Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Bolszewika goń, goń, goń!

Tydzień w Klubach „GP” – 26.08.2015 r.

Bolszewika goń, goń, goń!

Kilkadziesiąt lat zakłamywania i dyskredytowania przez komunistów (a po 1989 roku przez   ich politycznych spadkobierców) znaczenia zwycięstwa odrodzonej II Rzeczpospolitej nad sowiecką Rosją w wojnie polsko-bolszewickiej, zwaną Bitwą Warszawską lub „Cudem nad Wisłą”, która to batalia uratowała Europę przed komunistyczną rewolucją – nie zdały się na nic. Polacy pamiętali i pamiętają o bohaterach tamtych dni; o Naczelnym Wodzu Marszałku Józefie Piłsudskim, szefie sztabu generalnego Tadeuszu Rozwadowskim, płk Tadeuszu Piskorskim, kpt. Bronisławie Regulskim, czy poruczniku Janie Kowalskim, który według odnalezionych w ostatnich latach i ujawnionych w sierpniu 2005 dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego już we wrześniu 1919 złamał szyfry Armii Czerwonej, dzięki czemu manewr polskiej kontrofensywy udał się między innymi dzięki znajomości planów i rozkazów strony rosyjskiej i umiejętności wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo. Wojna z bolszewikami zjednoczyła wszystkich Polaków niezależnie od przynależności partyjnej czy wyznania; jedynie partie komunistyczne i ich zwolennicy dalej prowadzili zdradzieckie działania przeciwko Polsce. Bitwa Warszawska uznana została za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się bolszewickiej zarazy na Europę.

15 sierpnia 2007 r. śp. Prezydent Lech Kaczyński razem z ówczesnym ministrem obrony narodowej śp. Aleksandrem Szczygło zorganizowali największą od 1947 roku defiladę wojskową w Polsce.

W tym roku prezydent Andrzej Duda przyjął na placu Trzech Krzyży w Warszawie meldunek szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Gocuła. Po odebraniu meldunku ruszyła uroczysta defilada wojskowa z udziałem 1,5 tys. żołnierzy i ok. 170 pojazdów i ponad 60 samolotów i śmigłowców. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda powiedział: „Chciałem jeszcze raz, serdecznie dziękując wszystkim polskim żołnierzom i przybyłym gościom podziękować także organizatorom pięknych, patriotycznych uroczystości dziś w całej Polsce. Za to, że zapraszają żołnierzy i weteranów. Za to, że stojąc razem tu i w tylu innych miejscach w naszej Ojczyźnie – umacniamy poczucie wspólnoty, jednoczymy się wokół ważnych wartości. Szukamy tego co wspólne, co dla nas ważne. Ta odbudowa wspólnoty, o której mówiłem tyle razy, to jedno z naszych ważnych zadań. Dziękuję za to, że dziś jest ono tak pięknie realizowane. Polska jest piękna, Polska staje się coraz silniejsza. Chciałbym, abyśmy mieli państwo – tak jak zawsze mówiłem, powtarzając słowa Lecha Kaczyńskiego – które umie bronić słabszych i nie musi bać się silnych. To wielkie zadanie nie tylko polskich żołnierzy, ale także polskich władz na przyszłość i prezydenta Rzeczypospolitej. Z tego miejsca deklaruję, że to zadanie będę wypełniał ze wszystkich sił. Dziękuję bardzo!”

Kluby „GP” od początku swojej działalności uczestniczą w uroczystościach upamiętniających Bitwę Warszawską i zwycięstwo nad bolszewikami. Na przykład w Pabianicach Klub  „GP” uczcił potrójne Święto organizując  Festyn Patriotyczno-Rodzinny. Festyn rozpoczęto po mszy św. w kościele św. Mateusza oraz  złożeniu kwiatów  pod Pomnikiem Niepodległości. Rozpoczęto grami i zabawami dla dzieci, odbyły się konkursy m.in.. poświęcony Bitwie Warszawskiej, mówiono o Marszałku J. Piłsudskim  oraz Patronie Pabianic  Maksymilianie Kolbe. W programie artystycznym wystąpił Bartek Kurowski i Paweł Piekarczyk; nagłośnienie zapewnił pabianicki  zespół  „ORO”. Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” patronowała temu wydarzeniu. Na zaproszenie Dowódcy Garnizonu przedstawiciele gliwickiego Klubu „GP” uczestniczyli w uroczystościach Święta Wojska Polskiego. Po uroczystej mszy św. w kościele garnizonowym pw. Świętej Barbary, nastąpił przemarsz orkiestry, kompanii honorowej i pododdziałów wojskowych ulicami miasta na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dowódca jednostki wojskowej AGAT, płk Sławomir Drumowicz dokonał przeglądu wojsk i wygłosił przemówienie. Odczytane zostały rozkazy, po których wręczono odznaczenia i awanse żołnierzom oraz pracownikom cywilnym wojska. Po odczytaniu „Apelu Poległych” oddano trzy salwy honorowe na cześć poległych obrońców Ojczyzny. Przedstawiciele wojska, władz i  organizacji lokalnych, w tym gliwickiego Klubu „GP”, złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Klub „GP” z Suwałk w rocznicę 15 sierpnia zapalił biało-czerwone znicze przed pomnikiem ojca tego zwycięstwa Marszałka Józefa Piłsudskiego. W Bydgoszczy klub „GP” i Solidarni2010 tradycyjnie zorganizowali na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy wieczornice upamiętniającą Bitwę Warszawską. Z inicjatywy klubu „GP” w Rypinie i na wniosek przewodniczącego Kazimierza Mroczyńskiego, Burmistrz Miasta i rada miasta Rypin nadały skwerowi u zbiegu ulic Mławska Młyńska imię Żołnierzy Wyklętych. 15 sierpnia odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny w Parafii Stanisława Kostki, następnie na skwerze im Żołnierzy Wyklętych została odsłonięta tablica poświęcona ich pamięci. W uroczystości wzięli udział władze miasta, radni, harcerze, mieszkańcy, członkowie klubu „GP. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Kazimierz Mroczyński. Klub „GP” ze Zgierza również wziął czynny udział w obchodach 15 sierpnia.

Przed Pałacem Prezydenckim stanęła VI Warta Honorowa, wystawiona w hołdzie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim Ofiarom Tragedii Smoleńskiej. Jak co roku w półgodzinnej Warcie udział wzięły osoby uhonorowane orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczpospolitej. Henryk Kozik przewodniczący Klubu „GP” w Brzozowie, jest dowódcą Warty; Inicjatorem Warty jest Andrzej Perlak przewodniczący Klubu GP w Bytomiu Odrzańskim.

Białostocki klub „GP” otrzymał podziękowania z Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dudy za wysłane przez klub gratulacje z okazji wyboru na Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress