Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] 155. rocznica Powstania Styczniowego

Tydzień w Klubach „GP” – 07.02.2018r.

155. rocznica Powstania Styczniowego

Na uroczystej Gali Strefy Wolnego Słowa wręczono tytuł Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2017. Nagrodę otrzymał Pan Premier Mateusz Morawiecki. Dziękuję wszystkim członkom Klubów „GP”, którzy tak licznie uczestniczyli w tym wydarzeniu, ważnym dla całego środowiska Strefy Wolnego Słowa. Laudację wygłosiła Ewa Wójcik, prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”.

Kluby „GP” jak co roku uczestniczyły w uroczystościach upamiętniających 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie; trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było to największe polskie powstanie narodowe, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 000 ludzi. W walkach zginęło kilkadziesiąt tysięcy z nich, blisko 1 tys. zostało straconych, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłano na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom i dokonywali rzezi ludności cywilnej.

Gliwicki Klub Gazety Polskiej razem z jednostkami Gliwicko-Zabrzańską i Katowicką Strzelców Rzeczypospolitej, zorganizował wieczornicę poświęconą Powstaniu Styczniowemu. Spotkanie poświęcone było syntezie przebiegu i skutków powstania w wymiarze międzynarodowym i krajowym, istotnym dla zachowania świadomości narodowej. Przypomniano nazwiska bohaterów powstania m.in.: Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza, Romualda Traugutta, Ludwika Narbuta. Po zakończeniu wieczornicy, zebrani udali się pod kaplicę „Golgota Polska” aby zapalić znicze przy tablicy Powstania Styczniowego i  pomniku „Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej”.

Bielańsko-Żoliborski Klub „GP” uczcił pamięć o wielkim zrywie Polaków w 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Zebrani na warszawskich Powązkach wzięli udział w Apelu Pamięci. Zgromadzeni, z flagami narodowymi w rękach, spotkali się przed bramą główną Powązek Wojskowych. Stąd modląc się przemaszerowali do mogił powstańców gdzie uczczono pamięć o wielkim zrywie Polaków. Na grobach powstańców uczestnicy Apelu Pamięci zapalili znicze.

Klub „GP”  Elbląg II  mimo siarczystego mrozu również oddał hołd i pomodlił się za bohaterskich powstańców styczniowych.

Klub „GP” Sydney gościł  ministra Krzysztofa  Szczerskiego oraz Ambasadora RP w Canberra  Michała  Kołodziejskiego na „Polish Christmas “ w Klubie Plumpton, Sydney. Obaj politycy odwiedzili również stoisko Klubu „GP”.

W wielu miastach odbyły się ostatnie spotkania opłatkowe:

 Klub „GP” w Skierniewicach razem z Prawem i Sprawiedliwością powiatu Skierniewickiego zorganizował wspólne spotkanie. W uroczystości wzięli udział m.in. minister Antoni Macierewicz, minister Paweł Sałek, posłowie Anna Milczanowska i Grzegorz Wojciechowski, senator Rafał Ambrozik, burmistrz Rawy Maz. Dariusz Misztal, radni miejscy i powiatowi, oraz wielu działaczy i sympatyków PiS.

Klub „GP” w Czańcu zorganizował  spotkanie opłatkowe w Domu Kultury. Gośćmi byli m.in.  senator Andrzej Pająk, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, Czesław Bułka – Wójt Gminy Porąbka. i Prezes Związku Podhalan Oddział Żywiec Tadeusz Fiedor z delegacją, oraz przedstawiciele Klubu „GP” Andrychów. Spotkanie uświetnił koncert Pawła Piekarczyka i   występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

Klub „GP” w Tarnobrzegu wraz z członkami Prawa i Sprawiedliwości  wspólnie zebrali się na spotkaniu opłatkowym. W miłej i wspaniałej  atmosferze przebiegały owocne i serdeczne życzenia oraz wymiana poglądów.

W Koninie odbyło się spotkanie noworoczne klubowiczów „GP” oraz członków i sympatyków PiS.

Z  inicjatywy nowo powstałego Patriotycznego Forum Polonijnego (wspólnie z Klubem „GP” w Berlinie) i Ambasady Polskiej w Niemczech  odbył się  na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie wykład  wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła na temat reformy sądownictwa w Polsce. Wiadomo, że Niemcy obecną reformę sądownictwa w Polsce totalnie krytykują.  Pytanie czy za tym stoi niewiedza rządu niemieckiego, czy też niechęć do rządu Prawa i Sprawiedliwości? Trzeba złożyć wyrazy uznania ministrowi Warchołowi, że zdecydował się  w tej sytuacji na przyjazd i otwartą rozmowę na gorącym berlińskim terenie. Uczestnicy wykładu i dyskusji, Polonusi i przedstawiciele mediów polskich i niemieckich, a także  wielu Niemców, wyrazili żywe zainteresowanie tematem. Z głosów, które przeważały  szczególnie ze strony niemieckiej, jawił się obraz niewiedzy co do  realnej sytuacji w polskim sądownictwie. Niektórzy uczestnicy spotkania musieli ze zdumieniem stwierdzić, że „Gazeta Wyborcza” jako  źródło informacji o Polsce jest niewiarygodne. W kuluarowych rozmowach wielu Niemców mówiło o tym, że teraz  rozumieją lepiej konieczność zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. To sukces spotkania w Berlinie, co na pewno odnotowała obecna na wykładzie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Pani  Julia Przyłębska.

Na zaproszenie radnego PiS-u Rafała Traksa w siedzibie posła Leonarda Krasulskiego odbyło się spotkanie z posłem Marcinem Horałą. W spotkaniu uczestniczył Klub „GP” Elbląg II   i mieszkańcy  miasta. Padały pytania przede wszystkim związane z gospodarką morską, a ściślej dotyczące budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Bałtykiem. Kanał ten pomoże portowi morskiemu w Elblągu rozwinąć się, a w konsekwencji pomoże w rozwoju miasta. Zadawano również pytania o reformę wymiaru sprawiedliwości, szkolnictwa, jak i o marnotrawienie pieniędzy publicznych przez samorządy.

Kazimierz Dolny – powstał 447. Klub „GP”, przewodniczącym został: Ryszard Kempa, tel. 507 781 414, e-mail: kazimierz.klubgp@wp.pl

Sztokholm (Szwecja) – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Adam Wesołowski, tel. +46 738705076, e-mail: kgpsztokholm@gmail.com
Pani Anie Kremky dziękujemy za dotychczasową owocną współpracę.

Chrzanów – zmiana adresu e-mail: klubgpchrzanow@gmail.com

Kałuszyn – działalność zawieszona

Siemiatycze – działalność zawieszona. Pani Roksanie Tołwińskiej dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszarda Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress