniej lokalizacji MKZ Tychy, której działalność przerwało wprowadzenie stanu wojennego i  brutalne wtargnięcie oddziału ZOMO. Uroczystość objął patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice.

Uroczystość poświęcenia poprzedzi Msza Święta, odprawiona w kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela o godz. 11:00.   Tablica będzie umieszczona na ścianie budynku przy ulicy Kopernika 3, w którym wówczas mieściła się Międzyzakładowa Komisja Założycielska NSZZ ”Solidarność”, utworzona przez przedstawicieli ponad 60 zakładów pracy z terenu Tychów oraz Śląska.  Uroczystościom będzie towarzyszyła stosowna oprawa: dr Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej   opowie o Tyskim Sierpniu i powstaniu NSZZ ”Solidarność” na Śląsku , zostaną ogłoszone wyniki konkursu literacko-historycznego przeprowadzonego w szkołach ponadgimnazjalnych  , którego motywem przewodnim jest cytat z Tablicy ,, Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” – św.Jan Paweł II.  Patronat nad konkursem objął przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ ”Solidarność” Piotr Duda.

Po występie młodzieży z kilkoma piosenkami z okresu „festiwalu Solidarności”  odbędzie się spotkanie uczestników wydarzeń z 1980-81 roku.

W imieniu Klubu Gazety Polskiej na uroczystość zaprasza Janusz Jabłoński – przewodniczący Klubu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress