Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 12. rocznica tragedii smoleńskiej. Pamiętamy!

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 20.04.2022 r.

12. rocznica tragedii smoleńskiej. Pamiętamy!

Serwis_2022_04_2010 kwietnia w Polsce i na świecie, tam, gdzie działają kluby „Gazety Polskiej”, odbyły się uroczyste obchody 12. rocznicy tragedii smoleńskiej.

WARSZAWA | Na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kwiaty złożyli przedstawiciele rządu, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, przedstawiciele rodzin smoleńskich wraz z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS, posłowie oraz senatorowie.

W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele „Gazety Polskiej”, mediów Strefy Wolnego Słowa oraz klubów „GP”. Kwiaty pod pomnikami na placu Piłsudskiego złożyła delegacja w składzie: red. Tomasz Sakiewicz, przewodnicząca klubu „GP” w Piotrkowie Trybunalskim Beata Drożdż, przewodnicząca klubu „GP” w Wejherowie Violetta Sasiak oraz szef warszawskiego klubu „GP” Adam Borowski. Podczas całodziennych uroczystości w Warszawie trwała zbiórka publiczna do puszek zorganizowana przez Fundację Klubów „Gazety Polskiej” i klubowiczów pt. „Pomoc dla Ukrainy”. Za pośrednictwem Fundacji Niezapomniani zebrane pieniądze zostały przekazane Ukrainie na zakup doposażenia wojskowego, środków medycznych dla jednostek wojskowych. W uroczystościach warszawskich uczestniczyli klubowicze „GP”. Za przeprowadzenie zbiórki dziękuję koordynatorom Violi Mackiewicz-Sasiak, Beacie Dróżdż, Waldemarowi Dróżdż, Adamowi Borowskiemu, Winicjuszowi Sokołowi, Pawłowi Piekarczykowi, Ani i Ewie Wójcik oraz licznej grupie wolontariuszy m.in. z Warszawy, Milanówka, Piotrkowa Tryb., Tych, Braniewa, Słupska, Krośniewic, Ciechocinka, Tczewa, Wejherowa i Hamburga.

2022.04.10_Krakow_albicla1

Klub „GP” Kraków

KRAKÓW | W Krakowie uroczystości upamiętniające ofiary tragedii smoleńskiej rozpoczęła Msza św. w Katedrze na Wawelu, którą odprawił abp Marek Jędraszewski. Później odbyły się uroczystości pod Krzyżem Katyńskim. Złożono wieńce i odśpiewano hymn Polski. Przemawiali m.in. Bogdan Pęk, Ryszard Majdzik, grupa z Ukrainy. Na uroczystości przyjechali m.in. klubowicze w obu klubów „GP” z Nowego Sącza.

.

Poznań_2022.04.10 (56)

Klub „GP” Poznań

POZNAŃ | W przeddzień 12. rocznicy tragedii smoleńskiej z inicjatywy poznańskiego klubu „GP” rozpoczęły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Członkowie klubu w godzinach przedpołudniowych spotkali się na terenie Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny, gdzie wraz z obecną tam Anetą Niestrawską, pierwszą zastępcą wojewody wielkopolskiego, i przedstawicielami dowództwa bazy złożyli kwiaty pod znajdującymi się tam pomnikiem i tablicą pamiątkową. W pierwszej kolejności uhonorowano kwiatami tablicę upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego i Marię Kaczyńską – matkę chrzestną samolotów F-16 „Jastrząb”, oraz gen. Targosza. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik gen. Błasika (patrona klubu), o którym prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia monumentu powiedział: „Ten człowiek, który zginął jako żołnierz, pilot na służbie Rzeczypospolitej, zginął w powietrzu, w polskim samolocie wojskowym, stojąc przy boku prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego”. W godzinach popołudniowych odbyła się główna uroczystość przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie wbudowana jest tablica pamiątkowa poświęcona tym, którzy tragiczne zginęli w drodze na uroczystości w Katyniu. Do zebranych przemówiła przewodnicząca klubu, Maria Zawadzka: „Każdy z nas podskórnie wiedział, czuł, że nie był to wypadek. Mając nawet podstawową znajomość praw fizyki, oczywiste jest, że zniszczenia, jakim uległ samolot, porozrywane ciała pasażerów, mogła spowodować wyłącznie eksplozja wewnątrz samolotu”. Po niej głos zabrał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który przypomniał cele, do jakich dążył Lech Kaczyński: „Budowa silnej koalicji państw Europy Środkowo-Wschodniej, współpraca w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, także wyrwanie Polski spod energetycznej dominacji Rosji oraz budowanie siły państw Międzymorza – to dziś brzmi niczym proroctwo”.

Gliwice_2022.04.10.01

Klub „GP” Gliwice

GLIWICE | Gliwicki klub „GP” razem ze Stowarzyszeniem Patriotycznym im. gen. broni Tadeusza Jordana Rozwadowskiego uczcił 12. rocznicę tragedii smoleńskiej. Klubowicze tak mówią o uroczystościach: „Patrząc na zniszczoną ziemię i zmaltretowane ciała poległych na Ukrainie, przypomina się zniszczony samolot oraz zmasakrowane ofiary i nasi przyjaciele, w tym Anna Walentynowicz, honorowa klubowiczka, którą kilkakrotnie gościliśmy”. Pod pierwszą w świecie tablicą pamięci „Smoleńsk 2010” w kaplicy Golgota Polska, odsłoniętej 18 kwietnia 2010 roku, odczytano apel, zmówiono modlitwy i zapalono znicze. Następnie delegacja klubowiczów na rondzie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gliwicach zapaliła 40 biało-czerwonych zniczy, tworząc świetlisty krzyż.

2022.04.10_DzierzoniowII

Klub „GP” Dzierżoniów II

DZIERŻONIÓW II | Msza św. koncelebrowana w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej rozpoczęła uroczystości w Dzierżoniowie. Członkowie Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, na czele z przewodniczącym Ireneuszem Wagnerowskim, modlili się za tragicznie zmarłych. Po błogosławieństwie zebrani pod przewodnictwem kapłanów odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, złożyli kwiaty i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej. Przed Pomnikiem Losów Ojczyzny oddano hołd ofiarom tragedii, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żonę Marię Kaczyńską, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Po odśpiewaniu hymnu odtworzono patriotyczną pieśń „Smoleńsk 2010 – Epitafium dla Patriotów”.

2022.04.10_Opole_FB2

Klub „GP” Opole

OPOLE | Klub „GP” w Opolu wspólnie z wojewodą opolskim Sławomirem  Kłosowskim, jako współorganizator uroczystości, uczestniczył w wojewódzkich obchodach 12. rocznicy tragedii smoleńskiej w Kostowie. Po Mszy św. udano się na cmentarz, na którym znajduje się jedyny i pierwszy na Opolszczyźnie, odsłonięty w 2013 roku, pomnik poświęcony pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W imieniu klubowiczów przewodniczący Ryszard Szram odczytał apel Klubów „Gazety Polskiej” i wygłosił przemówienie, w którym m.in. podziękował wszystkim osobom za obecność w tegorocznych i wcześniejszych rocznicach tej tragedii.

.

2022.04.10_USAa_

Kluby „GP” USA

USA | Kluby „GP” z USA zorganizowały uroczystości upamiętniające tragedię smoleńską i ludobójstwo w Katyniu w Amerykańskiej  Częstochowie. Uroczystości rozpoczął Apel Pamięci i złożenie wieńców na cmentarzu przy Monumencie Smoleńskim i pomniku Katyńskim. Następnie odprawiona została Msza św.

CHICAGO | W Chicago po Mszy św. w intencji Ojczyzny i ofiar tragedii smoleńskiej odbyła się projekcja filmowej wersji raportu podkomisji smoleńskiej.

.

SYDNEY | W Sydney również uczczono pamięć tych, którzy zginęli 12 lat temu pod Smoleńskiem. W Sanktuarium NMP Królowej Polski w Marayong odprawiono Mszę św.

Suwałki_2022.04.10.03

Klub „GP” Suwałki

SUWAŁKI | 10 kwietnia przedstawiciele Klubu „GP” Myśli Patriotycznej w Suwałkach zapalili biało- czerwone znicze pod Dębem Wolności w miejscu upamiętnienia tragedii z klubowym logo: „Bóg–Honor–Ojczyzna, Klub »Gazety Polskiej« – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, Strefa Wolnego Słowa”. Następnie w konkatedrze św. Aleksandra, z inicjatywy klubowiczów, na każdej Mszy św. była modlitwa za ofiary tragedii smoleńskiej.

.

.

ELBLĄG | W Elblągu klubowicze uczcili pamięć ofiar tragedii smoleńskiej, składając wieńce i zapalając znicze pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

 

Koszalin_2022.04.10_1

Klub „GP” Koszalin

KOSZALIN | W Koszalinie uroczystości odbyły się na Górze Chełmskiej, pod tablicami pamięci obu prezydentów państwa polskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele i osoby środowisk patriotycznych Koszalina. Uczczono także pamięć zabitych i pomordowanych w toczącej się wojnie Ukraińców. Wartę honorową trzymali żołnierze Wojska Polskiego.

.

.

KLUBY GP | 12. rocznicę tragedii smoleńskiej upamiętniły również kluby „GP” z Nowego Targu, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Wrocławia, Przedborza, Kalisza, Grójca, Drzewicy, Milanówka, Tarnowskich Gór, Brzozowa, Wejherowa, Słupska, Gdańska, Gdyni, Nowego Sącza, Strzegomia, Essen, Libiąża i Rypina.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Serwis 20.04.2022_

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress