Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Antoni Macierewicz podziękował Polonii i Klubom „Gazety Polskiej”

Tydzień w Klubach „GP” – 09.05.2017 r.

Antoni Macierewicz podziękował Polonii i Klubom „Gazety Polskiej”

NowyJork_2017_04_23_4W ostatnich dniach w USA miały miejsce dwa wydarzenia, które współorganizowały tamtejsze Kluby „GP”. Najpierw w Amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown, w stanie Pensylwania, odbyła się IV Konferencja Polonijna połączona z uroczystościami upamiętnienia katastrofy w Smoleńsku. W konferencji, która odbyła się pod hasłem „Budujmy Wspólny Front Patriotyczny” uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskiej dyplomacji, członkowie podkomisji smoleńskiej i Polonia. Swoje wykłady wygłosili także: Maria Szonert-Binienda, Waldemar Gołębiewski, Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego i dyrektor Polonia, dr Lucja Swiątkowski-Cannon, Maciej Rusiński, koordynator Klubów „GP” w USA i Kanadzie, Tadeusz Antkowiak przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii, oraz prof. Sławomir Cenckiewicz, który mówił o działaniach komunistycznego wywiadu w Ameryce. Wśród honorowych gości znaleźli się prof. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Bienienda, Glen Jorgenson, Chris Cieszewski, kongresmen Brian Fitzpatrick, oraz przedstawiciele rodzin smoleńskich: Maria Karweta i Piotr Walentynowicz.

List do uczestników konferencji wysłał minister Antoni Macierewicz. Napisał m.in.: „Pragnę serdecznie podziękować Panu Tadeuszowi Antoniakowi i Jego współpracownikom, Klubom Gazety Polskiej i prezesowi Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey Stanisławowi Śliwowskiemu, a nade wszystko Ojcom Paulinom, strażnikom polonijnego sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Dolley Stone, za zorganizowanie tej wspaniałej uroczystości i trwanie przy niej już od wielu lat. Pamiętam przecież początki tej inicjatywy i wiem jak wiele wysiłku i odwagi było potrzeba i jak wiele trudności musiało zostać przezwyciężonych. (…) To Wy zorganizowaliście setki, tysiące spotkań, demonstracji, sympozjów i konferencji prezentujących informacje o tragedii smoleńskiej. To dzięki Wam Kongres Polonii przyjął swego czasu uchwałę domagającą się jej wyjaśnienia i to na Wasze ręce prezydent Donald Trump złożył obietnicę wsparcia Polski w dążeniu do odzyskania dowodów i dotarcia do prawdy. Cały list na: www.klubygp.pl

USA, zdj. Maciej Rusiński (1)Kilka  dni później w konsulacie RP w Nowym Jorku odbyło się  seminarium o historycznej i obecnej współpracy wojskowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Konsul Maciej Golubiewski przypomniał o wieloletnim zaangażowaniu Polski w NATO i zapewnił, że Konsulat Generalny RP będzie coraz częściej organizował wydarzenia skierowane do amerykańskich elit opiniotwórczych i szerszej społeczności. Dzisiejsze seminarium jest też przykładem jak polityka historyczna może być przekuta na prezentowanie dzisiejszej polskiej racji stanu. Obchody 200 rocznicy śmierci Gen. Tadeusza Kościuszki są okazją do ukazania, że świadectwo Kościuszki jest symbolem wyjątkowych relacji polsko-amerykańskich, które trwają do dziś.  Minister Jan Dziedziczak mówił o współpracy wojskowej Polski i USA – od Kościuszki do generała Ryszarda Kuklińskiego. W dyskusji udział wzięli m.in.: płk dr Tomasz Kowalik, absolwent Akademii West Point w USA, dr Thomas Sherlock, wykładowca Akademii West Point oraz Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego.

W czasie seminarium odsłonięto wystawę o gen. Ryszardzie Kuklińskim. Wystawę przywieziono z warszawskiej Izby Pamięci do USA za sprawą Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, którego trzon tworzą Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i New Jersey. Sprowadzenie wystawy wspomogła finansowo Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

zjazdW dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Spale odbędzie się XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2017r. Miejscem Zjazdu będzie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. Uczestników zgłasza tylko przewodniczący klubu „GP”. Więcej informacji udzielają przewodniczący klubów „GP”. Dodatkowe informacje można uzyskać  pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (biuro Klubów „GP”, p. Ewa Wójcik) i  792 237 403 (p. Beata Dróżdż).

Flaga Polski2 maja, to nie tylko Dzień Flagi RP, ale od 2002 roku, to również Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z tej okazji w  warszawskim Belwederze odbyły się uroczystości, na które Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił zagraniczne Kluby „Gazety Polskiej” m.in. z Paryża, Aarhus, Madrytu, Montrealu, Wiednia, Berlina, Berlina-Brandenburg, Sztokholmu, Essen, Brukseli, Hamburga.

.

Energa plakatyKlub „GP” z Pucka we współpracy z Klubem „GP” Wejherowo zorganizował cykl  patriotycznych  wydarzeń. W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych   w Muzeum Piśmiennictwa, Muzyki Kaszubskiej i Pomorskiej w Wejherowie odbył się koncert P. Piekarczyka i L. Czajkowskiego „Podziemna armia powraca”. Brawurowe wykonanie pieśni o bohaterach czarnej nocy sowieckiego zniewolenia i o ich honorowej walce o wolną Polskę, ale i o zdrajcach, komunistycznych zbrodniarzach, wywołały niejedną łzę wzruszenia  wśród słuchaczy.  Była to pełna emocji  lekcja historii opowiedzianej poezją i  muzyką, a jednocześnie hołd złożony tym, których  władza komunistyczna  chciała skazać na zapomnienie

Do Wejherowa  przyjechał  F. Frąckowiak z wystawą i prelekcją „Pułkownik Kukliński -polska samotna misja”. Dyrektor Izby Pamięci R. Kuklińskiego wystąpił w Muzeum  Piśmiennictwa, a wystawa plenerowa zagościła w pięknym parku przy Pałacu  Przebendowskich. Opowieść o niezwykłym  polskim oficerze oparta o źródłowe, sukcesywnie odtajniane  dokumenty,  ale także osobiste spotkania z generałem  Kuklińskim,  pozwoliła słuchaczom zrozumieć jak wielką rolę spełniło  jego posłannictwo dla powstrzymania  agresji ZSRR na Polskę i Europę.  Smutkiem napawa fakt, że wciąż  patriotyzm i odwaga pułkownika Kuklińskiego spotyka się z  agresją i pogardą środowisk  lewicowych

W Miejskim Domu Kultury w Redzie odbył się koncert  zespołu „Zayazd”. Lech i Bożena Makowieccy zaśpiewali autorskie ballady, snując wzruszające opowieści o polskiej historii i jej bohaterach: Józefie Piłsudskim,  oficerach zamordowanych w  Katyniu , Rotmistrzu Pileckim, Żołnierzach Wyklętych. Państwo Makowieccy śpiewają o sprawach ważnych, o wartościach bliskich Polakom, czego dowodem było wzruszenie słuchaczy.

Organizatorem wszystkich wydarzeń była Fundacja Klubów Gazety Polskiej. Głównym sponsorem całego cyklu była Grupa Energa  S.A.

Skierniewice – reaktywacja Klubu „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został: Sylwester Kardialik, tel. 608 628 721, e-mail:klubgp.skierniewice@wp.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress