Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] 99. rocznica bitwy pod Dytiatynem

Tydzień w Klubach „GP” –  09.10.2019 r.

99. rocznica bitwy pod Dytiatynem

Dytiatyn1 Foto Piotr Wawrzyniak

Klub GP Gliwice

W stoczonej 16 września 1920 roku bitwie 3. batalion 13. Pułku Piechoty walczył z dwiema brygadami bolszewickimi. Oddział złożony z ok. 660 polskich żołnierzy powstrzymał trzykrotnie większe siły sowieckie – doborową jednostkę 8. Dywizji Czerwonych Kozaków. Uratował tym samym tyły 8. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego i sprzymierzonej z Polakami ukraińskiej dywizji kawalerii. Siłami polskimi dowodził kpt. Jan Gabryś. Bitwa zyskała miano polskich Termopil. Bój pod Dytiatynem na cały dzień zatrzymał marsz sił sowieckich. Walka ta przeszła do historii oręża polskiego jako symbol do końca spełnionego żołnierskiego obowiązku. Na polu bitwy wzniesiono kaplicę-pomnik (zniszczoną w 1948 r.). W bitwie poległo 97 polskich żołnierzy, a 86 zostało rannych. Komuniści chcieli, by świat o bohaterach zapomniał. Przez dziesiątki lat nie wspominały o nich podręczniki historii, a propaganda sowiecka próbowała zniszczyć wszystkie ślady ich obecności. Walka żołnierzy polskich została upamiętniona dopiero po 1990 r. napisem na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „Dytiatyn 16 IX 1920”. Gliwicki klub „GP” i Strzelcy Rzeczypospolitej ze Śląska po raz 12. uczestniczyli w obchodach rocznicy bitwy z bolszewikami na wzgórzu 325 nad Dytiatynem koło Halicza i razem pełnili wartę honorową podczas uroczystej, ekumenicznej mszy św. pod memoriałem. Wyjazd na uroczystości doszedł do skutku dzięki pomocy finansowej ze strony pani poseł Barbary Dziuk. Pani poseł, rodowita Ślązaczka, ma w rodzinie kilkunastu księży, w tym brata babci, męczennika za pojednanie na Wołyniu, O. Ludwika Wrodarczyka OMI z Radzionkowa, kandydata na ołtarze. 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego delegacje modliły się jak cała „Polska pod Krzyżem” razem z ks. biskupem seniorem Diecezji Charkowsko – Zaporoskiej Marianem Buczkiem. Ksiądz Biskup przewodniczył uroczystej mszy św. polowej koncelebrowanej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Dytiatynie za poległych przed 99 laty w obronie cywilizacji europejskiej przed nawałą bolszewicką. Delegacje zapaliły znicze i  złożyły wieńce na grobach bohaterów, a Strzelcy wystawili Wartę Honorową. W dniu następnym we Lwowie złożono wieńce i zapalono znicze na Cmentarzu Łyczakowskim. Strzelcy wystawili Warty Honorowe przy pomniku i przy grobach gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego, architekta zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej; Albina Żychiewicza, obrońcy Lwowa, oraz Józefa Żychiewicza na Górce Powstańców Styczniowych. Odwiedzono też najważniejsze zabytki  architektury  i  kultury polskiej w centrum Lwowa.

Kluby „GP” w Polsce i na świecie pamiętają o zdradzieckim ciosie zadanym Polsce przez armię ZSRS przed 80 laty.

Poznan_logo1W Poznaniu z okazji 80. rocznicy sowieckiej inwazji na Polskę i 30. rocznicy powstania Stowarzyszenia Katyń odbyła się msza św. w kaplicy Św. Józefa w kościele pw. Jana Kantego, którą odprawił i homilię wygłosił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. W czasie mszy św. ks. Arcybiskup poświęcił płaskorzeźbę autorstwa prof. Andrzeja Pityńskiego przedstawiającą Matkę Boską, trzymającą w swych ramionach umierającego chłopca, który złożył ofiarę ze swego młodego życia w obronie Ojczyzny. W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Katyń Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, policji, wojska, harcerze, młodzież szkolna i rodziny katyńskie. „Aby budować swoją historię, potrzebna jest wspólna pamięć, żywa i ufna, która nie byłaby uwięziona w urazach, ale chociaż przeszła przez noc bólu, to otworzyła się na nadzieję nowej jutrzenki” – to cytat z homilii wygłoszonej przez abp Gądeckiego, który w dalszej części wymienił jakie zadania stoją przed członkami Stowarzyszenia Katyń.

ElblagII_17 wrzesnia

Klub GP Elbląg II

Klub „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego uczestniczył w uroczystościach pod Krzyżem Katyńskim w 80. rocznicę napaści zbrodniarzy sowieckich na Polskę. Wieczorem 17 września Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał następujący rozkaz (dyrektywę): „Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta, do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii”. W wyniku dokonanego rozbioru Polski, Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln. Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. uroczyście przekazana Litwie. Nie na długo jednak, bowiem już w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią weszła w skład ZSRS.

Dzieroniow_17 wrzesnia

Klub GP Dzierżoniów

17 września 2019 roku w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę napaści przez ZSRR na Polskę, będącą od 1 września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą. Uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Losów Ojczyzny. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał dyrektor Muzeum Dzierżoniowa Henryk Smolny, który przypomniał przyczyny napaści ZSRR na Polskę, efektem której był IV rozbiór Polski. Liczne delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów. Wspaniale zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2, które złożyły w hołdzie poległym żołnierzom białe i czerwone goździki. Po południu w kościele pw. Św. Jerzego odprawiono została msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych żołnierzy w czasie II wojny światowej. Modlono się za tych, którzy byli zawsze wierni dewizie Wojska Polskiego – Bóg, Honor, Ojczyzna. Wierni temu, co przyrzekali, czym żyli, wierni ludzkiej godności, którzy nigdy nie chcieli przyjąć na siebie jarzma niewoli. To byli członkowie organizacji niepodległościowych, żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji wojskowych. W parku miejskim przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych z inicjatywy Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego odbyło się popołudniowe spotkanie pod nazwą: „Siła i Honor: Przeciwko brunatnemu bagnetowi i czerwonemu sierpowi – Wojsko Polskie w obronie Ojczyzny i Jej Obywateli”. Spotkanie otworzył prezes ORP Ireneusz Wagnerowski oraz burmistrz miasta Dariusz Kucharski. Mamy nadzieję, że park w którym znajdujemy się otrzyma imię ppr. Jana Bołbotta i ppr. Danuty Heleny Siedzikowej – powiedział prezes ORP.

Tarnobrzeg logoKlub „GP” w Tarnobrzegu zorganizował spotkanie z okazji 80. rocznicy napaści sowieckiej Rosji na Polskę, które odbyło się pod pomnikiem cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Po wspomnieniach o agresji sowieckiej i ich skutkach, wspomniano także bogaty życiorys naszego bohatera. Znaczną część uroczystości wypełniona została wspólnym śpiewaniem pieśni żołnierskich i narodowo-patriotycznych. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem „Zapory”.

Konin

Klub GP Konin

W 80. rocznicę napaści Sowietów na Polskę i 30. rocznicę Związku Sybiraków, w Koninie przedstawiciele Klubu „GP” im. M. L. Kaczyńskich razem z przewodniczącą Krystyną Leśniewską wzięli udział w uroczystościach, które rozpoczęły się mszą św. w Parafii Św. Wojciecha, a później przed Obeliskiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

.
.
.

Gdansk

Klub GP Gdańsk

.

.

W 80. rocznicę napaści sowietów na Polskę,
odsłonięto w Gdańsku pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego.
W uroczystości wzięli udział członkowie Klubu „GP” w Gdańsku.
.
.

 

Waplewo Tulice1

Klub GP Elbląg II

W Waplewie  Tulicach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikównej pseudonim „Inka” i Żołnierzom Wyklętym. Pomysłodawcami budowy pomnika i organizacją uroczystości byli Piotr Stec i Stefan Kukowski, który wykonał projekt pomnika, scenariusz uroczystości. Organizacją i nadzorem budowy, konferencji  i Zlotu Patriotycznego zajął się komandor  Piotr Stec. Częścią artystyczno-muzyczną kierował Bogusław Tadrowski z Klubu „GP”  Elbląg II wraz ze swoim zespołem „Bugi”.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress