Tekst alternatywny

Tychy – Zaproszenie na Marsz Pamięci Wołyń 1943 (11.07 godz. 17:45)

Klub Gazety Polskiej w Tychach zaprasza  na organizowany po raz 6 w naszym mieście Marsz Pamięci Wołyń 1943.

W środę 11 Lipca 2018 r o godzinie 17:45  marsz wyruszy spod pomnika smoleńskiego przy ul. Wyszyńskiego 1. (obok parafii Św Krzysztofa)

Ulicami miasta udamy się na cmentarz Wartogłowie pod pomnik pomordowanych na Wołyniu i kresach południowo -wschodnich. Pod pomnikiem wspólnie z Tyszanami , Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-wschodnich oraz innymi organizacjami złożymy kwiaty i oddamy cześć ofiarom ludobójstwa na Wołyniu.

  Marsz Pamięci Wołyń 1943 ma przypominać o  wydarzeniach na Kresach, kiedy to nastąpiła kulminacja ludobójstwa ukraińskiego na Polakach zamieszkałych na Wołyniu i kresach południowo-wschodnich . Była to zorganizowana przez OUN i zrealizowana przez UPA akcja eksterminacji wszystkich Polaków przede wszystkim cywili,  dzieci, kobiet, mężczyzn i starców. Tchórzliwe bandyckie oddziały UPA dawały upust swojej agresji na cywilnej ludności , nie będąc wstanie podjąć honorowej walki z wyszkolonym i uzbrojonym przeciwnikiem, bandyci ci okryli się hańbą na wieki. 11 lipca 1943r nastąpiły wydarzenia nazywane „krwawą niedzielą” to właśnie tego dnia o świcie ludobójstwo na Polakach osiągnęło swoje apogeum. Zaatakowano w tym dniu ludność cywilną zamieszkującą ponad 100 miejscowości. Mordowano cywilów i niszczono wszystko co polskie, domy, kościoły, niszczono wszelkie ślady Polskości na tych ziemiach. Według różnych szacunków w rzezi Wołyńskiej zostało zamordowanych od 100 000 do 130 000 Polaków. Wśród Ukraińców były również osoby , które z narażeniem własnego życia udzielali pomocy Polakom o nich też nie wolno zapomnieć.  Chwała im za tą odwagę. We współczesnych czasach , nie wolno nam zapominać o tych wydarzeniach, pamiętajmy jednak że, „ Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary..”.

 Od 6 lat Klub Gazety polskiej w Tychach organizuje Marsz Pamięci Wołyń 1943 uroczystość ta jest pełna zadumy i modlitwy, uczestniczą w niej starsi i młodsi.  Stajemy się wspólnie strażnikami pamięci o ludobójstwie popełnionym na Narodzie Polskim, postarajmy się o to aby takich jak my było jak najwięcej, dbajmy o prawdę historyczną, aby   właśnie jej zaniedbanie  nie doprowadziło w przyszłości do takiego zakłamania historii jakiego doświadczyliśmy ostatnio.

Klub Gazety Polskiej Tychy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress