Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Wybieramy naszego laureata


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 21.12.2022 r.

Wybieramy naszego laureata

Jak co roku Kluby „Gazety Polskiej” wybiorą swojego Człowieka Roku – za rok 2022.

Czternaście lat temu powołana została kapituła, której zadaniem jest wybór Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” z osób nominowanych  przez kluby oraz dochowanie szczególnej troski podczas obliczania głosów. W skład kapituły wchodzą: Katarzyna Gójska, Tomasz Sakiewicz,  Ryszard Kapuściński oraz dotychczasowi laureaci.
Wybór Człowieka Roku przeprowadzamy na dotychczasowych zasadach, tzn.  przewodniczący klubów „Gazety Polskiej” proszeni są o wysyłanie propozycji swoich klubów na adres: klubygp@gazetapolska.pl. Każdy klub „Gazety Polskiej”  dysponuje jednym głosem! Respektować będziemy tylko głosy wysłane z adresu mejlowego przewodniczącego klubu. Przed przesłaniem  propozycji prosimy zastanowić się zwłaszcza nad nazwiskami osób, które w szczególny sposób zasłużyły się w 2022 roku dla Polski, dla Strefy  Wolnego Słowa, dla klubów „Gazety Polskiej”. Proszę nie głosować na osoby związane z redakcją „Gazety Polskiej”; nikt z redakcji nie może kandydować.

Terminem ostatecznym na oddanie głosu jest 20 stycznia 2023 roku.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody laureatowi nastąpi na  uroczystej Gali Strefy Wolnego Słowa, która odbędzie się w Warszawie.

Bardzo ważne!!! Obowiązkiem każdego Klubu „Gazety Polskiej” jest  oddanie głosu: ZA (proszę podać kandydata), PRZECIW (jeżeli jakiś klub nie zgadza się z jakąś kandydaturą; wtedy proszę to merytorycznie  uzasadnić), WSTRZYMUJĘ SIĘ (na przykład jakiś klub nie znajduje kandydata, który zasłużyłby na to zaszczytne wyróżnienie). Do tych  przewodniczących, od których nie otrzymamy oddanego głosu, będziemy dzwonić.

Przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” w Polsce i za granicą  uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 41. rocznicę wprowadzenia stanu  wojennego. Ramię w ramię z represjonowanymi i organizatorami strajków w tamtych ponurych czasach stanęli ludzie, którzy chcieli pokazać,  że pamiętają o tragedii, jaką w tym dniu przygotowali Polakom twórcy stanu wojennego. Podczas uroczystości przypomniano nie  tylko nazwiska ofiar, lecz także nazwiska zdrajców Polski, którzy do dnia dzisiejszego nie ponieśli żadnej kary za swoje haniebne czyny i do  dzisiaj nie zmyli ze swoich rąk krwi zamordowanych Polaków. Wszystkim uczestnikom manifestacji jesteśmy winni szacunek i  podziękowanie, za przypomnienie tych strasznych dni. Bo zawsze będziemy pamiętać i przypominać nazwiska bohaterów i ich morderców!

SUWAŁKI | „W czasie stanu wojennego założyłem tajną grupę studentów z czterech warszawskich uczelni, która przez ponad rok malowała  antykomunistyczne hasła i kolportowała ulotki oraz patriotyczne gazetki w Warszawie” – wspominał Grzegorz Kubaszewski, przewodniczący  Klubu „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, podczas organizowanych w tym mieście uroczystości. Po Mszy świętej w  konkatedrze św. Aleksandry w Suwałkach, pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i pod dawną siedzibą NKWD i UB, zapalono biało-  czerwone znicze z patriotycznym logo: „Bóg–Honor– Ojczyzna. Klub »Gazety Polskiej« – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, Strefa Wolnego  Słowa”. Po uroczystościach podzielono się opłatkiem w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

LegionowoLEGIONOWO | W Legionowie, na zaproszenie tamtejszego  klubu „Gazety Polskiej”, Stowarzyszenia Nowoczesność i Tradycja oraz Nowa Generacja Patriotyzmu, odbył się polsko-ukraiński wieczór autorski. Gośćmi  byli: red. Tomasz Sakiewicz oraz prof. Bohdan Hud, autor książki „Od Unii Lubelskiej do umowy warszawskiej”. Spotkanie  rozpoczęło się występem grupy rekonstruktorów, którzy w strojach szlachciców z XVII wieku stoczyli pojedynek na szable. Następnie Tomasz  Sakiewicz przedstawił swoją publikację „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie” – książkę,  którą po raz pierwszy wydano 8 lat temu, a w najnowszym wydaniu uzupełniono o wojnę na Ukrainie. Profesor Bohdan Hud, politolog,  historyk pochodzący z Ukrainy, zaprezentował swoją książkę „Od Unii Lubelskiej do umowy warszawskiej. Trzy eseje o historii polsko – ukraińskiej”, która stanowi kompendium wiedzy o skomplikowanej historii polsko-ukraińskiej na przestrzeni wieków, zwłaszcza w kontekście  zmiennych relacji społecznych i ekonomicznych. Spotkanie poprowadził Kamil Kobyliński, prezes Nowa Generacja Patriotyzmu,  przy współpracy Leszka Szlagi, przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej” w Legionowie.

MiedzylesieMIĘDZYLESIE, DZIERŻONIÓW, STRZELIN | Klubowicze z ziemi dolnośląskiej, m.in. przewodniczący Klubu  „Gazety Polskiej” w Międzylesiu Krzysztof Rusinek, oraz przedstawiciele i sympatycy klubów „Gazety Polskiej” z Dzierżoniowa i Strzelina, uczestniczyli w  wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wyjazd odbył się na zaproszenie europoseł Anny Zalewskiej z PiS, która pełniła także  funkcję przewodnika grupy. To nie pierwsza tego typu inicjatywa europoseł Zalewskiej, na przykład klubowicze skorzystali już z jej  zaproszenia do Strasburga.

 

 

LublinLUBLIN | Na zaproszenie lubelskiego klubu „Gazety Polskiej” odbyło się spotkanie z red. Jakubem Maciejewskim,  korespondentem TVP relacjonującym przebieg wojny na Ukrainie oraz autorem książki „Wojna. Reportaż z Ukrainy”. Licznie zgromadzeni  goście mieli możliwość wysłuchania osobistego świadectwa red. Maciejewskiego, opisującego życie codzienne oraz wysiłek wojenny narodu  ukraińskiego.

 

 

Gliwice_spotkanie miedzykluboweGLIWICE | Gliwicki klub „Gazety Polskiej” gościł delegację sąsiednich klubów: z Zabrza, Knurowa, Tarnowskich Gór i Pyskowic. Przedstawiciele  poszczególnych klubów zaprezentowali swoją działalność i plany na najbliższe miesiące. „Wspominaliśmy spotkanie z prezesem PiS  Jarosławem Kaczyńskim, który mobilizował nas do pracy dla silnej Polski, jaką możemy teraz zbudować lub stracić historyczną szansę” –  powiedziała Marta Święcicka, koordynator śląskich klubów „Gazety Polskiej”.

 

NOWY TARG | Klubowicze z Nowego Targu uczestniczyli w koncercie  „Jesienne Melancholie” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Wykonawcami byli soliści oraz  zespół wokalny PSM. Podczas wydarzenia można było wysłuchać utworów m.in. Janiny Garści, Józefa Deszczyńskiego oraz znanych pieśni,  m.in. „Rota” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”. Zapowiedzi wykonawców były poprzedzane poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


serwis 21.12.2022

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress