Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” w Biało-Czerwonym Marszu „Dla Ciebie, Polsko” + FOTORELACJA

Tydzień w Klubach „GP” – 21.11.2018 r.

Kluby „GP” w Biało-Czerwonym Marszu „Dla Ciebie, Polsko”

Serwis 115Prawie dwadzieścia tysięcy członków i sympatyków klubów „Gazety Polskiej” uczestniczyło w Warszawie w uroczystościach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyjechali z miast i miasteczek w Polsce, przyjechali z Europy i Stanów Zjednoczonych, bo chcieli uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości Polski. Chcieli być w wśród Polaków i iść wspólnie w największym  Biało-Czerwonym Marszu „Dla Ciebie, Polsko”, w którym uczestniczyło ok. 250 tys. osób. Bo to był „największy marsz wolnych Polaków w wolnej Polsce” – jak mówiła rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Klubowiczom podziękował na Twitterze Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. – Ćwierć miliona Polaków w stolicy pokazało dziś, że potrafimy się zjednoczyć i uczcić święto naszej Ojczyzny. Dziękuje w szczególności MON, MSWiA za bezpieczne stulecie odzyskania Niepodległości! Serdeczne dzięki również dla Klubów „GP” i wszystkich uczestników Marszu! – napisał minister. Wcześniej, podziękowania dla Klubów „Gazety Polskiej” i wszystkich pozostałych uczestników Marszu wyraził za pośrednictwem portalu niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz. – To wydarzenie zupełnie bez precedensu, ogromna dyscyplina, wielka odpowiedzialność i taka mobilizacja, jakiej trzeba, aby wygrywać Polskę. Jeszcze raz dziękuję – powiedział redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Ja również przyłączam się do podziękowań i znając Was od kilkunastu lat, wiem jedno, że Polska zawsze może polegać na członkach klubów „GP” i całym środowisku Strefy Wolnego Słowa. Bo Wy nigdy nie zawiedliście i nie zawiedziecie. Bo kochacie Polskę!

W każdym mieście, tam gdzie działają kluby „GP”, odbywały się uroczystości rocznicowe. Na zaproszenie klubów „Gazety Polskiej” na obchody Narodowego Święta Niepodległości już po raz siódmy przybyła do Krakowa kilkusetosobowa grupa naszych przyjaciół z Węgier. To tradycja zapoczątkowana naszym Wielkim Wyjazdem na Węgry w 2012 r. z okazji węgierskiego święta narodowego związanego z Wiosną Ludów. Wtedy pojechaliśmy do Budapesztu, aby zademonstrować przyjaźń i poparcie dla Węgrów oraz polityki premiera Viktora Orbána. Kilka miesięcy później to oni przyjechali do Warszawy, aby z nami obchodzić nasze Święto Niepodległości. Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą św. w Katedrze wawelskiej. – Musimy modlić się o nadzieję, iż dzban miłosierdzia Bożego dla Polski i Polaków nigdy się nie wyczerpie. Musimy wołać z pokorą ale i mocą wiary „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!” – Mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Katedrze Wawelskiej.

Metropolita przypomniał, że Preambuła Konstytucji 3-go Maja zaczyna się modlitwą „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”, a potem jest mowa m.in. o ówczesnej korzystnej dla Polski sytuacji politycznej w Europie, o polskim poczuciu niezawisłości i suwerenności, o doświadczeniu szczególnej chwili samoświadomości i poczucia własnej godności Polaków, o wolności narodu polskiego stawianej wyżej niż osobiste życie oraz o szlachetnych pragnieniach Polaków. Dokument ten był ważną próbą ratowania I Rzeczpospolitej. – Historia 127 lat rozpiętych między 1791 rokiem a 1918 jest odbiciem zapisów Preambuły Konstytucji 3-go Maja. To właśnie przez te lata wykuwała się treść hasła „Bóg Honor Ojczyzna”. Bóg, bo we wszystkich wysiłkach na rzecz niepodległości zawsze było odniesienie do Boga i zawsze była kierowana do Niego błagalna modlitwa. Honor – kształtowało się to szczególne poczucie honoru i osobistej wartości Polaków poprzez Order Wojenny „Virtuti Militari” najstarszy order wojskowy na świecie spośród nadawanych do chwili obecnej. (…) I na koniec ojczyzna wyśpiewywana przez kolejne pokolenia Polaków w postaci „Mazurka Dąbrowskiego”. Arcybiskup podkreślił, że my dziś po 100 latach wypełniamy jeszcze jeden zapis Preambuły Konstytucji 3-go Maja. – Błogosławieństwo i wdzięczność wobec tych, którzy nam sto lat temu niepodległość przynieśli. To wspomniani już strażnicy a jednocześnie wychowawcy polskiego ducha. To wielcy ojcowie i twórcy niepodległości – politycy, to generałowie wojsk polskich, ale także oficerowie i prości żołnierze z wszystkich trzech zaborów mających pełne prawo śpiewać wraz z legionistami ich komendanta Józefa Piłsudskiego: „Na stos/ rzuciliśmy,/ nasz życia los/ na stos,/ na stos”. (…) Dzisiaj zasługują na naszą bezgraniczną wdzięczność i błogosławieństwo. – mówił abp Marek Jędraszewski.

O godz. 12.00 zabrzmiał Dzwon Zygmunta i wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Po mszy wśród tysięcy krakowian i turystów, wśród burzy oklasków, niosąc polskie i węgierskie flagi, śpiewając polskie i węgierskie pieśni patriotyczne, marsz przeszedł ulicami Krakowa, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza delegacja z Węgier złożyła wieniec. Wieniec złożono również w imieniu wszystkich klubów „GP”.

Dziękujemy braciom Węgrom, że wzięli udział w uroczystościach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Krakowie. Dziękujemy, że pokłonili się marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i śp. Lechowi Kaczyńskiemu. Nasza wspólna tysiącletnia historia, przyjaźń między Węgrami i Polakami, kontynuowana jest poprzez spotkania takie jak te w Budapeszcie, Warszawie, Krakowie. Dziękujemy – i do zobaczenia 15 marca w Budapeszcie!

Paryż - sympozjum (20)W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się Międzynarodowe Sympozjum pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji dr Tomasza Młynarskiego, Ambasadora RP we Francji. Celem Sympozjum było przypomnienie kontekstu historycznego drogi do odzyskania niepodległości Polski, znaczenia zaangażowania Ojców Niepodległości, ukazanie dyplomacji i stanowiska Aliantów w świetle ważnych wydarzeń dotyczących sprawy polskiej podczas I wojny światowej oraz roli polskich duszpasterzy we Francji.  Była też mowa o  Bitwie Warszawskiej. Na sympozjum złożyły się cztery konferencje wygłoszone  przez znamienitych prelegentów zaproszonych z USA – dr Mira Modelska – Creech, Polski – o. Mariusz Bigiel SJ i Francji – dr Anna Łucka, ks. dr Krystian Gawron.  Część artystyczną wypełnili – duet: skrzypce i fortepian Grzegorz Szydło, Joanna Szczepaniak w utworach J.I Paderewskiego; recytacja „Fortepianu Szopena”, przez Jana Marciniaka przy akompaniamencie wiolonczelistki Bożeny Mokwińskiej-Kowalczyk; poezja patriotyczną recytowali Mirosława Niewińska, Stanislaw Gaczol; wreszcie duet gitarowy – muzyka polska: ks. Krzysztof Stroński, Zygmunt Romanowski oraz uczniowie szkoły polonijnej „Nova Polska” i chór ‘Piast”. Organizatorami, przy współpracy  z Ambasadą RP we Francji, były Klub „Gazety Polskiej” Paryż Notre-Dame, Stowarzyszenie Rodzin Polskich i Polsko-Francuskich „Vita”, oraz Stowarzyszenie „Cosmopolite Village.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

FOTORELACJA Z WARSZAWY:

Foto: Andrzej Trzuszczak/Klub”GP” Piotrków Tryb.

FOTORELACJA Z KRAKOWA:

 wideo: Stefan Budziaszek

…………………………………………………………………………………………………………………..

Foto. Biuro Klubów „GP”

Foto. Zbigniew Galicki

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress