Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Podziękowania dla Księdza Łukasza Kotarby


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 07.12.2022 r.

Podziękowania dla Księdza Łukasza Kotarby

RZYM Dom Polski JP

Organizatorzy i uczestnicy VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej, który odbył się w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie, wystosowali list do księdza Łukasza Kotarby, dziękując za gościnność i wyrozumiałość podczas pobytu w Domu Polskim.

Czcigodny Ksiądz mgr Łukasz Kotarba, dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie VI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej, który odbył się w Wiecznym Mieście w Domu Polskim, był nie tylko czasem wspaniałej integracji dla klubowiczów, ale przede wszystkim czasem inspiracji dla nas i dla naszej działalności międzynarodowej i patriotycznej.

We współczesnym świecie bez zasad i moralności, kiedy zło wojny w Europie jest tak boleśnie widoczne przed naszymi oczami, możliwość zanurzenia się w ramionach i świętości Jana Pawła II była dla nas wszystkich wielkim błogosławieństwem. Nasze ludzkie rozmyślania na temat przeszłości i przyszłości były nasycone Jego obecnością i nauczaniem.

Pragniemy podziękować za możliwość przebywania w Domu Polskim, za dar wspólnej Eucharystii przy grobie św. Papieża Polaka, za wiele momentów zadumy i wzruszeń w te piękne, listopadowe dni naszego Zjazdu.

Wyrażamy nasz wielki podziw i ogromną wdzięczność za Księdza pracę i oddanie na rzecz Polski i Polonii skupionej wokół Domu na via Cassia. Jest to istotnie polski dom na ziemi włoskiej oraz miejsce schronienia i odpoczynku dla wielu przybywających tu rodaków, wedle zamiaru i życzenia Jana Pawła II.

Niech wszelkie dobro, jakie płynie poprzez Księdza obecność i działalność w Domu Polskim, znajdzie echo w ludzkiej życzliwości, bliskości i wdzięczności. Niech dobry Bóg błogosławi i dodaje sił w tej pięknej i odpowiedzialnej misji.

Z wdzięcznością i poważaniem, Ryszard Kapuściński, prezes Klubów „Gazety Polskiej”
Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”
Ewa Wójcik, prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”
dr Aleksander Nowa, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Rzymie

***

PABIANICE

PABIANICE

PABIANICE | Klub „Gazety Polskiej” w Pabianicach zorganizował spotkanie red. Tomasza Sakiewicza z mieszkańcami Pabianic. Wiodącym tematem była  wojna na Ukrainie. Redaktor przekonywał zgromadzonych, że tylko wygrana Ukrainy może przynieść trwały pokój w Europie. Wszelkie  ustępstwa wobec Rosji pozwolą jej na chwilę oddechu i po zebraniu sił na ponowne zaatakowanie wolnego świata. Zaleceniem zaś dla Polski  jest trwanie w sojuszach, modernizowanie i rozbudowywanie armii.

 

GARWOLIN

GARWOLIN

GARWOLIN | Na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” w Garwolinie redaktor Marcin  Wolski spotkał się z mieszkańcami tego miasta i powiatu garwolińskiego. Gość opowiadając o swoich życiowych rolach, odkrywał także kulisy  współczesnej historii Polski. Spotkanie było okazją do wspomnieniowej podróży po polskich dziejach z udziałem najważniejszych postaci  naszej sceny politycznej i artystycznej. Uczestnicy kierowali w stronę gościa wiele pytań, zarówno dotyczących przeszłości, jak i przyszłości, a  przede wszystkim prosili o analizę i komentarz do obecnych wydarzeń. Mogli także kupić książki pisarza, który wszystkim chętnym wpisał  osobiste dedykacje. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Poseł Grzegorz Woźniak, burmistrz Łaskarzewa Anna Laskowska z sekretarzem  Henrykiem Dąbrowskim, wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska, kierownik GOPS Tomasz Majczyna, radni miasta Garwolin Tomasz  Wesołowski, Piotr Piesiewicz i Stanisław Piesiewicz, radny powiatowy Maciej Kurowski.

ŁÓDŹ | Rozmowy o szansach i zagrożeniach dla Polski w  świetle wojny na Ukrainie, poszerzaniu horyzontów, integracji środowisk prawicowych oraz rozprawieniu się z krążącymi w Internecie  mitami na temat wojny na Ukrainie – te cele przyświecały spotkaniu organizowanemu w Polsko-Amerykańskim Ośrodku Kształcenia  Zawodowego. Zebranych powitał organizator i jednocześnie wiceprezes Klubu „Gazety Polskiej” w Łodzi Krzysztof Gębski. Przybyły na  zaproszenie prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski ponad trzy godziny analizował dla uczestników aktualne stanowiska kluczowych graczy  wobec sytuacji na arenie międzynarodowej. W wydarzeniu wziął również udział wicewojewoda łódzki – Piotr Cieplucha. Każdy z  uczestników spotkania mógł poprosić prelegenta o rozwinięcie nurtujących słuchaczy zagadnień, a także podzielić się refleksją na temat  trwającego konfliktu zbrojnego. Wykład miał momenty poważne i smutne, jednak Profesor niejednokrotnie w czasie swoich wypowiedzi  dawał powody do optymizmu, a niekiedy nawet śmiechu.

CHRZANÓW

CHRZANÓW

CHRZANÓW | W 12. rocznicę założenia Klubu „Gazety Polskiej” w Chrzanowie odbyło się uroczyste  spotkanie członków i sympatyków klubu z udziałem gości – posła Krzysztofa Kozika i przewodniczącej Klubu „Gazety Polskiej” w  Oświęcimiu Izy Miłkowskiej. Klub powstał kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej, włączając się w akcję budzenia sumień, którą  prowadziły kluby „GP” w całym kraju. Spotkanie było okazją do przypomnienia działalności od roku 2010, kiedy wymagało to odwagi i  determinacji, a klub inaugurował pierwsze miesięcznice. W tym przypadku okazało się, że zarówno frekwencja, jak i współpraca różnych  środowisk zaskoczyły wszystkich bardzo pozytywnie. Przemarsz kilkuset osób po mszy św. z kościoła Matki Bożej Różańcowej ulicami  Chrzanowa pod tablice upamiętniające katastrofę smoleńską z 2010 roku oraz zbrodnię katyńską z 1940 roku był niebywałą manifestacją jak  na Chrzanów, zwłaszcza w tamtym okresie, co zachęciło wielu do dalszej działalności. Zebrani wspominali kolejne miesięcznice, rocznice,  patriotyczne wyjazdy, zorganizowane spotkania, które przeszły do historii klubu. W 2014 roku obyła się uroczystość nadania klubowi imienia  Zbigniewa Wassermanna z udziałem żony i córki tragicznie zmarłego patrona klubu. Wspominano również zmarłych członków klubu, którzy  znacząco wspierali jego działalność.

WARSZAWA

WARSZAWA

WARSZAWA | Minister Marcin Horała był gościem w warszawskim Klubie „Gazety Polskiej”. Głównymi tematami były  kwestia inwestycji w infrastrukturę i Centralny Port Komunikacyjny. CPK ma zostać wybudowany do 2027 roku wraz z realizacją  niezbędnych połączeń, z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Wiceminister przyznał, że harmonogram inwestycji jest „bardzo  ambitny”.

 

GÓRA ŚLĄSKA | Na placu B. Chrobrego w Górze na Dolnym Śląsku od 24 listopada można oglądać wystawę plenerową pt. „Historia zobowiązuje”.  Prezentuje ona historię Polski w okresie rozbiorowym aż do czasu odzyskania niepodległości, której na przełomie XIX i XX wieku świadkami  byli i o której pisali na łamach „Gazety Polskiej” m.in.: Władysław Reymont, Bolesław Prus, Adam Mickiewicz, Roman Dmowski, Henryk  Sienkiewicz i inni znani Polacy. Inspiratorem i organizatorem wystawy jest Klub „Gazety Polskiej” – Góra Śląska. Uroczystego otwarcia  dokonał przewodniczący klubu Tadeusz Tutkalik w obecności klubowiczów, burmistrza Góry Ireny Krzyszkiewicz i starosty Góry Urszuli  Szmydyńskiej. Wystawę można oglądać do 22 grudnia br. Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną oraz mieszkańców miasta i powiatu.  Przewodniczący Tadeusz Tutkalik pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej wystawy.

ZABRZE II | Klub „Gazety Polskiej”  Zabrze II zorganizował spotkanie, którego gościem był wiceprezydent Zabrza Borys Borówka. Tematem spotkania były zbliżające się wybory  parlamentarne, samorządowe, unijne i prezydenckie. Gość przedstawił analizę wyników poprzednich wyborów. Wszyscy uczestnicy spotkania  z zaangażowaniem podeszli do tematu, przedstawiając konkretne propozycje działań na nadchodzące kampanie wyborcze.  Stwierdzono, że będzie to najtrudniejsza kampania wyborcza w historii.

NOWY SĄCZ IM. GURGACZA

NOWY SĄCZ IM. GURGACZA

NOWY SĄCZ IM. KS. GURGACZA | Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. ks. Gurgacza  uczestniczyli w spotkaniu z panią premier Beatą Szydło. Tematem przewodnim były przyszłoroczne wybory parlamentarne.

 

 

 

 


ZAPROSZENIA KLUBOWE

LEGIONOWO | spotkanie autorskie z red. nacz. Tomasza Sakiewicza oraz prof. Bohdanem Hudem , 8 grudnia, g. 17.30, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko, ul. Adama Mickiewicza 35a | CZYTAJ DALEJ


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


Serwis_07.12.2022

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress