Tydzień w Klubach „GP” | 23.02.2022 r.
80. rocznica powstania AK
KLUBY GP | Rozkazem Naczelnego Wodza 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK). Jej komendantem został gen. Stefan Rowecki „Grot”. Armia Krajowa była największą konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podlegała Naczelnemu Wodzowi. Zalążkiem do stworzenia AK stała się powołana w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, Służba Zwycięstwu Polski (SZP). Jej dowódcą został gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. SZP została następnie przekształcona w Związek Walki Zbrojnej z komendantem, gen. Kazimierzem Sosnkowskim, który przedostał się do Francji po kampanii wrześniowej. W związku z tym, że dowodzenie organizacją spoza kraju powodowało wiele trudności, po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 roku Naczelny Wódz przesłał depeszę, na podstawie której mianował ówczesnego płk. Stefana Roweckiego zastępcą komendanta z prawem podejmowania pilnych decyzji w razie braku kontaktu z rządem emigracyjnym. Decyzja gen. Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku podnosiła rangę AK do krajowych sił zbrojnych, w której skład weszli wszyscy żołnierze będący w czynnej służbie wojskowej. Dane dotyczące liczebności Armii Krajowej są różne. Jedni podają, że w momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944 roku) siły AK liczyły około 390 tys. osób, w tym 10,8 tys. oficerów. Gen. Stanisław Tatar – były szef Operacji KG AK – podawał w danych przekazanych sztabowcom amerykańskim liczebność w 1944 roku na około 250 tys. żołnierzy. Generał Stefan Rowecki „Grot” w 1940 roku obliczał ZWZ na 40 tys. żołnierzy i oficerów, we wrześniu 1942 roku donosił już o około 125 tys., zaś po akcji scaleniowej donosił o około 380 tys. Kadrę oficerską sprzed wojny uzupełniano absolwentami tajnych kursów oraz przerzucanymi do kraju cichociemnymi. Członkowie klubów „Gazety Polskiej” jak co roku upamiętnili rocznicę powstania Armii Krajowej.
NOWY TARG | Członkowie klubu „GP” w Nowym Targu uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych utworzenia Armii Krajowej. Wydarzenie zostało zorganizowane w OSP Maniowy przez Fundację Dunajec, która wspiera Polaków na Kresach. Na uroczystości był obecny kapitan Jerzy Widejko ps. „Jureczek”, najmłodszy żołnierz 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z oddziału „Szczerbca”. W Telewizji Republika możemy zobaczyć rozmowę Mateusza Kosińskiego z kapitanem Jerzym Widejko w której wrócił wspomnieniami do okresu II wojny światowej.
.
.
.
GLIWICE | Gliwicki klub „GP” i Strzelcy Rzeczypospolitej zapalili znicze na grobach: komendanta Wojskowej Służby Kobiet Rejonu Śródmieście por. Ireny Siwickiej, powstańca Warszawy Zofii Wozniak i żołnierza AK ze Lwowa, artysty prof. arch. Franciszka Maurera (honorowego członka klubu). Przy kościele garnizonowym, pod tablicą „Powstanie Warszawskie” w Golgocie Polskiej zapalono znicze. Pod „Pomnikiem Cichociemnych” Wartę Honorową pełnili żołnierze jednostki wojskowej „AGAT”. Oddano hołd, zmówiono modlitwę i zapalono znicze.
.
.
ELBLĄG | Z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, klubowicze z Elbląga złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniających Żołnierzy Armii Krajowej.
.
.
.
.
.
WARSZAWA | W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, przy ulicy Marszałkowskiej 7, warszawski klub „GP” i młodzieżowy klub „GP” Warszawa – Mokotów zorganizowali spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego, Patrykiem Jakim. W spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący warszawskiego klubu „GP” Adam Borowski, który prowadził spotkanie, przewodnicząca młodzieżowego klubu „GP”, Agnieszka Terczyńska i Joanna Będkowska Krystian Wasilewski, Marcin Lewicki, Sebastian Sarnecki, a także Mirona Hołda z TV Republika oraz liczne grono klubowiczów. Mówiąc o polityce Unii Europejskiej, Patryk Jaki wskazywał na próby zdominowania struktur decyzyjnych Wspólnoty przez Niemcy, które dążą jego zdaniem, do podporządkowania swoim interesom państw Europy Środkowo-Wschodniej. Podkreślił też konieczność budowania „silnej Polski”, do czego niezbędny jest „duch polskości”, wiara i pozbycie się kompleksów. Eurodeputowany przyznał, że w obliczu szantażu instytucji unijnych wobec Polski, „musimy się postawić”, m.in. blokując pakiet Fit For 55. – Tu już musi być weto, bo w nim chodzi o niszczenie polskiej gospodarki i wszystkiego, na co pracowaliśmy 30 lat i co udało się nam osiągnąć – podkreślił gość spotkania.
NOWY SĄCZ IM. JANA OLSZEWSKIEGO | Jest nam niezmiernie miło poinformować że wiceprzewodniczący klubu „GP” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego, Jarosław Jakubowski dostąpił zaszczytu odznaczenia medalem „Pro Patria”, przyznanego decyzją Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenie otrzymał z rąk Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity. Jak mówił Jakubowski, to dla niego ogromny zaszczyt i wyraził z wdzięczność w stosunku do wszystkich, którzy wspierają jego działalność patriotyczno-edukacyjną.
WIELKI WYJAZD NA WĘGRY – 13 marca kluby „Gazety Polskiej” ruszą w drogę do Budapesztu, by uczcić węgierskie Święto Narodowe i wziąć udział w Marszu Pokoju. Zapraszamy wszystkich Polaków i organizacje patriotyczne do przyłączenia się do nas. Prosimy powiadomić znajomych i przyjaciół. JEDŹCIE Z NAMI! Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami pojedziemy specjalnie wynajętym pociągiem PKP Intercity z miejscami siedzącymi i wagonami sypialnymi. Wyjeżdżamy 13 marca z Warszawy Centralnej, zatrzymujemy się we Włoszczowej, Krakowie Głównym, Katowicach. Do Budapesztu przyjedziemy 14 marca w godzinach porannych. Z dworca zostaniemy autobusami przewiezieni do hoteli. W dniu narodowego święta Węgier, 15 marca, weźmiemy udział w Marszu Pokoju. W Budapeszcie spędzamy dwie noce (14/15–15/16 marca). Warunkiem uczestnictwa w wyjeździe jest wpłata na specjalne konto, które w ramach Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” utworzono na tę okazję: PKO SA 26 1240 1040 1111 0010 7806 1812. W rubryce temat przelewu prosimy o dokładne podanie swojego imienia, nazwiska, PESEL (informacje potrzebne do ubezpieczenia) oraz miasta (Warszawa, Włoszczowa, Kraków, Katowice), gdzie będą Państwo wsiadać. Prosimy o dopisanie numeru telefonu. Wpłata na konto równoznaczna jest z akceptacją regulaminu wyjazdu, który znajduje się na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl. Osoby, które nie podały kompletnych danych, są proszone o ich uzupełnienie i wysłanie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.wielkiwyjazdnawegry.pl lub bezpośrednio na e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl. Ostatecznym terminem wpłaty na WWnW jest 4 marca 2022 roku lub do wyczerpania miejsc, o czym zostaniecie Państwo powiadomieni. Ceny za cały wyjazd: miejsca siedzące – 500 zł brutto W cenie zawarty jest: koszt przejazdu w obie strony pociągiem, poczęstunek w pociągu, 2 noclegi w hotelu w Budapeszcie (14/15 marca oraz 15/16 marca), 2 śniadania, kolacja (15 marca), przejazdy specjalnie wynajętymi autobusami, np. z pociągu do hotelu i na uroczystości, koszt ubezpieczenia, broszury i drobne prezenty (np. identyfikatory, buttony, smycze), którymi będziecie Państwo mogli podzielić się z przyjaciółmi z Węgier. Istnieje możliwość wystawienia faktury VAT. Prosimy w miarę szybko podjąć decyzję, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a my jesteśmy zobligowani do uiszczenia różnych opłat, np. musimy zapłacić z góry za hotele. Prosimy nie zapomnieć o polskich flagach. Nowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl, www.klubygp.pl oraz w mediach Strefy Wolnego Słowa. Dodatkowe informacje w sprawie wyjazdu można uzyskać pod numerami telefonów: Ewa Wójcik – Biuro Klubów „GP”: +48 505 038 217; Anna Wójcik – Biuro Klubów „GP”: +48 783 497 745; e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl
. . STRZELIN | zawieszenie działalności. Panu Pawłowi Laszczyńskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę. OŚWIĘCIM | połączenie klubów „GP”, przewodniczącą została: Izabela Miłkowska, tel. 509 809 573, e-mail: klubgposwiecim2@gmail.com MŁODZIEŻOWY KLUB „GP” WARSZAWA MOKOTÓW | powstał 488. Klub „GP”, przewodniczącą została Agnieszka Terczyńska, e-mail: klubmokotow.gazetapolska@gmail.com